×
Mobilā versija
Brīdinājums -8.3°C
Haralds, Almants
Piektdiena, 23. februāris, 2018
10. novembris, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Pret izpārdošanu jeb Valdība velkama pie kauna staba, ja nerīkojas (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ja kāds Cūkmens grib nozāģēt ozolu, daudzreiz esam bijuši liecinieki, kā sašūmējas zaļās Latvijas aizstāvji, viņu trokšņošana pamodina snaudošās iestādes, un tā ir zīme, ka vismaz dabas aizsardzības likumi mūsu valstī ir iedarbināmi. Turpretī jautājumā par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu pat tais reizēs, kad notiek mūsu nacionālo dārgumu izpostīšana, ierēdņu acu vāki paliek aizkrituši ciet un vaļā neveras. Sauc tu, sabiedrība, cik saukdama! Tā iepriekšējā Saeimā daži deputāti bija atraduši objektu, ar ko aizrauties, un vēlējās novērst Ķemeru sanatorijas, “baltā kuģa”, lejupslīdi, bet tam nebija nekādas valdības atsaucības. Kolhozus likvidējot, rīkoja ballītes “Lai put!”, un tāpat arhitektūras pieminekļi, tautai svarīgas celtnes, lai iet uz bojāeju vai izpārdošanu forsētā veidā. Grūti iedomāties civilizētu valsti, kur amatpersonas vēsā mierā noskatītos, kā, teiksim, Eifeļa torni vai Raudu mūri noved līdz sabrukšanai, un tikpat grūti saprast, no kā šeit ceļas attieksme pret kultūrceltnēm kā Mozambikā. Cilvēki sauc Ķemeru sanatoriju par nācijas simbolam pielīdzināmu ēku, tā oficiāli ir gan “kultūrvēsturisks piemineklis”, gan “valsts nozīmes” objekts, kūrorts un potenciāli jaudīga ārstniecības iestāde, ar ko Latvija varētu tāli lepoties. Lietuvā sanatoriju dziednieciskie kompleksi ļoti sekmīgi ir saglabāti, atjaunoti, strādā un pelna, cilvēki ar valsts atbalstu Druskininkos vai Palangā atgūst veselību – kaimiņvalstī kurortoloģijas nozare bijusi nodota labā kopšanā un tiek atbildīgi pārvaldīta. Kādreizējā godība un mantība nav aizvazāta velns zina kādās rokās.

Mums kā parasti aizbildinās, ka nav naudas. Jautā – a kam tas būtu jādara? Trīc un dreb, ja ar parak­stu jāuzņemas atbildība un jāveicina attiecīgas darbības. Klausījos radio diskusiju par Stūra māju – vēl vienu “pieminekli” ar sabiedriski vēsturisku nozīmi. Lai piemiņas vietai neuzliktu šleperatslēgu, lai ekskursantus vadātu pa KGB namu, dabūjama pat budžeta nauda, bet, redz, neesot koncepcijas! Ierēdņi norobežojas ar “tas uz mūsu ministriju neattiecas”, itin kā runa būtu par “vēsturiskā” pirmā Rīgā atvērtā seksšopa uzturēšanu. Viņiem ir politiski uzstādījumi: 1) nauda jātaupa, jāskaita katrs santīms, 2) labāk nedarīt nekā darīt, 3) nav valsts īpašumā paliekošas vērtības, nav problēmas. Droši vien arī matu skaldītāju darba grupās un parlamentārās izmeklēšanas komisijās sapulcētie nemierīgi trinas un uzmet aci pulkstenim – ehē, alus bārs tepat aiz stūra jau nav vaļā?

Laikmetīgās mākslas muzeju būvēšot privātie, ES naudu piesaistīšot Rīgas veco fabriku restaurācijai, Ķemeros investēšot krievu viesnīcnieks, Valsts banku iztirgos ģeopolitiski pareizam kapitālam – mūsu nogaidītāji politiķi atšuvušies no lielām problēmām. Laimdota sasit plaukstas, cik jauki, Klaipēdā uzbūvējuši gāzes termināli, žēl, ka mēs neko neesam izdarījuši energoneatkarībai! Tāda vara bijusi – tranzītpasažieri uz īsu termiņu. Vēlētāji gan – ne visi dzimuši tramvajā. Viņiem nepatīk, ka vilcina lēmumus, atliek lietas, paslauka zem skapja problēmas. Daudzkārt uzsvērts, ka nevar dzīvot kā purvainē, ir nepieciešami praktiski darbi. Valsts jādara stiprāka, nevis viss jāizpārdod par sviestmaizi. Ja kliba valdība uz to nav spējīga, celsim pieminekli – kauna stabu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. kauna stabs Pārdaugavā tiek sargāts un lolots!

  2. Paldies, Egil! Vienmēr izlasu Tavus feļetonus, tos vērtēju kā trāpīgu, labāko aktuālās informācijas avotu! Tiešām, mūsu valsti neviens neredz kopumā, tāpēc esam…Kā medicīnā katrs dakteris kaut ko par kādu detaļu, nevis visu cilvēku. Klusēšana vai acu aizmālēšana, kad pa kluso kas tiek perināts, un tā garā pātarošana, kad pasākums izgāzies, bet neviens nav vainīgs!!!Par šiem objektiem -Ķemeriem, Stūra māju – kauns! Kāpēc mūsu valsts visu izpārdod?

  3. Tur nav tie % un tāpēc premjers ( premjere) naktī nelec no gultas un netaisa neko…To pašu arī redzot dara padotie ministri…

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. 5. pants šajā nozarē nedarbojas!

“Norvik bankas” lielākais akcionārs Grigorijs Guseļņikovs intervijā aģentūrai “AP” paziņoja, ka Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs gadiem ilgi izspiedis kukuļus no viņa vadītās kredītiestādes.

Rimšēvičs šos apgalvojumus kategoriski noliedz un uzskata, ka Guseļņikovs šādi cenšas ietekmēt Latvijas valsti, lai panāktu savu uzvaru starptautiskajā šķīrējtiesā iesniegtajā prasībā. Ministru prezidents Māris Kučinskis un finanšu ministre Dana Reizniece-Ozola otrdien pauda viedokli, ka AS “Norvik banka” vadības aktivitātes ārvalstu medijos uzskatāmas par provokāciju un vēršanos pret valsti. Vakar “Norvik banka” izplatīja paziņojumu, kurā raksta: “Mēs noteikti nevēršamies pret Latvijas valsti kopumā, mēs tikai gribam vienlīdzīgu attieksmi.”

Jāpiebilst, ka janvāra beigās par “Norvik bankas” padomes priekšsēdētāja vietnieku tika iecelts bijušais NATO ģenerālsekretārs Anderss Fogs Rasmusens. Paziņojumā presei viņš toreiz rakstīja: “Priecājos [..] atjaunot savas ilgstošās un spēcīgās saiknes ar Latviju. Es ceru, ka mana pieredze būs noderīga bankas attiecību veidošanā ar valsts pārvaldes iestādēm un stratēģiskās izaugsmes centienos Latvijā un Eiropas Savienībā.”

Vai esat labi sagatavojušies lielajam salam?
Draugiem Facebook Twitter Google+