×
Mobilā versija
Brīdinājums +7.7°C
Vēsma, Fanija
Ceturtdiena, 19. aprīlis, 2018
15. decembris, 2013
Drukāt

Pret dzīvnieku nogalināšanu kažokādām Stacijas laukumā protestē vairāki desmiti cilvēku (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Protesta akcija pret dzīvnieku nogalināšanu kažokādām pie tirdzniecības centra "Origo".

Šodien Rīgā stacijas laukumā bija pulcējušies vairāki desmiti cilvēku, protestējot pret dzīvnieku nogalināšanu kažokādām, novēroja aģentūra LETA.

Protestētāji bija tērpušies baltos aizsargtērpus un uz sejas bija gāzmaskas. Protesta akcijas dalībniekiem bija arī plakāts ar uzrakstu: “Latvijas zvēraudzētavu gāzes kamerās mirst tūkstošiem nevainīgu dzīvnieku”. Viņi tādējādi pauda savu nostāju pret tā saukto kažokzvēru audzēšanu un nogalināšanu peļņas un modes vārdā.

Tāpat tika atskaņoti audio ieraksti ar mērķi informēt sabiedrību par kažokādu ieguves aizkulisēm.

Kā iepriekš informēja “Dzīvnieku brīvības” pārstāvji, pēc akcijas daļa aktīvistu turpinās protestu citviet galvaspilsētas centrā, apmeklējot vairākas kažokādu izstrādājumu tirdzniecības vietas.

Biedrības pārstāvji norāda, ka katru gadu rudenī un ziemā Latvijas zvēraudzētavu gāzes kamerās tiek nosmacēts vairāk nekā pusmiljons ūdeļu un tūkstošiem šinšillu, bet ar elektrību nonāvē aptuveni 10 000 lapsu.

Protesta akcija bija daļa no pavasarī sāktās kampaņas “Kažokādas otra puse”, kuras laikā jau savākti vairāk nekā 10 000 iedzīvotāju parakstu pret “kažokzvēru” audzēšanu.

Savukārt Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle Sandra Vilciņa norāda, ka sabiedrībā valda vairāki mīti par kažokzvēru nozari, kas cieši saistīts ar dzīvnieku labturību un to ievērošanu. “Dzīvnieku aizsardzības un labturības normu ievērošana ir audzētāju prioritāte, jo tā vistiešākā mērā ietekmē rezultātus un produkcijas kvalitāti, tādēļ jau kopš dzimšanas dzīvnieki saņem preventīvus medikamentus, vitamīnus un vislabāko aprūpi,” uzsver Vilciņa.

Viņa skaidro, ka humānos apstākļos audzēti zvēri ir mūsdienīgs un vispārpieņemts veids kā ražot pārtiku, ādas jakas un kurpes, kā arī kažokus. “Mēs pieņemam, ka mūsdienās cilvēkiem ir izvēles iespējas – nēsāt vai nenēsāt kažokus, līdzīgi kā ēst vai neēst gaļu,” piebilst Vilciņa,

Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas valdes locekle arī vērš uzmanību uz mītu, ka zvēraudzētavās tiek audzēti savvaļas dzīvnieki, kas maldina sabiedrību, jo fermās audzētās ūdeles un lapsas nav savvaļas dzīvnieki. Šī esot tāda pati lauksaimniecības nozare kā citas, un fermās tiekot audzētas šķirnes, kuras veidotas zootehniķu un speciālistu selekcijas darba rezultātā, vairāku desmitu gadu laikā.

Asociācija sadarbībā ar Sabiedriskās domas pētījumu centrs SKDS vasarā veikusi Latvijas iedzīvotāju aptauja, lai noskaidrotu vispārējo viedokli par kažokzvēru nozari. Pētījuma rezultāti liecinot, ka 65% Latvijas iedzīvotāju atbalsta dabīgās ādas izmantošanu apģērbu, apavu un aksesuāru ražošanā, tostarp kā atsevišķas apģērba, apavu un aksesuāru detaļas, piemēram, apkakles, somas un jakas.

Tāpat asociācijas valdes locekle atzīmē, ka dokuments -2001.gada Dzīvnieku labklājības un veselības komitejas pētījums “Dzīvnieku, kas turēti kažokādu ieguvei, labklājības” nav Eiropas Komisijas nostāja, kā arī tam nav juridiska spēka. Savukārt seši no astoņiem pētījumā iesaistītajiem zinātniekiem izteikuši protestu par atklātu faktu sagrozīšanu, kā rezultātā izstājās no komitejas. Sākotnējais pamatsecinājums esot bijis – “ūdeļu labturība ir pietiekami laba”.

Kažokzvēru nozare Latvijā aizsākās 1930.gadā, un 2012.gadā Latvijas Zvēraudzētāju fermās tika izaudzēts 500 000 ūdeļu un 10 000 lapsu. Katru dienu Latvijas fermas kažokzvēru barībai izmanto 76 tonnas pārtikai nederīgos gaļas un zivju subproduktus. Zvēraudzētavās Latvijas reģionos strādā vairāk nekā 500 darbinieku. 90% no visas produkcijas tiek eksportēts, 2012.gadā eksporta apjoms sasniedza 13,5 miljonus eiro, norāda Latvijas Zvēraudzētāju asociācijas pārstāve.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. …… un aizliegsim vistu fermas —- nemocīsim vistiņas ar olu dēšanu, tāpat arī govju fermas, gaļas kombinātus visus uzspridzināsim un lai paēstu ,audzēsim tārpus un siseņus. Ļoti garšīgi ar salātu lapām !Aizliegsim arī cirka izrādes ,jo tur moca dzīvniekus un liek tiem darīt viņiem pretdabiskas lietas. Aizliegt turēt suņus un kaķus ,ja tev nav vismaz 10 ha zemes u.t.t ,u.t.t. Nopietni runājot tur jābūt izcili stulbam,lai visu šo ņemtu par pilnu ! Izskatās ,ka tā ir prasta konkurentu akcija. Pretīgi !!!

 2. Kauns protestētājiem,kam kājās ir ādas apavi – Fui…!!!

 3. Kā tad no aitām lai dabū gaļiņu, ko?

 4. nafig gāzes maskas utt.?

 5. Smieklīgi bet fonā vienam ir timberland zābaki , kuri in no dzīvnieka ādas izgatavoti 😀 , lohi

  • Pēc tiem timberland zābakiem,kas redzami protestētāja kājās var spriest,ka viņiem kāds labi maksā – un tie,kas viņiem par to maksā ir ārvalstu investori,kas ieinteresēti Latvijas tirgū mazināt sev konkurenci…

 6. Zvērkopības aizstāvji, apskatieties sev apkārt- kādu šmuci Jūs radāt! Tas ir otrs blakusefekets bez dzīvnieku ciešanām, kas pats par sevi ir briesmīgi… Piedraņķēti ūdeņi, smakas un putnu bari, kas barojas turpat. Nez vai kāds nozares aizstāvis gribēs sev māju pie fermas?

 7. kāpēc šie nav pliki, vairāk uzmanības piesaistītu

 8. zoocentristi, kas dzīvniekus vērtē augstāk par cilvēkiem, vai vienādo, būtu ievietojami vājprātīgo iestādēs

 9. Ak vai ! Lai tad šie visi demonstrētāji arī nelieto pārtikā gaļu, zivis, piena produktus, olas, medu, nevalkā vilnas apģērbu, tas viss tak saistīts ar nebrīvē turētu lopiņu dažādas pakāpes ciešanām un lai nekādā gadījumā netur mājdzīvniekus, jo tā takš ir tikpat kā verdzība….

 10. Un vēl saka ka latvijā maz muļķu.Ķimiskās rūpniecības uzbrukums,gumijnieki kājās,sintētika mugurā,māgā modificēta pārtika. KAS GALVIŅĀ!

Draugiem Facebook Twitter Google+