×
Mobilā versija
Brīdinājums -6.8°C
Ārija, Rigonda, Adrija, Adrians, Adriāna
Ceturtdiena, 22. februāris, 2018
26. marts, 2015
Drukāt

Ar kādām ķimikālijām pavasarī apstrādāt augļu kokus un ogulājus?

Foto - ShutterstockFoto - Shutterstock

“Ar kādām ķimikālijām pavasarī apstrādāt augļu kokus un ogulājus pret slimībām un kaitēkļiem?” VALDIS KALNIŅŠ RĪGĀ

Agrā pavasarī, kamēr vēl necirkulē sulas, jāretina un jāveido augļu koku un krūmu vainagi, jāizgriež nokaltušie, bojātie zari. Jāapkopj sala, saules un grauzēju bojātās vietas, brūces jāapstrādā ar Lerānu un jāieziež ar potvasku. Uzreiz pēc apgriešanas augļu kokus var apstrādāt ar kādu no vara preparātiem. Ja stādījums ir jauns, veselīgs, dārzā nav novērotas slimības un ir veikti visi augu aizsardzības profilaktiskie pasākumi, iespējams, augļaugus nemaz nevajag smidzināt ar fungicīdiem. Tas jāizvērtē dārzniekiem pašiem.

Sēkleņkoki

Bumbieru kraupja, augļu puves ierobežošanai sēkleņkokus pirms lapu plaukšanas var apsmidzināt ar Bordo šķidrumu, Čempionu 50.

Bordo šķidrumu ieteicams lietot 1–3% koncentrācijā. Veģetācijas periodā koncentrācijai jābūt vājākai, proti, 0,5–1%. Kā no maisījuma pareizi pagatavot šķidrumu, var uzzināt klāt pievienotajā informācijā. Augus apmiglo tik daudz, lai tek – lai būtu apstrādāts viss koks vai krūms. Preparātu drīkst lietot četras reizes sezonā (siltā un lietainā laikā kraupis izplatās vairāk, tāpēc nepieciešams atkārtoti smidzināt pirms un pēc augļu koku ziedēšanas). Nogaidīšanas laiks ir 15 dienas.

Fungicīdu Čempions 50 lieto vienreiz sezonā, nepieciešamā deva ir 100–130 g/100 m2 (piemēram, veikalā “Kurmītis” 25 g fasējums maksā 2,30 eiro).

Kauleņkoki

Plūmes un ķiršus smidzinot ar Bordo šķidrumu, var ierobežot kauleņkoku sausplankumainību, ķiršu lapbiri un augļu puves. Apsmidzina agri pavasarī pirms ziedēšanas, izmantojot 1–3% darba šķidrumu. Veģetācijas periodā lieto 0,5–1% koncentrāciju, apstrādāt drīkst četras reizes. Nogaidīšanas laiks ir 15 dienas. Izmantojot Čempionu 50, deva ir 30–45 g/100 m2 (viena apstrāde sezonā).

Ogulāji

Jāņogām, ērkšķogām, upenēm un avenēm ar Bordo šķidrumu var ierobežot ogulāju lapu iedegas un lapu sīkplankumainību. Apsmidzina agri pavasarī pirms lapu plaukšanas (sagatavo 1–3% darba šķidrumu). Veģetācijas periodā koncentrācija ir 0,5–1%, atļauts lietot trīs reizes, un nogaidīšanas laiks ir 25 dienas.

Pret kaitēkļiem

Siltākā laikā (līdzko gaisa vidējā temperatūra sasniedz +5 °C) sāk izplatīties arī kaitēkļi. Pret kukaiņiem jāsmidzina insekticīdi.

– Viens no bīstamākajiem kaitēkļiem ir ābeļu ziedu smecernieks. Ja iepriekšējā gadā tas nodarījis būtiskus postījumus, ieteicams jau laikus (ziedpumpuru briešanas laikā) agri no rīta pārbaudīt ābeles. Smecerniekus no zariem var nopurināt pumpuru briešanas laikā, paklājot zem koka gaišu audumu vai plēvi. Kaitēkļus tūlīt savāc un iznīcina. Tas, vai dārzā nepieciešams veikt pasākumus smecernieka ierobežošanai, jāizvērtē pašiem, – skaidro VAAD Integrētās augu aizsardzības daļas vecākā referente Inta Jakobija.

Insekticīdus lieto, tiklīdz kaitēklis parādījies. Parasti tas notiek aprīļa otrajā pusē, kad veidojas ābeļu ziedpumpuri. Var izmantot Decis Mega (deva 4 ml/10 l ūdens), Karate Zeon (0,4–0,5 l/ha).

Ja dārzā nevēlas lietot ķīmiskos preparātus, var izlīdzēties ar bioloģiskām metodēm. Zāģlapsenes pievilina un noslīcina, ziedēšanas sākumā zaros iekarinot pudeli ar atšķaidītu rūgstošu ievārījumu vai alu. Pret tinējiem un smecerniekiem siltā laikā var izlaist trihogrammas. Kraupi un ķiršu lapbiri var ievērojami samazināt, iznīcinot kritušo lapu paliekas. Kaitēkļu būs mazāk, ja būrīšos dārzā mitināsies putni.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+