×
Mobilā versija
Brīdinājums +10.7°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
4. aprīlis, 2014
Drukāt

Pret eiro apmainīti 91% lata banknošu un 35% lata monētu

Foto - LETAFoto - LETA

Līdz šā gada līdz aprīlim Latvijas komercbankās, “Latvijas Pastā” un Latvijas Bankā pret eiro apmainīti 91% lata banknošu (45 miljoni banknošu 890 miljonu latu vērtībā) un 35% lata monētu (132 miljoni monētu 25 miljonu latu vērtībā), informē Finanšu ministrijā (FM).

Iedzīvotāju rīcībā ir palicis diezgan liels apjoms lata monētu – ne vērtības, bet svara ziņā. Marta beigās vēl neapmainīti bija 356 miljoni lata monētu, kas svara izteiksmē ir 820 tonnas. Kopumā bija jāapmaina 1200 tonnas lata monētu.

No vēl neapmainītajām 820 tonnām monētu vairāk nekā puse – gandrīz 430 tonnas – ir 1 un 2 santīmu monētas. 123 tonnas ir viena lata monētas, ieskaitot īpašā dizaina vienlatniekus, norāda FM.

Latvijas Bankas Kases un naudas apgrozības pārvaldes vadītājs Jānis Blūms skaidro: Igaunijas pieredze liecina, ka visa nauda neatgriežas centrālajā bankā.

“Mūsu kaimiņiem pērnā gada nogalē joprojām nebija apmainītas kronas gandrīz 50 miljonu eiro vērtībā. Ir nauda, kas pazaudēta, piemēram, kaut kur iekritušas mazo santīmu monētas, un nauda, kas iznīcināta sadzīviskos apstākļos. Diezgan daudz monētu sev līdzi aizveduši tūristi. Liels neapmainīto latu daudzums ir piemiņai atstātā nauda,” klāsta Blūms.

Sabiedriskās domas pētījumu kompānijas “TNS” februārī un martā veiktā aptauja liecina, ka vairāk nekā puse jeb 53% Latvijas iedzīvotāju jau apmainījuši visus savus latus pret eiro.

Aptauja liecina arī, ka 44% aptaujāto iedzīvotāju plāno atstāt sev piemiņai latus un santīmus. 25% aptaujāto grasās saglabāt līdz 10 latiem, 18% – 10 līdz 100 latiem un 1% – vairāk par 100 latiem.

Vēl aptauja rāda, ka turpat 90% Latvijas iedzīvotāju atzinuši, ka naudas – gan skaidras, gan bezskaidras – nomaiņa viņiem notikusi ērti un saprotami.

Jāatgādina, ka iedzīvotāji latus pret eiro bez komisijas maksas līdz jūnija beigām varēs apmainīt jebkurā Latvijas komercbankā, bet mūžīgi Latvijas Bankas kasēs Liepājā, Daugavpilī un Rīgā.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+