Ekonomika
Bizness

Pret PVN palielināšanu tūrismam 1

Palielinot pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmi izmitināšanas sektoram, tautsaimniecība zaudēs apmēram 47 miljonus eiro, norāda Ekonomikas ministrijas (EM) Sabiedrisko attiecību 
nodaļas vadītāja Evita 
Urpena.

Viņa atzīmē, ka Finanšu ministrija (FM) ir iecerējusi celt PVN likmi ceļotāju izmitināšanas pakalpojumiem no 12 līdz 21%, līdz ar to prognozējot papildu ieņēmumus budžetā 9,7 miljonu eiro apmērā. Taču EM sadarbībā ar tūrisma nozares pārstāvjiem ir veikusi analīzi par šī soļa ietekmi, un secināts, ka PVN likmes celšana Latvijas tautsaimniecībai kopumā radīs apmēram 47 miljonu eiro zaudējumus.

“Zaudējumi radīsies, jo PVN palielināšanas gadījumā izmitināšanas sektors būs spiests pacelt cenu vismaz par 10% un tūristu skaits Latvijā samazināsies vismaz par 25%. Ieņēmumu kritums no tūristu tēriņiem gan tieši naktsmītnēs, gan saistītajos pakalpojumos (sabiedriskā ēdināšana, transports, tirdzniecība, sadzīves pakalpojumi u.c.) tautsaimniecībā veidos aptuveni 47 miljonus eiro,” klāstīja EM.

PVN palielināšana tūrisma mītņu pakalpojumiem nozīmēs to, ka klientu tēriņi vietējās izklaides un tūrisma vietās samazināsies, iepriekš norādīja Tautsaimniecības padomes Tūrisma apakškomitejas vadītājs, Latvijas Viesnīcu un restorānu asociācijas valdes loceklis Jānis Naglis. Ja gadījumā tiktu paaugstināts PVN, Latvija konkurētspējas ziņā zaudētu Lietuvai un Igaunijai, kur šī nodokļu likme ir 9%, viņš piebilda.

Tāpēc arī EM neatbalsta FM priekšlikumu par samazinātās PVN likmes atcelšanu izmitināšanas pakalpojumiem tūristu mītnēs un ar veiktās analīzes rezultātiem detalizēti iepazīstinās valdību Nodokļu reformu vadības grupas sēdē, kas notiks šodien Ministru prezidenta vadībā.

 

UZZIŅA

PVN tūrismam: kad ceļ, tad iezāģē

Kad 2009. gadā PVN likme izmitināšanas pakalpojumiem tika palielināta no 5% līdz 21%:

nozares apgrozījums samazinājās par 33%,

nozarē nodarbināto skaits saruka par 10 000,

pašvaldību ieņēmumi no iedzīvotāju ienākuma nodokļa samazinājās par 14,2 miljoniem eiro,

bankrotēja vismaz 10 nozares uzņēmumu, galvenokārt reģionos.

Avots: EM dati

LA.lv