Pret žāvām palīdzēs laba izgulēšanās un aktivitāte 0

Lasītājs jautā: “Reizēm uznāk tādas žāvas, ka liekas: izmežģīšu žokli. Šķiet, guļu pietiekami ilgi, tomēr tās rodas visnepiemērotākajā situācijā. Dzeru kafiju, taču tā īpaši nelīdz. Arī vairākiem kolēģiem piemīt šāds netikums. It kā nekas briesmīgs, tomēr traucējoši, turklāt sabiedrībā žāvāties taču nav visai pieklājīgi. Kāpēc tās rodas, kā no tām atbrīvoties?

”

Reklāma
Reklāma

 

 

Notriektā tautumeita 7
Kokteilis
Mākslīgais intelekts nosauc 5 sieviešu un 5 vīriešu vārdus, kas nes laimi to īpašniekiem 30
Mistika: pie Ukrainas robežas atvēries milzīgs krāteris, ko dēvē par “portālu uz pazemes pasauli” 63
Lasīt citas ziņas

Atbild neirologs, miega speciālists Ainārs Vecvagars.

Kaut gan žāvas neliecina neko labu, tās uzskatāmas par normālu parādību. Tas ir iedzimts beznosacījuma reflekss – smadzeņu centru reakcija uz skābekļa trūkumu, kurā tiek iesaistīts viss organisms: gan muskulatūra, gan orgāni.

CITI ŠOBRĪD LASA

Lēni un dziļi ievelkot elpu un ātri izpūšot gaisu, kā tas notiek žāvājoties, paātrinās sirdsdarbība, plaušas piepildās ar skābekli, uzlabojas tā piegāde orgāniem un tiek izvadīta ogļskābā gāze. Smadzenes darbojas kā kompjūters, kas analizē un regulē šos procesus.

 

Fizisku aktivitāšu laikā nežāvājamies, jo asinsrite ir gana aktīva, taču, ilgstoši sēžot un nekustoties, plaušas netiek ventilētas, tādēļ asinīs nenokļūst pietiekami daudz skābekļa. Lai veicinātu tā pieplūdumu orgāniem, smadzenes dod komandu žāvāties.

 

Vairāk šis reflekss raksturīgs tiem, kuri nav kārtīgi izgulējušies, vispirms – krācējiem, jo viņu smadzenes apgrūtinātās elpošanas dēļ cieš no skābekļa trūkuma. Tādi cilvēki sapulces laikā, teātrī vai sēžot pie auto stūres drīz vien sāk žāvāties, jo mazkustīgā pozā palēninās asinsrite un problēma saasinās vēl vairāk.

No rīta pieceļoties, šī reakcija rodas, lai izvingrinātu sejas un krūškurvja muskulatūru. Pēc snaudas kārtīgi izstaipīties, atbrīvojot muskuļus, cilvēkam vajadzētu mācīties no kaķa. Veicot rīta rosmi un noskalojoties aukstā dušā, uzlabosies vielmaiņa, tādēļ šis dabiskais reflekss neradīsies.

Daži žāvājas biežāk nekā citi – tas atkarīgs no smadzeņu bioķīmiskajām īpatnībām, muskuļu stāvokļa un ieradumiem.

Žāvāšanās raksturīgāka vīriešiem, jo viņi ir lielāki krācēji. Biežāk žāvājas grūtnieces, jo viņām palielinātā vēdera dēļ ir saspiests krūškurvis. Bērni līdz piecu gadu vecumam ir ļoti aktīvi, tādēļ viņiem šī reakcija rodas retāk nekā pieaugušajiem.

Pret žāvām palīdzēs regulāra telpu vēdināšana vai atbilstošas ventilācijas sistēmas nodrošināšana, lai netrūktu skābekļa.

Reklāma
Reklāma

Galvenās zāles pret tām ir pietiekami ilgs un kvalitatīvs miegs, jo tikai tad cilvēks nākamajā dienā var justies možs. Jācenšas novērst krākšanas iemeslu, lai uzlabotu skābekļa piegādi smadzenēm.

Otrs svarīgākais līdzeklis žāvu aizbaidīšanai ir regulāra fiziska aktivitāte, kas veicina muskulatūras atbrīvošanos un asinsrites uzlabošanos.

Lai neļautu vaļu šim refleksam sabiedrībā, miegainās situācijās ieteicams saberzēt seju un vaigus. Palīdzēs košļājamās gumijas zelēšana, jo tādējādi tiks kustināti žokļi.

Ja žāvāšanās kļuvusi par apgrūtinājumu, iesaku apmeklēt ārstu, lai noskaidrotu, kāpēc tā ir tik izteikta. To var veicināt ne tikai krākšana, bet arī centrālās nervu sistēmas bojājumi, piemēram, dažādi jaunveidojumi smadzenēs, asinsrites traucējumi un pārāk gausa vairogdziedzera darbība.

 

LA.LV aicina portāla lietotājus, rakstot komentārus, ievērot pieklājību, nekurināt naidu un iztikt bez rupjībām.