×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.1°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
26. jūnijs, 2012
Drukāt

Pret zemesvēžiem (2)

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs

“Lūdzu, iesakiet, kā attīrīt dārzu no zemesvēžiem, kas nograuž zemenēm un citiem augiem saknes! Zemi rokam un pārrokam, esam likuši arī ķeramtraukus, bet visus izķert nekad neizdosies…” 
Inga G. Līgatnes novadā

 

Parasti zemesvēži dzīvo irdenās, mitrās augsnēs ūdenstilpju tuvumā. Neveicot aizsardzības pasākumus, zemeņu, tāpat arī čemurziežu un krustziežu – burkānu, diļļu, pētersīļu, spinātu, redīsu un citu dārzeņu – audzēšanu zemesvēži tiešām var pārvērst par neiespējamo misiju. Tie nodara lielu kaitējumu arī siltumnīcās un lecektīs. Zemesvēži un to kāpuri (līdzīgi pieaugušiem zemesvēžiem, tikai bez spārniem) apgrauž saknes vai nograuž stublājus līdz zemei, izcilā augus, augsnē veidojot alas. Izcilātie, bojātie augi vīst un iznīkst. Kaitīgi ir gan kāpuri, gan pieaugušie īpatņi.

 

Mazās platībās zemesvēžus parasti salasa un iznīcina, dziļi (25 – 30 cm) pārrokot un uzirdinot augsni. Pa dobes vai prāvāka lauka perimetru der iestādīt samtenes – novērots, ka to smarža atbaida zemesvēžus.

 

Ja vēlas, var izmantot arī niknākus līdzekļus. Pavasarī, veidojot vagas un dobes, virsu nogludina līdzenu un samitrina. Ja tur ir zemesvēži, nākamajā dienā uz dobes būs redzami augsnes pacēlumi ar caurumiem zīmuļa resnumā. Šajās alās apmēram 3 – 5 cm dziļi saber indes granulas Medvegon, kas darbojas 1 – 3 nedēļas. Šīs granulas par Ls 2,39 nopērkamas, piemēram, a/s “Diāna” veikalos “Mājai un dārzam” (tie darbojas deviņās Latvijas pilsētās – galvenokārt Kurzemē, bet ir arī Madonā un Siguldā).

Zemesvēžu apkarošanai var izmantot arī šādu metodi: aptuveni piecos litros ūdens izšķīdina sauju veļas pulvera un divas ēdamkarotes trauku mazgājamā līdzekļa Fairy. Kaitēkļu izveidotajos caurumiņos ielej pa glāzei šā kodīgā šķidruma. Tas nepatīkami kairina zemesvēžu receptorus, tie paniski bēg, izmantojot jau esošās ejas. Atliek tikai savākt un iznīcināt.

Lai tiktu galā ar zemesvēžiem, jāapbruņojas ar pacietību. Tas nozīmē, ka apkarošanas pasākumi jāveic regulāri vairākus gadus un visā to apdzīvotajā teritorijā.

 

Pievienot komentāru

Komentāri (2)

  1. Es ieteiktu mēģināt, ar dinamītu. Diezgan efektīvi, mirst viss 20m attālumā. Vienīgais mazliet skaļi un traucē mazliet kaimeņus, bet ja gabals liels, tad jau nav ko raustīties. Roc tik metra dziļumā un pidžini augšā to lauku ! Tik nezin kur tagad to var dabūt. bet ja meklē tad jau visu var atrast.

  2. Visu mūsu dārzu pārņēmuši zemesvēžu kāpuri. Vairs nekādi netiekam galā. Lietojam Fairy, bet baidāmies, ka tie var kaitēt dārzeņiem. Varbūt kāds var pateikt par savu pieredzi cīņā ar šiem briesmoņiem… Gaidām jūsu pieredzi…

Draugiem Facebook Twitter Google+