×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.5°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
8. augusts, 2016
Drukāt

Premjers: minimālās algas celšana no efekta var radīt defektu (17)

Ministru prezidents Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.Ministru prezidents Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola.

Foto - LETA

Straujš minimālās algas kāpums efekta vietā varētu radīt defektu, komentējot labklājības ministra Jāņa Reira (“Vienotība”) rosināto minimālās algas palielinājumu līdz 407 eiro mēnesī nākamajā gadā, komentēja premjers Māris Kučinskis (ZZS).

“Lai arī atalgojuma celšana izklausās skaisti, ir jāizvērtē iespējas šādu soli spert, jo atalgojums tiktu celts ne tikai valsts pārvaldē strādājošajiem, bet arī uzņēmējiem,” norādīja Kučinskis.

Jautājums ir ļoti rūpīgi jāizskata. “Ja strauji paceļam minimālo algu, tad mums būs jāatsakās no visām skaistajām prioritātēm, kas mums ir, jo būs nepieciešams finansējums atalgotajiem darbiniekiem algas celšanai,” sacīja Kučinskis. Politiķis norādīja, ka jautājumu par minimālās algas celšanu plānots skatīt otrdienas Nacionālās trīspusējās sadarbības padomes sēdē.

Premjerministram nepiekrita “Vienotības” priekšsēdētāja vietnieks Edvards Smiltēns, kurš norādīja, ka “minimālās algas celšana ir fiskāli pozitīvs pasākums, kas cita starpā vairo budžeta ieņēmumus”. Smiltēns sacīja, ka politiskais spēks noteikti atbalsta straujāku minimālās algas celšanu, un partijas valde ir vienojusies, ka tā rosinās līdz 2018.gadam panākt “Vienotības” simtgades plānā norādīto minimālo algu 450 eiro gadā. Smiltēns sacīja, ka Igaunijai jau šogad minimālā alga ir 440 eiro un tiek plānots paaugstināt minimālo algu līdz 470 eiro mēnesī.

Neitrālāku viedokli pauda Nacionālās apvienības (NA) pārstāvis Einārs Cilinskis, kurš sacīja, ka jāņēm vērā visi faktori – ietekme uz fiskālo telpu, uzņēmēju iespējas un citi. Cilinskis sacīja, ka NA nebūtu iebildumu pret “nelielu minimālās algas celšanu”, taču, viņaprāt, lielu iespēju nākamgad to palielināt neesot. Īpaši ļoti straujš minimālās algas kāpums, piemēram,
“Vienotības” rosinātie 407 eiro mēnesī, pēc politiķa teiktā, varētu nebūt fiskāli iespējams.

Jau vēstīts, ka labklājības ministrs Jānis Reirs (“Vienotība”) virza izskatīšanai informatīvo ziņojumu, aicinot ar 2017.gada 1.janvāri paaugstināt minimālo mēneša darba algu līdz 407 eiro. Reira rosināto konceptuāli atbalsta viss politiskais spēks, norādot, ka pagājušā gadā minimālās algas paaugstināšana koalīcijā tikusi nobremzēta. Cits “Vienotības” ministrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens norādījis – nevajadzētu būt problēmām minimālo algu celt vismaz par 20 eiro.

Savukārt Finanšu ministrija veikusi aprēķinus saistībā ar Labklājības ministrijas piedāvāto summu un uzskata, ka minimālo algu varētu celt par 10 eiro, jo, paceļot minimālo atalgojumu par 40 eiro mēnesī, tiktu apdraudētas darba vietas reģionos un atsevišķās nozarēs.
No 2016.gada 1.janvāra minimālā mēneša darba alga Latvijā ir 370 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (17)

 1. Līdzko iet runa par “vienkaršo tautu”, tad vienmēr atrod kādas atrunas, lai tikai nepadarītu tautas dzīvi mazliet labāku. Vajadzētu likt valdībai izdzīvot ar šādu algu!!!

 2. Tadai algai butu jabut katru nedelu,nevis reizi menesi.

 3. Pie mums tautas labklajibai nav lidzeklu, bet atrodas lidzekli, lai palielinatu algas pasiem sev un depatatiem par vairakiem simtiem eiro. Par vienkarso Latvijas iedzivotaju neviens nedoma un neko negrib darit. Pensionari dzivo uz bada robezas, ja samaksa par dzivokli, elektribu, citim komunalajiem pakalpojumiem, kur nu vel zales aptiekas veciem un slmiem laudim-jakar zobi vadzi, ja tie no bada vel nav izkritusi. Galvenais ir piebazt savas kabatas ar naudu, kamer vel esi pie valdibas lielas siles, jo velak vari valdiba un Saeima neieklut. Ak,aizmirsam par Latvijas bada nomerdetajiem lupatlasiem, nekas, pacietisies vel gadus-paris simtus.Protams, mes badakasi pacietisim vel gadus simts, jo nav jau pirma reize, ka krapjat Latvijas laudis.

 4. efekts par defektu - Atbildēt

  nevarēs atšķirt biezo no bomža ?

 5. Minimālās algas celšana nekādi nemazina sociālo vienlīdzību,drīzak palielina,jo vienlaicīgi tiek celtas arī lielās algas.Mazo algu saņēmeju labklājību var tikai palielinat padarot Latviju par pilnvērtīgu ES valsti visos līmeņos.Pat vidējā alga ir tālu no,piemēram,vāciešu minimālās algas.Par pensionāru labklājību vispār netiek runāts

 6. Kā nav kauna paši sev pacēla algas 600-700EUR. Kāpēc paceļ cenas par elektrību,gružiem,īres maksai PVN.Smieklīgie bērnu pbalsti 11,38,kā var bērnu pabarot,izskolot.KAD PAAUGSTINĀS BĒRNA PABALSTUS? Esmu par minimāl algas paaugstinājumu.

 7. Vajadzētu ierobežot maksimālās algas,tad varēs pacelt minimālo !

 8. Gluži tāpat kā Veselības ministrijas defektīvie obligātās veselības apdrošināšanas pakaļdarinājumi,Igaunijas laika pārtbaudītās,perfekti funkcionējošās un kompaktās sistēmas vietā? Vai valdošajai koalīcijai vēl nav gana ar nepārtrauktajiem eksperimentiem divdesmit gadu garumā?

 9. Bet kā tad ar valdības sludināto tautas labklājību? Vai tā pienāks tikai pēc simts gadiem?

 10. Ja nevar pacelt algas kapēc tad jūs pieļāvāt ,elektrības celšanu,gāzes,nodokļu celšanu,vai tad jūs esat tik dumji ka neapjēdzat, ka cilvēkiem nav tās naudas.Protams izņemot jūs kas sevi nodrošinājat.Par ko vēl te runāt.Jums galīgi nav kauna.

 11. Kas tad ir tās “skaistās prioritātes”? Vai drīzāk – kuram tādas ir…

 12. Ja jau palielināt tad uz 400 EUR nevis 407 EUR. Kopš pārejas uz EUR visur tādas tizlas cenas un tizlas algas.
  Piemēram ģimenes ārstam un arī citiem ārstiem līdzmaksājums 1,47 (vai 43 ?) EUR. Tāpat kaut kādas biļetes muzejos un citur. It kā no tiem santīmiem kaut kas daudz mainītos.

  Un pirmkārt jau jāmaina neapliekamais minimums.

 13. kur “nacionālie” klāt – gaidi nelaimi !!!!!

 14. ja būtu tikai pārvaldē “strādājošiem” , tad būtu ar mieru !!!

 15. Jā, var radīt arī defektu – zinu no savas uzņēmējdarbības pieredzes.
  Bet, kaut kas IR jādara, lai atdzīvinātu ekonomiku, kuras faktiski jau vairs nav!

  Tautas pirktspējas palielināšanai, kaut jāatgriežas pie tīra, godīga “atslēgu nolikšanas” principa, ja ne vairāk. Pietiek “mufļot”, bankām, kam tas varētu nepatikt jāsaka uzreiz: ejiet, ja gribat, no kurienes nākušas etc, etc. Tā kā tā, no tām jēgas vairs nava…

  Domāju, arī šī minimālo algu celšana nāktu tikai par labu – cilvēkam IR jābūt naudai ko atstāt veikalā vismaz mēneša beigās! Varbūt jāpāriet uz algu izmaksu nedēļā(?), nezinu.

 16. Abi nelemigie bēdu brāļi. Pēc Koļegovas nekaunīgās bīdīšanas Reizniecei un oranžajam Kučinskim abiem būtu jāatkāpjas

Draugiem Facebook Twitter Google+