×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.1°C
Ilvija, Marlēna, Ziedone
Ceturtdiena, 24. maijs, 2018
12. februāris, 2015
Drukāt

Preses brīvības jomā vērojama krasa situācijas pasliktināšanās; Latvijas pozīcija uzlabojusies (2)

Foto - Stock.xchngFoto - Stock.xchng

Preses brīvības jomā pasaulē pagājušajā gadā vērojama krasa situācijas pasliktināšanās, ceturtdien savā ikgadējā ziņojumā secinājusi starptautiskā preses un vārda brīvības organizācija “Reportieri bez robežām” (“Reporters sans frontieres” – RSF).

Latvija organizācijas ziņojumā ierindota 28.vietā, Lietuva 31.vietā, bet Igaunija – prestižajā desmitajā vietā. Tādējādi salīdzinājumā ar pagājušo gadu situācija Latvijā atkal ir uzlabojusies un tā pakāpusies par par deviņām pozīcijām, kamēr Lietuva un Igaunija pakāpušās pa vienai pozīcijai.

No 180 aplūkotajām valstīm vislabākais stāvoklis preses brīvības jomā ir Ziemeļeiropas valstīs – Somijā, Norvēģijā, Dānijā, Nīderlandē un Zviedrijā. Pirmajā desmitniekā iekļuvusi arī Jaunzēlande, Kanāda, Austrija un Jamaika.

Vissliktākā situācija ir Irānā, Ķīnā, Sīrijā un Ziemeļkorejā, secinājusi organizācija.

RSF ģenerālsekretārs Kristofs Deluārs aģentūrai AFP norādīja, ka vērojama vispārējas situācijas pasliktināšanās, kas skaidrojama ar dažādiem faktoriem un informāciju kariem.

RSF ziņojumā “2015.gada Pasaules preses brīvības indekss” norādīts, ka 2014.gadā 180 valstīs notikuši 3719 informācijas brīvības pārkāpumi, kas ir par 8% vairāk nekā 2013.gadā.

Konfliktos Tuvajos Austrumos un Ukrainā visas puses ved “šausmīgu informācijas karu”, kurā mediju darbiniekiem tiek uzbrukts, lai nogalinātu, sagūstītu vai piespiestu izplatīt propagandu, norādīts ziņojumā.

Teroristu grupējums “Islāma valsts” Sīrijā un Irākā, islāmistu grupējums “Boko Haram” Nigērijā un Kamerūnā, noziedzīgās organizācijas Itālijā un Latīņamerikā izmanto “bailes un atriebību, lai apklusinātu žurnālistus un blogerus, kuri atļaujas veikt izmeklēšanu vai atsakās darboties kā to rupori”, teikts RSF ziņojumā.

Organizācija secinājusi, ka Ziemeļāfrikā un Tuvajos Austrumos ir “melnie caurumi”, kur veselus reģionus kontrolē nevalstiski grupējumi un neatkarīga informācija vispār nav pieejama.

“Zaimošanas kriminalizēšana apdraud informācijas brīvību aptuveni pusē pasaules valstu,” norādīts RSF ziņojumā, piebilstot, ka arī reliģiskie ekstrēmisti nereti vajā žurnālistus un blogerus, kuri, viņuprāt, pietiekami neciena to dievu vai pravieti.

Neseno notikumu iespaidā situācija pasliktinājusies arī Ukrainā, Turcijā un Honkongā.

Pat Savienotās Valstis ierindojušās 49.vietā, kas ir par trīs vietām zemāk nekā iepriekšējā RSF ziņojumā. Organizācija to skaidrojusi ar ASV valdības īstenoto informācijas karu pret tīmekļa vietni “WikiLeaks” un citiem medijiem.

Krievija savukārt noslīdējusi uz 152.vietu.

“Preses brīvība (..) samazinājusies visos piecos kontinentos,” secinājusi RSF, paziņojot, ka organizācijas indikatori ir neapšaubāmi.

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Es nezinu , vai portāla lasītāju viedokli , kurš uzrakstīts normālā formā , var uzskatīt par Preses brīvības sastāvdaļu . Ja tā , tad diemžēl nākas secināt , ka Latvijas ziņu portāli cenzē komentārus . Tādi ir apollo , tv net . Delfi cenzē atsevišķas tēmas , bet pamatā cenzūru aizvieto ar komentētāju reģistrēšanās prasībām . Pašreiz komentāru dzēšanu iesācis portāls Diena . Nē , nekas rupjšs , aizvainojošs , vai nepatiess nebija komentēts . Izdzēsa komentāru slejā , kur tika rakstīts par Putina ultimātu aplenktiem 8000 Ukrainas karavīriem . Ukrainiem ir Hromadske TV televīzija un tā ir interesanta ar to , ka parāda ļoti daudz tiešu inetrviju . Vakar rādīja četrinieka samitu . Nedēļu iepriekš bija intervija ar vienu no frontes komandieriem , kurš stāstīja par to , kas notiek frontē . Frontē ar separātistiem karo Ukrainas armijas daļas un Ukrainas brīvprātīgie , kas formāli neskaitās Ukrainas armijas kontingents , bet to var izdarīt katrs karavīrs individuāli iestājoties armijas rindās . Komandieris intervijā stāstīja , ka karavīri nonāk aplenkumā tāpēc , jo nav vienota armijas koordinācija . To arī uzrakstīju , bet komentāru divas reizes nodzēsa . Ja paskatāmies komentārus apollo un citur , tad lamā krievus visādiem vārdiem un būtība sie komentāri ir pamats , lai Krievija runātu par to , ka mēs esam rusofobi . Bet varbūt , ka sos komentārus raksta tie , kuriem tiesi ir vajadzīga tāda atsauksme pasaules informatīva vidē – Latviešu mediji ir rusofobi . Es piekrītu Raivim Dzintaram , ka arī Eirovīzijas ideoloģijas interpretācijas izdevīgas šeit Latvijas ienaidniekiem , lai šķeltu mūsu vienotību .

  2. Latgalē vairs na nopērkamas Latvijas avīzes latviešu valodā,jo likvidējās Narvesen kioski,kas tās piedāvāja.
    Maximas veikalos tikai vietējā prese latviešu valoda un krievu prese plašā klāstā…Kā to tulkot!?!

Draugiem Facebook Twitter Google+