×
Mobilā versija
Brīdinājums +18.6°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
6. septembris, 2012
Drukāt

Pretēji gaidītajam, kartupeļu rekordražas šogad nebūs

Foto- LETAFoto- LETA

Neraugoties uz iepriekšējām optimistiskajām prognozēm, šoruden kartupeļu ražas ir visai pieticīgas un graudaugu kultūrām līdzīgas rekordražas nav gaidāmas, biznesa portālam “Nozare.lv” atzina aptaujātie eksperti.

“Patlaban sācies kartupeļu rakšanas laiks un jāsecina, ka diemžēl uz kartupeļiem neattiecas rekordražas, kādas šogad vērojamas graudaugu kultūrās. Vidēji zem katra cera izauguši septiņi, augstākais – desmit bumbuļi, kamēr iepriekšējos gados bija ap 14 bumbuļiem,” sacīja Kartupeļu audzētāju un pārstrādātāju savienības vadītāja agronome Aiga Kraukle.

Viņa norādīja, ka kartupeļu audzētājiem problēmas sagādāja biežās lietavas, kuru dēļ vairāki lauki ir izslīkuši un kartupeļu vagas mirkst ūdenī.

“Zemgalē lielaudzētāji norok tikai vidēji 30 tonnas agro kartupeļu salīdzinājumā ar 40 tonnām citos gados. Latgalē situācija gan nedaudz labāka, tur lauki nav mālaini un ūdens “aizgājis”, līdz ar to bumbuļi daudzmaz spēja nogatavoties,” sacīja agronome.

Jautāta par kartupeļu iepirkuma cenām, viņa atzina, ka arī tās šogad ir ļoti zemas.

“Zemnieki sūdzas, ka uzpircēji maksā vien 5,5 santīmus par vienu kilogramu, kas ir tiešām ļoti zema cena. Diemžēl mazajiem un vidējiem zemniekiem nav citu iespēju, kā vien pakļauties uzpircēju diktātam. Tomēr arī lielaudzētājiem, kas laicīgi noslēguši līgumus ar lielveikalu tīkliem, neklājas daudz labāk, jo arī veikali gadiem ilgi jau iemanījušies diktēt savus nosacījumus,” atzina asociācijas vadītāja.

Arī sēklu audzēšanas kompānijas “Syngenta” agronome Ingrīda Grantiņa atzina, ka šogad, pretēji gaidītajam, kartupeļu ražas ir ļoti pieticīgas.

“Maz bumbuļu un uz lielām ražām vairs nav cerību. Turklāt situāciju var pasliktināt laika apstākļi. Ja turpinās katru dienu līt, sāksies puve un tad ražas zudumus grūti prognozēt,” sacīja Grantiņa.

Viņa informēja, ka pērn vidējā ražība bijusi 16 tonnas no hektāra, savukārt šogad tā vēl jūlija sākumā prognozēta 19 tonnu apmērā, tomēr vidēji nepārsniegšot 14 tonnas. Kopumā kartupeļu attīstība šogad ir vidēji piecas dienas vēlāka nekā citus gadus. Kartupeļu masveida rakšana sāksies tuvākajās dienās un noslēgsies septembra nogalē.

Saskaņā ar Zemkopības ministrijas informāciju prognozētās kartupeļu stādījumu platības Latvijā 2012.gadā ir 30 000 hektāru. Pērn ar kartupeļiem apsēti 31 500 hektāri, 2010.gadā tika apsēti 30 100 hektāri. 2009.gadā kartupeļi tika stādīti 30 000 hektāru, savukārt 2008.gadā – 37 800 hektāros.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+