Mobilā versija
+2.6°C
Alīna, Sandris, Rūsiņš
Trešdiena, 26. aprīlis, 2017
10. novembris, 2014
Drukāt

Egils Līcītis: Pret izpārdošanu jeb Valdība velkama pie kauna staba, ja nerīkojas (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Ja kāds Cūkmens grib nozāģēt ozolu, daudzreiz esam bijuši liecinieki, kā sašūmējas zaļās Latvijas aizstāvji, viņu trokšņošana pamodina snaudošās iestādes, un tā ir zīme, ka vismaz dabas aizsardzības likumi mūsu valstī ir iedarbināmi. Turpretī jautājumā par kultūrvēsturiskā mantojuma saglabāšanu pat tais reizēs, kad notiek mūsu nacionālo dārgumu izpostīšana, ierēdņu acu vāki paliek aizkrituši ciet un vaļā neveras. Sauc tu, sabiedrība, cik saukdama! Tā iepriekšējā Saeimā daži deputāti bija atraduši objektu, ar ko aizrauties, un vēlējās novērst Ķemeru sanatorijas, “baltā kuģa”, lejupslīdi, bet tam nebija nekādas valdības atsaucības. Kolhozus likvidējot, rīkoja ballītes “Lai put!”, un tāpat arhitektūras pieminekļi, tautai svarīgas celtnes, lai iet uz bojāeju vai izpārdošanu forsētā veidā. Grūti iedomāties civilizētu valsti, kur amatpersonas vēsā mierā noskatītos, kā, teiksim, Eifeļa torni vai Raudu mūri noved līdz sabrukšanai, un tikpat grūti saprast, no kā šeit ceļas attieksme pret kultūrceltnēm kā Mozambikā. Cilvēki sauc Ķemeru sanatoriju par nācijas simbolam pielīdzināmu ēku, tā oficiāli ir gan “kultūrvēsturisks piemineklis”, gan “valsts nozīmes” objekts, kūrorts un potenciāli jaudīga ārstniecības iestāde, ar ko Latvija varētu tāli lepoties. Lietuvā sanatoriju dziednieciskie kompleksi ļoti sekmīgi ir saglabāti, atjaunoti, strādā un pelna, cilvēki ar valsts atbalstu Druskininkos vai Palangā atgūst veselību – kaimiņvalstī kurortoloģijas nozare bijusi nodota labā kopšanā un tiek atbildīgi pārvaldīta. Kādreizējā godība un mantība nav aizvazāta velns zina kādās rokās.

Mums kā parasti aizbildinās, ka nav naudas. Jautā – a kam tas būtu jādara? Trīc un dreb, ja ar parak­stu jāuzņemas atbildība un jāveicina attiecīgas darbības. Klausījos radio diskusiju par Stūra māju – vēl vienu “pieminekli” ar sabiedriski vēsturisku nozīmi. Lai piemiņas vietai neuzliktu šleperatslēgu, lai ekskursantus vadātu pa KGB namu, dabūjama pat budžeta nauda, bet, redz, neesot koncepcijas! Ierēdņi norobežojas ar “tas uz mūsu ministriju neattiecas”, itin kā runa būtu par “vēsturiskā” pirmā Rīgā atvērtā seksšopa uzturēšanu. Viņiem ir politiski uzstādījumi: 1) nauda jātaupa, jāskaita katrs santīms, 2) labāk nedarīt nekā darīt, 3) nav valsts īpašumā paliekošas vērtības, nav problēmas. Droši vien arī matu skaldītāju darba grupās un parlamentārās izmeklēšanas komisijās sapulcētie nemierīgi trinas un uzmet aci pulkstenim – ehē, alus bārs tepat aiz stūra jau nav vaļā?

Laikmetīgās mākslas muzeju būvēšot privātie, ES naudu piesaistīšot Rīgas veco fabriku restaurācijai, Ķemeros investēšot krievu viesnīcnieks, Valsts banku iztirgos ģeopolitiski pareizam kapitālam – mūsu nogaidītāji politiķi atšuvušies no lielām problēmām. Laimdota sasit plaukstas, cik jauki, Klaipēdā uzbūvējuši gāzes termināli, žēl, ka mēs neko neesam izdarījuši energoneatkarībai! Tāda vara bijusi – tranzītpasažieri uz īsu termiņu. Vēlētāji gan – ne visi dzimuši tramvajā. Viņiem nepatīk, ka vilcina lēmumus, atliek lietas, paslauka zem skapja problēmas. Daudzkārt uzsvērts, ka nevar dzīvot kā purvainē, ir nepieciešami praktiski darbi. Valsts jādara stiprāka, nevis viss jāizpārdod par sviestmaizi. Ja kliba valdība uz to nav spējīga, celsim pieminekli – kauna stabu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. kauna stabs Pārdaugavā tiek sargāts un lolots!

  2. Paldies, Egil! Vienmēr izlasu Tavus feļetonus, tos vērtēju kā trāpīgu, labāko aktuālās informācijas avotu! Tiešām, mūsu valsti neviens neredz kopumā, tāpēc esam…Kā medicīnā katrs dakteris kaut ko par kādu detaļu, nevis visu cilvēku. Klusēšana vai acu aizmālēšana, kad pa kluso kas tiek perināts, un tā garā pātarošana, kad pasākums izgāzies, bet neviens nav vainīgs!!!Par šiem objektiem -Ķemeriem, Stūra māju – kauns! Kāpēc mūsu valsts visu izpārdod?

  3. Tur nav tie % un tāpēc premjers ( premjere) naktī nelec no gultas un netaisa neko…To pašu arī redzot dara padotie ministri…

Uldis Šmits: Gribi Eiropu, gatavojies Marinai (1)Nesenā pieredze liek būt gataviem jebkādiem pavērsieniem Francijas prezidenta vēlēšanās
Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Alkohola promiles budžetā kāps

Finanšu ministrija saskaņošanai nodevusi nodokļu reformas pamatnostādnes. Reformas ieviešanas rezultātā radušos nodokļu ieņēmumu zudumus iecerēts kompensēt ar akcīzes nodokļa celšanu degvielai, cigaretēm un alkoholam.

Piemēram, vīna akcīzes nodokli plānots celt par 18% – no pašreizējiem 78 eiro līdz 92 eiro par 100 litriem. Akcīzes nodoklis alum varētu augt par 24% – no 4,5 eiro par katru absolūtā spirta tilpumprocentu līdz 5,6 eiro.

Premjers Māris Kučinskis rakstā potālā “Delfi” min, ka nodokļu likmju palielinājums galvenokārt skar produktus, “kuri iedzīvotājiem nav vitāli nepieciešami”, proti, alkoholiskajiem dzērieniem un tabakas izstrādājumiem”. Bet akcīze degvielai tikšot palielināta tikai tādā apmērā, “lai tam nebūtu jūtama ietekme uz tautsaimniecību”.

Vai mērķis likvidēt bērnunamus Latvijā ir sasniedzams?
Monika Zīle: Mīļoto slaktēšana (2)Mūsu dzimtās valodas jēdzienu lietošana kļūst arvien paviršāka
Draugiem Facebook Twitter Google+