×
Mobilā versija
Brīdinājums +17°C
Vineta, Oļegs
Ceturtdiena, 16. augusts, 2018
3. decembris, 2017
Drukāt

Preses brīvība pasaulē apdraudētākā šajā gadsimtā (5)

preseskarte

Starptautiskās organizācijas “Reportieri bez robežām” sagatavotais gadskārtējais ziņojums liecina, ka preses brīvība pasaulē ir apdraudētāka nekā jebkad šajā gadsimtā, žurnālistiem piedzīvojot vardarbību, vajāšanu un nāves draudus, nemaz nerunājot par finanšu likstām.

Ziņojuma autori secinājuši, ka preses brīvība ir apdraudēta gan valstīs ar demokrātisku iekārtu, gan autoritāros režīmos. Ziņojuma veidošanā ņemti vērā 32 sociālie un politiskie faktori – mediju (ne)objektivitāte un kukuļnemšana, interneta cenzūra, tiesu pieejamība, žurnālistu vajāšana un (ne)vienlīdzība dažādu sociālo slāņu un dzimumu pārstāvjiem.

Daudzās valstīs mediju brīvību ierobežo valdības cenzūra un mēģina ietekmēt organizētās noziedzības grupējumi, drukātajai presei cenšoties izdzīvot tīmekļa mediju komerciālā spiediena apstākļos. Pēdējos gados straujāko kritumu preses brīvības reitingā piedzīvojusi Turcija, negatīvām tendencēm pieņemoties spēkā arī Brazīlijā, Burundi, Ēģiptē, Polijā, Venecuēlā un Bangladešā.

Pērn tikai Meksikā pret žurnālistiem un dažādu izdevumu redakcijām tika veikti 426 uzbrukumi. Ziņojumā atklāts, ka pērn pasaulē par savu profesionālo darbību ieslodzīti 259 žurnālisti, bet 79 nogalināti. Īpaši apdraudēti ir žurnālisti, kas ataino narkotirgoņu karus Filipīnās, Meksikā un Hondurasā, kā arī kritiski vērtē Turcijas prezidenta Erdogana režīmu. Turcijā ieslodzīti 152 žurnālisti un slēgti vairāk nekā 170 izdevumi, darbu zaudējot 2500 žurnālistiem, kas kritizēja Erdogana režīmu.

Amerika tradicionāli bijusi preses brīvības bāka un žurnālistu aizstāve, taču prezidenta Donalda Trampa naidīgā retorika, nodēvējot ASV medijus par “nācijas ienaidniekiem” un bez pierādījumiem apsūdzot tos “viltus ziņu” izplatīšanā, ir iedragājusi preses lomu demokrātijā un potenciāli apdraud žurnālistus, paziņojis Žurnālistu aizstāvības komitejas izpilddirektora vietnieks Roberts Mahonijs. “Sev netīkamas informācijas nodēvēšana par “viltus ziņām” ir signāls autoritāriem līderiem, ka ar šādu ieganstu var uzbrukt preses brīvībai,” uzskata Mahonijs.

Vairāku ekspertu ieskatā pērn nacionālās drošības apsvērumu dēļ Apvienotajā Karalistē pieņemtais likums par mediju darbības pārraudzību un izmeklēšanu drīzāk iederētos kādā autoritārā režīmā, nevis parlamentārā demokrātijā, jo tas nopietni ierobežo pilsoņu tiesības uz privātumu un izteiksmes brīvību. Likums nepietiekami aizsargā trauksmes cēlājus par negācijām dažādās jomās, žurnālistus un to informācijas avotus, nopietni apdraudot pētniecisko žurnālistiku. Komisijas, kas izstrādāja likumu, priekšlikums par jaunu spiegošanas formulējumu varētu atvieglot žurnālistu iekļaušanu “spiegu” kategorijā un ieslodzīt līdz pat 14 gadiem tikai par noplūdinātas informācijas iegūšanu.

Apvienotās Karalistes robežsardzes veiktā pases atņemšana Sīrijas žurnālistam pēc prezidenta Bašara Asada režīma lūguma ir brīdinošs signāls, ka pret savas valsts valdību kritiski noskaņotiem ārzemju žurnālistiem, kas apmeklē Apvienoto Karalisti, var rasties problēmas ar savas valsts iestādēm. Ierobežojumi medijiem, kas esot veikti nacionālās drošības vārdā, atbīdījuši Britāniju uz 40. vietu preses brīvības reitingā.

Mediju brīvību pasaulē negatīvi ietekmē nepārbaudītas informācijas ievietošana daudzajās tīmekļa vietnēs, jo to saturu kontrolē dažas lielās interneta firmas, kuru darbībai trūkst atklātuma un kas var atļauties izdarīt komerciālu spiedienu. Vairākās valstīs, tajā skaitā Ķīnā, ir ierobežota pieeja daudzām tīmekļa vietnēm.

Jau kuro gadu preses brīvības saraksta galvgalā atrodas ziemeļvalstis – Norvēģija, Zviedrija, Somija un Dānija, tām pirmajā desmitniekā pievienojoties Nīderlandei, Kostarikai, Šveicei, Jamaikai, Beļģijai un Islandei. Vairākus gadus pirmajā desmitā bija Igaunija, taču pēdējos gados pieņemtie likumu labojumi atvieglojuši sūdzību iesniegšanu tiesā par goda un cieņas aizskārumu, kā arī dodot iespēju tiesnešiem piespriest cietumsodu žurnālistiem, kas atsakās atklāt savus informācijas avotus par nopietniem noziegumiem.

Latvija preses brīvības reitingā ierindota 28. vietā. Ziņojumā teikts, ka žurnālistu apsūdzība neslavas celšanā paredz kriminālsodu, un trauksmes cēlāji un ziņu noplūdinātāji var tikt notiesāti, it īpaši, ja viņi publisko patiesus faktus par korupciju un nelikumībām sabiedriskajā sektorā.

Preses brīvības reitingā no 180 valstīm trīs pēdējās vietās ir Ziemeļkoreja, Eritreja un Turkmenistāna.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Apgriezta pasaules aina. Jo tālāk jo labāk tas ir redzams.

 2. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem (t.sk. – privāti) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans@inbox. lv .

 3. CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze CENZŪRA.la-vīze Atbildēt

  kas arī bija jāpierāda

 4. Zviedrijā preses brīvība???

Draugiem Facebook Twitter Google+