×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.5°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
27. aprīlis, 2012
Drukāt

Pret aprūpes centra “Rūja” darbiniekiem ierosinātas disciplinārlietas

slimnicas_gulta

Sociālās aprūpes centra filiāles “Rūja” iemītnieks Artūrs Pusvācietis miris akūtas saslimšanas dēļ, taču pret trim centra darbiniekiem ierosinātas disciplinārlietas, žurnālistiem piektdien paziņoja Labklājības ministrijas (LM) Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības departamenta direktors Visvaldis Gūtmanis.

“Rūja” iemītnieks 20 gadu vecs puisis slimnīcā nomira 16.aprīlī. Viņa māte par šo gadījumu izstāstīja medijiem.

Disciplinārlietas ierosinātas pret centra vadītāju un diviem, pēc Gūtmaņa teiktā, vidējā līmeņa darbiniekiem. Patlaban pārbaudi veic arī Veselības inspekcija, un informācija varētu tikt nodota arī tiesībsargājošajām iestādēm.

“Gribam zināt visu līdz pēdējam sīkumam,” sacīja Gūtmanis.

Saskaņā ar sekcijas sākotnējiem rezultātiem puisis nomiris no infekcijas slimības, un cēloņsakarība starp klienta nāvi un aprūpētāju darbu pašlaik nav konstatēta.

LM amatpersona informēja, ka 14.aprīļa rītā Artūrs Pusvācietis sajuties slikti. Medmāsa konstatējusi pazeminātu asinsspiedienu, un tikusi izsaukta ātrā palīdzība. Slimnīcā viņš nonāca sestdien, bet pirmdien, 16.aprīlī, Artūrs slimnīcā nomira.

“Kad iegūta infekcijas slimība un kāpēc ir bijis tik ātrs progress, gaidīsim Veselības inspekcijas slēdzienu. Šis ir pilnīgi cits gadījums nekā “Kalkūni”, jo te ir konstatēta akūta saslimšana,” uzsvēra Gūtmanis.

LM veica pārbaudi “Rūjā” un konstatēja nepilnības.

Konstatēta neatbilstība filiāles personāla dokumentos par aprūpētāju skaitu; vienā no tualetēm nav bijušas durvis, tādējādi nav nodrošināts privātums; Artūra lietā dažādos dokumentos ir pretrunīga informācija par viņa veselības stāvokli; nav pienācīgas sadarbības starp medicīnas personālu un aprūpētājiem; nav bijusi pietiekama sadarbība ar tuviniekiem.

LM pārstāvis norādīja, ka Veselības inspekcija martā apmeklējusi “Rūju” un nevienam nav iemītniekiem netika konstatēti izgulējumi, arī Pusvācietim. Ģimenes ārsts Artūru pēdējo reizi apskatījis 11.aprīlī.

“Neoficiālais slēdziens par sekcijas rezultātiem liecina, ka tā ir bijusi akūta saslimšana, infekcijas slimība, un tādēļ klients ir aizgājis tik pēkšņi. Patlaban lieta ir nodota Veselības inspekcijai, kas visu rūpīgi izvērtēs. Domāju, ka visus materiālus mēs nodosim arī tiesībsargājošajām iestādēm un rūpīgi izvērtēsim šo situāciju, jo tā met lielu ēnu uz tiem tūkstošiem darbinieku, kas godprātīgi pilda savus pienākumus. Patlaban ir ierosinātas trīs disciplinārlietas pret darbiniekiem “Rūjā”,” pavēstīja Gūtmanis.

Diagnoze Artūram bijusi smaga, ko LM neatklāj. Artūram bijušas arī piecas pamatdiagnozes, kas, iespējams, veicinājušas akūto saslimšanu.

Savukārt LM valsts sekretāre Ieva Jaunzeme, atbildot uz jautājumu, cik droši var būt cilvēki par saviem tuviniekiem, kas nonākuši valsts sociālās aprūpes centros, aicināja viņus biežāk apmeklēt centrus.

“Lai viņi būtu pilnīgi droši, jo tā ir iestāde, viņiem vajadzētu biežāk braukt pie saviem tuviniekiem, nevis tikai reizi divos gados. Par drošību gribu teikt tā – mēs darām visu, ko mēs varam, lai tas tā būtu, bet aicinātu tuviniekus biežāk iegriezties, jo tas ir ļoti svarīgi. Institūcija ir institūcija, bet ģimene ir ģimene,” sacīja Jaunzeme.

Amatpersonas gan atzina, ka sadarbība ar tuviniekiem pašlaik ir “sāpīgs jautājums”.

Jau ziņots, ka iepriekš televīzijas kanālam LNT jaunā vīrieša, kuram bijis Dauna sindroms, māte iepriekš pastāstīja, ka Artūrs bijis dzīvespriecīgs, kustīgs un ar labu apetīti. Taču, ieraugot dēlu slimnīcā, kļuva skaidrs, ka no dēla pāri palikuši vien kauli un āda. Māte Evija apgalvoja, ka neviens no aprūpes centra neesot viņu informējis par to, ka dēlam pasliktinājusies veselība un viņš nogādāts slimnīcā. Raidījumā tika citēti centra pārstāvji, kuri norādīja, ka puisim bijušas arī vēl citas slimības ‒ audu traucējumi.

Sociālās aprūpes iestādēs pašlaik dzīvo vairāk nekā četrarpus tūkstoši klientu. Lai precīzāk noteiktu, kādas katram klientam ir aprūpes vajadzības, LM darba grupa izstrādājusi priekšlikumus par aprūpes pakalpojumiem, kas nepieciešams katrai no klientu grupām atkarībā no viņu spējām aprūpēt sevi.

Situācijai valsts aprūpes centros saasināta uzmanība tika pievērsta pēc notikušā “Kalkūnos”. Tās iemītnieks Viks smagā stāvoklī nonāca slimnīcā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+