×
Mobilā versija
Brīdinājums +21.4°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
25. novembris, 2014
Drukāt

Voldemārs Krustiņš: Pret liberālo klupšanu, arī Zolitūdes lietā (3)

Foto - Timurs SubhankulovsFoto - Timurs Subhankulovs

Valsts svētku spožumam un priecīgajam svinīgumam diemžēl slīdēja līdzi pērnā gada traģisko Zolitūdes notikumu atmiņu klājiens. Jācer, ka tas nekļūs par valsts svētku pastāvīgu pavadoni. Jācer, ka 97. gada laikā sabiedrības zinātkāre un bargās sodīšanas pieprasījums daudzmaz būs apmierināts, kaut arī bez karātavām. Taču mūsu dienās traģēdijas vainu un vainīgo meklēšana turpinās. Ar to domāju televīzijas un avīžu meklējumus, kuri var apsteigt izmeklētāju secinājumus un kāda duča prokuroru pieprasījumus.

Kāpēc tā rakstu? Vai atcerieties to trešdienas LTV “Sastrēgumstundu” tūdaļ pēc svētkiem? Tajā atkal sprieda un runāja par sāpīgo Zolitūdes notikumu, dalībnieku vidū bija arī bijušais Ministru prezidents, jurists pēc profesijas un patlaban būvnieku nozares pārstāvis Valdis Birkavs. Cilvēks, kurš par lietām un notikumiem spēj spriest kompetenti. Tie, kuri pārraidi skatījās, atcerēsies momentu, kad Birkava kungs neuzkrītoši pateica, ka vaina meklējama liberalizācijā, proti, kā domāju, būvniecības likumu un uzraudzības kārtības liberalizācijā, praktiski mīkstināšanā vai atcelšanā, kā, piemēram, par būvinspekcijām. Taču šī liberalizācija bija apdomāta un likumsakarīga, jo vai tad bija maz saucēju, ka būvindustrijā jānoņem pinekļi, uzņēmēji jāatbrīvo no “sīkumainas” birokrātiskas kontroles. Bet nu, kad nosisti piecdesmit četri cilvēki, par kontroles pārmērībām neviens vairs nesūkstās, paši prasa piegriezt skrūves un valsts klātbūtni. Un, protams, atkal būvuzņēmēju nozares interesēs. Valsts gatava pieņemt desmitiem inspektoru, vai kā nu viņus apzīmēs, Rīgā un uz vietām. Protams, ka grūti patlaban, kad publika prasa arī upurus, runāt par valsts izdevumu pieaugumu, ierēdņu skaita pieaugumu. Taču ilgi nebūs jāgaida – un pār varas personu galvām nāks apskaidrība, ka pie katra ķieģeļa ielikšanas nav jēdzīgi klātstāvēt, ka tas ir par dārgu.

Droši vien, ka pēc Zolitūdes jāsāk ar pašu būvnieku saimes sijāšanu, jaunu, godīgu būvnieku sagatavošanu un šī aroda prestiža celšanu. Cik ilgi meklēsim vainas cits citā un visapkārt.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

  1. Pirms Zolitūdes traģēdijas, kad Saeima izstrādāja jauno Būvniecības likumu, Birkavs kā lielo būvniecības kompāniju pārstāvis bija viens lielākajiem normatīvā regulējuma liberalizētājiem šajā jomā

  2. Nemaz nav vajadzīgas n-tās komisijas. Pietiktu ar to, ka pieņemšanas-nodošanas aktā ierakstītu vienu teikumu, ka komisija uzņemas pilnu atbildību par būves drošību. Būtu lētāk un efektīgāk.

  3. Baltijas/Latvijas/Rīgas/Pārdaugavas/Zolitūdes – MAXIMAS katastrofa, bet tagad jau – drāma. Nevis – Zolitūdes sāpīgais notikums !

Draugiem Facebook Twitter Google+