×
Mobilā versija
Brīdinājums +14.7°C
Venta, Salvis, Selva
Svētdiena, 20. maijs, 2018
14. februāris, 2014
Drukāt

Pret prasībām – ar sapratni

Foto - LETAFoto - LETA

Senioru lietu padomes sēdē, kas notika šo trešdien, labklājības ministrs Uldis Augulis uzklausīja pensionāru organizāciju viedokli par šā gada rudenī gaidāmo pensiju indeksāciju.

Labklājības ministrija (LM) indeksācijai piedāvā jaunu formulu, proti, indeksēt visas pensijas, ņemot vērā faktisko patēriņa cenu indeksu un 25% no apdrošināšanas iemaksu algu summas reālā pieauguma. Visām pensijām indeksētu noteiktu bāzes summu (pensiju vai daļu no tās). Šogad šī summa būtu 285 eiro jeb aptuveni 200 latu, bet turpmāk – 50% no iepriekšējā gada vidējās apdrošināšanas iemaksu algas valstī.

Senioru pārstāvjiem, kas piedalījās sēdē, jautāju, kā viņi vērtē ministrijas izstrādāto indeksācijas variantu.

Andris Siliņš, Latvijas Pensionāru federācijas valdes priekšsēdētājs: “Tas pensionāriem ir izdevīgāks nekā iepriekšējā aprēķināšanas kārtība. Šo variantu ministrija virzīs tālāk apstiprināšanai valdībā un Saeimā. Tomēr mēs neatkāpjamies arī no savām iepriekš izvirzītajām prasībām, ka indeksācijas rezultātam jābūt reālam ieguvumam absolūtos skaitļos eiro, nevis tikai procentos. Mēs noteikti pastāvēsim arī uz to, ka lielāks pienesums būtu jāsniedz tiem cilvēkiem, kuriem ir liels darba gadu stāžs, taču pensija – maza.”

Janīna Ancāne, Vārkavas novada pensionāru biedrības valdes priekšsēdētāja, Latgales reģionālās senioru apvienības pārstāve: “Šā gada indeksācija – lai tā arī būtu, jo vairs neko mainīt tāpat nav iespējams. Taču pirmā tikšanās ar ministru bija tiešām patīkama, cerīga. Pārsteidza, ka Uldis Augulis tieši aicināja visus izteikt savu viedokli, diskutēt, runāt par problēmām. Es arī teicu, ka mani ļoti uztrauc situācija Latgalē – lielais jauniešu bezdarbs, tukšie lauki, tas, ka cilvēki aizbrauc, ka pensijas te ir krietni mazākas nekā citos novados. Man ļoti sāp Latgales problēmas. Gandrīz 85% pensionāru saņem pensijas, kas nepārsniedz 200 latus. Tieši šīs pensijas vajadzēja vispirms indeksēt un tā, lai ir jūtams.”

Jāzeps Janiševs, Latvijas Senioru alianses valdes priekšsēdētājs: “Es tik optimistisks neesmu. Šogad pensiju indeksācijai kopā nepieciešami 12 miljoni eiro. No tiem valsts budžetā jau ir piešķirti 10,4 miljoni, bet papildus vēl vajadzīgi 1,6 miljoni. Senioru lietu padomē izskanēja, ka Augulis dosies pārrunāt šo naudas lietu pie finanšu ministra. Ko tad, ja naudas nebūs? Turklāt šogad lielas summas būs nepieciešamas arī valsts parāda pārkreditēšanai. Tāpēc pirms laika priecāties nav korekti. Pagaidīsim mēnesi, tad zināsim, vai valdība pensionāriem atvēlēs trūkstošos 1,6 miljonus.”

Fakti


 Pensiju indeksācijai no valsts budžeta vēl pietrūkst 1,6 miljoni eiro.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+