×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.2°C
Alberts, Madis
Pirmdiena, 18. jūnijs, 2018
22. novembris, 2017
Drukāt

Premjeru Kučinski iesaista “Vienotības” un Saeimas komisijas neizdarībās (10)

Foto Karīna MiezājaFoto Karīna Miezāja

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas sēde, izskatot veselības aprūpes finansēšanas likumu.

Saeimas Sociālo un darba lietu komisijas, kā arī Sabiedrības veselības apakškomisijas pieņemtais lēmums apcirpt privāto medicīnu šodien cieta sakāvi, jo pēkšņi vilciens tika pagriezts atpakaļ vecajās sliedēs. Par jautājuma svarīgumu liecina tas, ka Saeimas plenārsēdes starplaikā sasauktajā Sociālo un darba lietu komisijas sēdē bija ieradies pat Ministru prezidents Māris Kučinskis kopā ar labklājības ministru Jāni Reiru un veselības ministri Andu Čakšu.

Politiskajās aizkulisēs tiek runāts, ka vilciens pagriezts atpakaļ, jo turīgās privātās medicīnas pārstāvji, tostarp arī “Vienotības” sponsori, asi izteikuši kritiku pēc tam, kad komisijas deputāti bija nobalsojuši par Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekta papildināšanu ar jaunu pantu. Kategoriski pret šo balsojumu nostājās arī Latvijas Tirdzniecības un rūpniecības kamera, norādot, ka patlaban valsts no privātajām medicīnas iestādēm pērk aptuveni trešdaļu pakalpojumu. Tas nozīmējot, ka valsts pilnībā nespēj nodrošināt nepieciešamo medicīnisko aprūpi.

Atgādināšu, ka, gatavojot likumu otrajam lasījumam, tajā tika iekļauts “Vienotības” Saeimas frakcijas iesniegtais priekšlikums, kuru bija parakstījusi frakcijas vadītāja Solvita Āboltiņa un kura iniciators bija frakcijas deputāts Romualds Ražuks. Proti, ka valsts budžeta naudu medicīnai prioritāri novirza uz valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēm. Tikai tad, ja šīs iestādes nespēj nodrošināt Ministru kabineta noteiktos veselības aprūpes pakalpojumus pilnā apjomā vai nespēj sniegt atsevišķus to veidus, drīkst piesaistīt privātās un ārvalstu medicīnas iestādes. Aizvadītajā nedēļā komisija šo priekšlikumu mīkstināja, nosakot, ka valsts un pašvaldību iestādēm “zaļā gaisma” ir dodama nevis visā plašajā medicīnas pakalpojumu spektrā, bet nodrošinot sekundāro veselības aprūpi (ārstu speciālistu konsultācijas, izmeklējumi), kā arī augsti specializētus veselības aprūpes pakalpojumus.

Bet šodien Saeimas Sociālo un darba lietu komisija atkal saņēma “Vienotības” frakcijas vēstuli, kurā lūgts šo priekšlikumu atcelt. Labklājības ministrs Reirs, kurš acīmredzami lobēja privātās medicīnas pārstāvjus un nostādīja neveiklā situācijā savu partijas biedru Ražuku, neslēpa, ka likumprojektā iekļautais “Vienotības” priekšlikums esot radījis lielu ažiotāžu, tāpēc ceturtdienas rītā sasauktajā frakcijas sēdē vienbalsīgi nolemts, ka tas esot jāņem ārā no likumprojekta, lai nerastos juridiska, ekonomiska un sociāla rakstura problēmas. Ražuks gan šajā sēdē nepiedalījās, jo bija apslimis. Jautājums neesot pietiekami izdiskutēts ar nozares profesionāļiem un ieinteresēto pušu pārstāvjiem.

Arī Ministru prezidents, kurš gatavojas pārņemt veselības ministres pienākumus, kamēr viņa būs bērna kopšanas atvaļinājumā, kopā ar Andu Čakšu bija vienisprātis, ka sadaļa par “zaļās gaismas” došanu valsts un pašvaldību ārstniecības iestādēm esot jāņem ārā no likumprojekta un Veselības aprūpes finansēšanas likumprojekts jāvirza tālāk bez “Vienotības” sākotnēji iekļautā priekšlikuma.

Izrādās, ka deputāti to nebija sapratuši vai, visticamāk, nebija pat pacentušies šajā jautājumā iedziļināties un kā skolēni, noklausoties Kučinska, Čakšas un Reira pārmetumus, grieza kažoku uz otru pusi, piekrītot, ka tomēr esot jārīko pilnvērtīga diskusija par valsts piešķirtā finansējuma izlietojuma principiem. Skaidrībai, kā tiks dalīta nauda starp valsts, pašvaldību un privātajām ārstniecības iestādēm jābūt līdz 2018. gada jūlijam.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Vai tad tas nav organoizētās noziedzības pazīme, ka tā darbojas, kur privātprakses un privātbiznesa intereses sasaistītas ar valsts varu, ko tautā sauc par mafiju?

 2. kaut Reirs ir sakārtojis dokumentus un ar Prudentia nav nekāda sakara, sakari dzīvē ir saglabājušies un šai firmai pieder divas nelielas poliklīnikas VIA UNA un Dubultu poliklīnika. Liels risks, ka biznesu pie jaunā regulējuma pazaudētu ar visiem ieguldījumiem. Kādēļ autore nemin, ka sēdē piedalījās Vienotības biedri – Circene, kas šobrīd pārstāv privāto MFD un Šmits, kurš šobrīd ģenerāldirektors Recipes koncernam, pats Abu Meri strādā VC4 . Nemaz nan politiskas intereses.

 3. nav ne vainas, laba pieredze, kuru jaunās aitas un buki ignorē. Lai jau kāpj uz grābekła, gan jau kāts atsitīsies, nodokłu maksātāji tak maksā… var rumulēties tālāk

 4. Raksts ir sagrozīts un aplams. Redziet, Vienotība Māri Kučinski kā mazu bērnu samulsināja, arī deputātus. Visi apgrieza kāžoku, ka naudu novirzīt tikai valsts iestādēm, nevis privātajam caurajam maisam.

  Tātad, atkal nauda pludos “caurā maisā”un nekādu uzlabojumu nebūs.

 5. Kučinskis un čakša glābj savu ādu,lai noturētu valdību un amatus.lai nesāktos mediķu protesti.

 6. kurš uzdrošināsies atņemt finansējumu priv.slimn. ja tur ārstējās visideputāti,ministri un viņu ģim.locekļi.Vai tur ārstējas tauta?

 7. Saeimas deputāti aprobežotībai un stulbumam nav robežu

 8. Deputāti nebij sapratuši Atbildēt

  Jampampini, ar Ražuku un āboltiņu priekšgalā

Draugiem Facebook Twitter Google+