×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.5°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
27. jūnijs, 2012
Drukāt

Premjers: runa ir par ebreju īpašumu atdošanu, nevis naudas kompensācijām

Foto - LETAFoto - LETA

Ebreju īpašumu restitūcijas jautājumā runa ir par īpašumu atdošanu, nevis naudas kompensācijām no valsts budžeta, trešdien intervijā Latvijas Neatkarīgai televīzijai (LNT) norādīja valdības vadītājs Valdis Dombrovskis (“Vienotība”).

Viņš atzina, ka īpašumu restitūcijas jautājums ir jārisina, bet Latvijas ekonomiskās situācijas dēļ var runāt tikai par īpašumu atdošanu, nevis zaudējumu kompensēšanu naudā.

“Jautājums ir jārisina, bet tajā pašā laikā arī sarunās ar ebreju kopienu es esmu skaidri norādījis, ka mēs nevarēsim virzīties tā, kā to savulaik piedāvāja [Aigara] Kalvīša valdība, piedāvājot no vienas puses īpašumu sarakstu, no otras puses budžeta kompensācijas vairāk nekā 30 miljonu latu apjomā. Ņemot vērā budžeta situāciju, mēs pašlaik nevaram runāt par budžeta kompensācijām, līdz ar to runa ir tieši par īpašumu restitūcijām,” sacīja premjers, atbildot uz jautājumu, vai īpašumi ir jāatdod.

Latvijas Ebreju draudžu un kopienu padomes izpilddirektore Gita Umanovska iepriekš aģentūrai BNS sacīja, ka ebreju kopienas pārstāvji sāks sarunas ar Saeimā pārstāvētajiem politiskajiem spēkiem par kopumā 270 īpašumu atgūšanu, kas pirms kara bijuši ebreju sabiedrisko organizāciju īpašumā.

Mērķis ir primāri atgūt īpašumu, bet, ja to nevar izdarīt, jāmeklē citas iespējas, kā to kompensēt.

“Mēs gribam atgūt īpašumus, bet mēs saprotam, ka šajā laikā daudz kas noticis ar šīm ēkām. Mēs arī negrasāmies izlikt visus uz ielas – atdodiet un viss. Nekādā gadījumā. Tāpēc jau darba grupa bija vajadzīga – lūk, mums ir saraksts, sēdīsimies pie galda un runāsim, iesim cauri sarakstam. Piemēram, ja valsts nevar atdot kādu ēku, varbūt var kompensēt naudā vai ierādīt kādu citu ēku, respektīvi, būtu jāmeklē ceļi,” sacīja Umanovska.

Jau vēstīts, ka tieslietu ministrs Gaidis Bērziņš (Nacionālā apvienība, NA) pagājušajā nedēļā pēkšņi paziņoja par atkāpšanos no amata un šo lēmumu pamatoja ar premjera un tieslietu ministra atšķirīgo izpratni par nekustamo īpašumu nodošanu ebreju reliģiskajām un sabiedriskajām organizācijām. NA nav pieņemama denacionālizācijas procesa pārskatīšana vienas etniskās grupas interesēs. Premjers demisiju pieņēma.

Valdības vadītājs pirmdien pēc divpusējām sarunām ar NA pārstāvjiem paziņoja, ka jautājums par ebreju īpašumu atgūšanu ir atrisināts un NA jāvirza nākamais kandidāts tieslietu ministra amatam. Pie ebreju īpašumu atgūšanas jautājuma partijas atgriezīsies pēc ebreju kopienas konsultācijām ar Saeimas frakcijām.

Ebreju kopiena iepriekš vērsās ar vēstuli pie premjera, aicinot atrisināt īpašumu jautājumu. Premjers uzdeva tieslietu  ministram līdz 15.jūnijam izveidot darba grupu, kas sagatavotu Latvijā esošo nekustamo īpašumu sarakstu, kuri 1940.gada 17.jūnijā piederēja ebreju reliģiskajām un sabiedriskajām organizācijām.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+