×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.6°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
7. augusts, 2014
Drukāt

Preses izdevēji pauž satraukumu par draudiem vārda brīvībai pēc “Cits medijs” aktīvu apķīlāšanas (1)

Žurnāls "Ir"

Latvijas Preses izdevēju asociācija (LPIA) izplatījusi paziņojumu, kurā pauž satraukumu par nopietniem draudiem vārda brīvībai saistībā ar Rīgas Centra rajona tiesas lēmumu apķīlāt žurnāla “Ir” izdevēja AS “Cits medijs” aktīvus, apmierinot maksātnespējas administratora Māra Sprūda pieteikumu.

Asociācijas valdes priekšsēdētājs Guntars Kļavinskis LPIA valdes vārdā izsaka dziļu neizpratni par tik nesamērīgu rīcību no Latvijas tiesu varas sistēmas puses, kad tikai uz pieteikuma pamata pirms lietas izskatīšanas pēc būtības un pirms iztiesāšanas tiek pieņemts lēmums, kas apdraud mediju uzņēmuma darbību.

Kļavinskis atzīmē, ka “mediju nozare ir atbildīga par vārda brīvību, Latvijas iedzīvotāju tiesībām saņemt daudzpusīgu informāciju no dažādiem avotiem. Žurnāls “Ir” ieņem būtisku vietu pētnieciskās žurnālistikas nišā un padziļināti pēta svarīgākos sociālos un ekonomiskos procesus mūsu valstī”.

“Tas var novest arī pie situācijas, ka visai sabiedrībai nozīmīgas tēmas arī citos medijos netiks atspoguļotas bailēs no tiesībsargājošo iestāžu sankcijām,” brīdina LPIA vadītājs.

Asociācija uzsver, ka Latvijas Republikas Satversmē ir noteiktas tiesības uz vārda brīvību, arī deklarācijā par Ministru kabineta iecerēto darbību viena no valdības izvirzītajām darbības prioritātēm 2014. gadā ir veicināt Latvijas elektronisko mediju un drukātās preses attīstību, radot labvēlīgus apstākļus to pastāvēšanai un konkurētspējai.

“Aicinām arī Latvijas tiesībsargājošās iestādes ievērot šos principus, jo demokrātiskā valstī visi vēlamies justies droši un pasargāti, nebaidīties no nepamatotām sankcijām no varas iestādēm, kurām būtu jāaizstāv taisnīguma un demokrātijas pamatprincipi,” teikts LPIA paziņojumā.

Jau vēstīts, ka Rīgas Centra rajona tiesa, apmierinot maksātnespējas administratora Sprūda pieteikumu, nolēmusi apķīlāt žurnāla “Ir” izdevēja AS “Cits medijs” aktīvus 22 979 eiro apmērā. Lēmums par prasības nodrošināšanu nav pārsūdzams.

Lēmums pieņemts civillietā, kurā Sprūds vēršas pret “Ir” saistībā ar žurnāla pētnieciskajām publikācijām, prasot kompensāciju par goda un cieņas aizskaršanu. Pazīstamais maksātnespējas administrators minēto summu norādījis kā vēlamo kompensāciju, vēršoties pret žurnāla “Ir” 2012.gada septembra publikāciju “Maksātnespējas ķēķis”. Tiesas sēde šajā lietā vēl nav nozīmēta, turklāt šīs lietas tiesneša sastāvs šobrīd ir atvaļinājumā.

Tiesas  lēmuma motivētajā daļā teikts, ka Sprūda pieteikums par prasības nodrošināšanu atzīts par pamatotu, jo saskaņā ar AS “Cits medijs” finanšu rādītājiem Sprūdam labvēlīga tiesas sprieduma gadījumā civillietā goda un cieņas aizskaršanu tā izpilde varētu kļūt apgrūtināta vai neiespējama.

“Cita medija” valdes locekle Gundega Grīnberga uzsvēra, ka “Ir” pilnībā noraida Sprūda prasību un tiesas lēmumu par aktīvu apķīlāšanu uzskata par nesamērīgu un demokrātiskā valstī nepieļaujamu uzbrukumu vārda brīvībai.

Šo tiesas lēmumu asi nosodījusi arī Latvijas Žurnālistu asociācija (LŽA), mediju nozares pārstāvji un citi, ziņo LETA.

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. Pieņemts lēmums pirms tiesas izskatīšanas…Dīvaina rīcība.

Draugiem Facebook Twitter Google+