×
Mobilā versija
+8.5°C
Līksma, Bārbala
Trešdiena, 25. aprīlis, 2018
18. augusts, 2014
Drukāt

Pret lapsenēm ar… mārrutkiem! (8)

Foto: shutterstock.comFoto: shutterstock.com

Kompotu un ievārījumu tapšanas sezona pašā degpunktā, un tad vēl pie karstās plīts jāatgaiņājas no nelūgtām viešņām – lapsenēm. Dažkārt ar tām gadās arī “bruņoti” konflikti – dzeļ taču. Tāpēc pastāstīšu derīgu padomu.

Sen, gaidot autobusa pieturā, sastapu kādu māmuļu, kura atgriezās no dārza ar smagu somu. No tās laukā gozējās mārrutku lapas. Māmuļa man sāka stāstīt gurķu skābēšanas receptes, kurās jāizmanto mārrutki, un, starp citu, arī to, kā auga lapas izmantot pret insektu kodumiem. Un pēc dažām dienām man šī saruna bija steigšus jāatceras.

Vecmamma dārzā bija ravējusi zemenes līdz tumsiņai, tikai pa brīdim paņēmusi kādu malku “zaptīšūdeņa” no krūzes padzerties. Ak vai! Iedzērusi to ar visu lapseni. Sajuzdama sūrstošas sāpes un pampuma sākumu rīkles galā, uztraukumā viņa zvanīja saviem bērniem un vaicāja, ko darīt. Izstāstīju ceļā gūto padomu.

Ja sadzeļ lapsene vai cits mošķis, tad jāķer mārrutku lapas – ātri sakošļā vai sakapā, lai sula nāk ārā, un to kā kompresi liek pie sakostās vietas. Patur labu brīdi, līdz pampums sāk mazināties. Ja lapsene iekodusi rīklē, tad sulu ar saspiedām paņem mutē, lai sula tiek līdz brūcei.

Pēc minūtēm 20 atskanēja vecmammas otrais zvans. Ar labām ziņām – smakšana pārgājusi.

Pievienot komentāru

Komentāri (8)

  1. eh, būtu to zinājusi agrāk. Man svētdien iekoda lapsene lūpā – uzpampa, ka šausmās domāju, kā uz darbu nākšu. Bet palidzēja tā pati zeme, ceļmallapas un kkāda veca smēre pret insektu kodumiem.

  2. Varbūt kādam noder.Ja iedzēlusi lapsene, uz sāpošās vietas uzziežu propolisu spirtā.

  3. Sena, laba, pārbaudīta metode, kas tiešām palīdz. Tas pats jādara ja sadzeļ bites.

  4. Bet tomēr- ļoti drosmīga arī.Smakšana tomēr nopietna padarīšana.Un,ja nepaspēj reaģēt mārrutku sula? Lasu kā šausmenīti.

  5. Pieliec zemi koduma vietai ari labi lidz

    • Nē, zeme nelīdz. Man ir tāda alerģija no lapsenēm, ka vieglāk viss pāriet tad, ja koduma vietu vispār neaiztiek. Un kamēr kapāšu mārrutku lapas (labi ja vispār tās ir pa rokai), sen būšu pie dieviem. Un slimnīcā pie sistēmām guļu tā vai tā katru gadu, tā teikt, katru vasaru piedzimstu no jauna… 🙁 Tā ka visas šīs metodes ir individuālas, lapseņu alerģiskiem cilvēkiem līdz tikai slimnīca.

  6. Tas tiesam labs padoms,paldies,man tiesi sobrid,esot svesuma,no Latvijas zvanija berni un prasija padomu,ko darit,kad iekodusi lapsene,tagad zinu…..!

  7. ja dzit un macities…kau ko tadu zinat ir super

Draugiem Facebook Twitter Google+