×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.5°C
Vilis, Vilhelms
Pirmdiena, 28. maijs, 2018
19. augusts, 2015
Drukāt

Egils Līcītis: Mums jāņem bēgļi savā kompānijā (26)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Ziņu aģentūras katru mīļu dienu maļ nepatīkamas vēstis. Zemes, kas sauc sevi par eiropeiskām, Vidusjūras krastā izkāpušo melno tūkstoti Āfrikas, Āzijas bēgļu tur antisanitāros apstākļos. Nometņu saspiestībā. Dažviet aiz dzeloņstieplēm. Telšu vietās futbollaukumā. Grieķijā, Kosas salā uz sarūsējuša, veca kruīzkuģa, prom no pilsoniskās sabiedrības. Atbraucējiem tas ķeras pie sirds, viņi sanervozējas – kā, mēs neesam sengaidīti viesi?

Pretstatā nožēlojamai ieslodzīšanai un norobežošanai Latvijas cilvēku humānās, līdzjūtīgākās daļas pārstāvji liek priekšā bēgļus uzņemt ģimenēs. Dažiem, kas to vēl līdz galam nav sagremojuši, paskaidro – tuksneša dēli jāņem mājaprūpē kā apmaiņu studenti, lauku radubērni, jāharmonizē, kad tie spertu pirmos latviskos soļus.

Valdība migrantu lietā pastāvīgi vilcinās, regulāri kavējas. No turienes dod skaidrojumus, kā no Tuves Jansones komētas gaidīšanas grāmatas. Valdība to pasniedz – jā, komēta nāk. Laikam ar asti. Kaut kad, kaut kur saskriesies ar Zemi. Ieradīsies, apgriezīsies riņķī uz papēža un prom būs.

Cik labi valdībai izdodas būt lunātiskai!

Tāpēc sabiedriskā iniciatīva ir izfantazierējusi un apsteidzošā ierosmē saka – mums viņi ir jāņem savā kompānijā. Mums ir cilvēki, kas grib dzīvot kā piebāzti desu maisi, ieslēgušies četrās šaurās sienās. Bet mēs taču varam nosmakt, nocietinājušies paši savā latvietības kokonā! Ar svaiga dzīvā vitālā spēka pieplūšanu latviskais dzīves modelis kļūs piln­asinīgāks! Pastiprināsies viedokļu plurālisms. Būsim iejūtīgi attieksmē pret to, kas pirmā brīdī liksies nesaprotama citas civilizācijas ērmība. Atļausim viņējo sievietēm ģērbt nacionālos tērpus, kā savējām ļaujam valkāt minisvārkus. Iekārtosim muslimu lūgšanu vietas, kultūras centrus, veicināsim ģimeņu atkalsavienošanos. Ja kāds bēgļu vidū liksies aizdomīgi iefiltrējies islāmists – apgriezīsim kaujiniekam bārdu un lai staigā vesels! Bez bārdas viņa spēks ir zudis, kā Lāčplēša stiprums izkūp, kad tam noplēš ausis.

Kā praktiski izpaudīsies bēgļu pieņemšana audžuģimenēs? Skaidrs, ka Mohammads ieradies ar mantību, kas mugurā, un mobilo telefonu rokā. (Lai stātos sakaros un norādītu adresi, kur ierasties sievai un sievasmātei.) Latviski nezina ne mū, ne mē. Iztrūcies, kā nu jaunā vietā ies. Viesmīlības likums māca, ka labākā iepazīšanās notiek pie maltītes, un jāsāk ar brangu pusdienu servēšanu. Visu, ko parasti uzturā lieto no cūkgaļas atteikusies Ilzes Pētersones-Godmanes ģimene, kas pieteikusies par migrantu izmitinātāju ar pirmo kārtas numuru, liks galdā arī jaunajam saimes loceklim. Cienās ar Latvijas sieru un cepumiem, otrēdienā dos kūpošas zirņu pītes (līdzīgas falafela), atkorķēs, paši zināt, ko, apetītes uzlabošanai. Bēgļus pamazām ieradinās pie mūsu manierēm. Aizvedīs ekskursijā uz Siguldu, izvadās pa Nacionālo bibliotēku, lēnām ielauzīs mūsu mēlē biežāk lietotos vārdus kā “budžeta konsolidācija”, “hoķis” un citus.

Kad cilvēks kļuvis kauls no mūsu kaula, lai top viņa par afrolatvieti simboliskā pārdzimšanas dāvana – Nameja gredzens!

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Pirms pieņemt begļus Eiropā, vajag visus vjetnamiešus-nelegaļus no ES izraidīt. Vjetnāmā nav kara. Vjetnamoeši nav bēgļi!!! Tur ir komunisms; tur ir mauzolejs. Vjetnamā nav kara. Lai savu Vjetnāmu sakopj.. Lai balso par komunistiem, var par citiem, kuri ir labākie par komunu. Lai protestē, ja nepatik kaut kas. Lai taisa ciru komunistisko revolūciju Vketnāmā, ja nepatik šis komunisms. Lai citu komunismu būvē. Bet tie neprot dzīvot savā valsyiī, bēg uz nepareiziem kapitalistiskiem Rietumiem.

 2. Kas nesis atbildibu? Atbildēt

  Agrak nelegalos robezu parkapejus sodija un deporteja,tagad tos saucam par begliem un pienemam ar atplestam rokam! Nedomajam kadas tam visam sekas,ka tiksim gala ar terorismu un noziedzibu kura jau parnem ES valstis.

 3. Es pat nevaru iedomāties,kā uzņemt bēgli savās mājās. Kā ciemiņu,kas ciemosies,iespējams,ilgi. Tas ir tāpat,kā adoptēt bērnu,jo jāuzņemas pilna atbildība,kamēr iemācīsies valodu,sapratīs mājas uzturēšanu kārtībā,pieradināt pie ēdiena un lauku darbiem [esmu lauciniee ]. Adoptētu bērnu parasti iemīl un sagaida mīlestību arī no viņa. Ko var sagaidīt no pieauguša svešinieka? Vai viņš pielāgosies Latvijas dzīves apstākļiem tik ļoti,ka iemīlēs Latviju un paliks dzīvot? Tad ir labi. Bet ja nē?Ja būs tikai doma labākas dzīves meklējumos,tad tās būs mocības ģimenei un pašiem bēgļiem. Varbūt cerēt uz lētu un labu darbaspēku? Ļoti šaubos!!

 4. Tā ir demografiskā kolonizācija un Eiropas tautu iznīcināšana, nekas cits. Šogad vairāk kā miljons, pēc tam 2, 3, 4, un 5 miljoni? Gals nav saredzams. Humanisma apsēstie fanātiķi veicina Eiropas kolonizāciju.

 5. Nekā nebija. Latvietim līdz mērkaķa līmenim nav jānolaižas, un nav jāmēģina pacelt mērkaķis līdz latvieša līmenim. Ja kādam tik ļoti gribas – var sev kraut kaut parandžu galvā un izmitināt PATS PIE SEVIS!!! kaut vai visus tos mērkaķu pūļus, bet nebāzt to sērgu tautai virsū. Gribi izmirt – izmirsti! Latvieši neizmirs dēļ dažu stulbeņu iegribām!

  • Protams, protams, Latvijai nav jānolaižas ne līdz kādam līmenim, jo nav jau vairs kur…Latvijai nevajag ražošanu,jo gaisu taču bojā , lauksaimniecību, lopkopību, jo smirdēs taču!!!! Latvijai vajag tikai latviešus, kas pašī vairs sevi nevar atražot, uzcelsim žogu, dziedāsim, dejosim, dumi, bet pastalāsjoooo, esam taču latvieši, visi pārējie -…… kas nav ar mani, tas ir pret mani , un nedod dievs kādu citu viedokļu!!!! Padomju laikā arī diskusiju nebij!!! Ah jā , un savas kļūdas un neizdošanās es nekad neatzīšu, jo esmu latvietis..parastais…

   • Atvaino, Latvijas izglītības sitēma ir pietiekoši augstā līmenī – mēs vēl aizvien spējam sagatavot labus speciālistus daudzās jomās. Ražosanu – pag par kādu ražošanu tu, dīvainīt, runā, ja valstīs no kurienes mums taisās pumpēt iekšā mērkaķu pūļus, neražo vispār neko – un pat nezina kas tas ir “ražošana” – padraudzējies ar loģiku, cienītais/-tā! Tas, ka mums te valstī šobrīd visa ražošana ir nolaista uz grunti ir tās pašas valdības nopelns, kura mums ar lielāko prieku tūlīt kaklā uzkraus mērkaķu barus. Lopkopība – vai tad mums nav? Un tagad to nodrošinās visi tie parazītu bari, kas mums kā siseņi salīdīs šeit, ka pašiem drīz vietas nebūs, jo vairosies viņi analogi kukaiņiem jau minētajiem? Ak jā, tieši tāpēc mums te regulāri laikam atrod tos cūku mērus un citas epidēmijas, lai tos “nešķīstos lopus” šeit vairs neaudzētu, ne tā? Placdarma veselīgai mērkaķu attīstībai, jo latvieši taču esot melnādaini, vai ne, zombīt? Gribi mērkaķus – turi pie sevis mājās kaut visus! Nebāz viņus citiem uz kakla!

 6. Tā ir tikai maza,aisberga redzamā daļa Atbildēt

  “Tas,kas šobrīd notiek Latvijā attiecībā uz Latvijas valdības “negaidīto” un slepeno piekāpšanos,kvotu pieņemšanu un publiskajām “par un pret” diskusijām,ir tikai maza redzamā daļa no aisberga,pilna ar emocijām,labticību un politkorektu naivumu,kā arī pseidoreliģisku “līdzjūtību” un vispār neesošu plānu un izpratni par šo procesu cēloņiem un to novēršanu.
  Politkorektais,sekulārajā humānismā balstītais uzskats,piesaucot brālību,vienlīdzību un sociālo taisnīgumu,ir ir izveidojis milzīgas”humānās palīdzības” struktūras,kas,būdamas simtiem miljonu vērtas,nav spējušas nodrošināt efektīvu procesu,lai”pasauli padarītu par labāku vietu”arī grūtdieņiem.Tā vietā Francijā,Zviedrijā u.c.Eiropas valstīs ir izveidojušās valsts pabalstos balstītas bezdarbnieku armijas,etniskos geto,radikalitātes un kriminālisma perēkļus.Ti izpaužas barbariskos rasu nemieros,grautiņos,terorismā utt.(piemēram,Zviedrijā,Itālijā,Francijā,Dānijā tiek demolētas sociālās palīdzības ēkas,sprāgst granātas,slepkavību,izvarošanu statistika strauji iet augšup)Vai to dara “grūtdieņi”,nelegālie imigranti,politiskie bēgļi vai vienkārši barbari,ir citas un padziļinātas sarunas tēma.”
  Skat.”Ēriks Jēkabsons: Palīdzība”grūtdieņiem” vai pakļaušanās starptautiskai noziedzībai”,LA,5.08.2015.

 7. Latvietis>Eiropietis Atbildēt

  Gribi teikt,ka no Latvijas ir tikai ekskursanti un ceļotāji? Arī tie daudzie ārsti un skolotāji un pat “ap 1000 laba ranga zinātnieku”,kas pametuši Latviju? Tieši krasās nodokļu atšķirības dēļ,Vienotības kvēlo patriot,arī pastāv pieckārtīgā algu atšķirība! Piemēram,pat Grieķijā divreiz lielākā minimālā alga,6,8,nevis 21% PVN nepieciešamākajai ikdienas pārtikai Un nepliekamais minimums Rietum- un Ziemeļvalstīs-iztikas minimuma līmenī,nevis 75 eiro,kā Latvijā! Gribi apgalvot,ka tie 5000 nelegālie imigranti,kas izskrējuši cauri visai Eiropai un tagad nonākuši jau līdz Lamanša tunelim Francijas ostas pilsētā Kalē,ir nevis laimes meklētāji,kurus neapmierina pat Eiropas labklājības zeme-Francija,ir bēgļi no karadarbības un terorisma pārņemtām valstīm? Bet,ja jau runājam par Kremli,tad ne jau tikai Krievijā,bet arī Baltkrievijā,Ukrainā,Čehijā,Austrijā un Itālijā pārtikai ir noteikta samazināta-10% PVN likme! Kāpēc Latvijā tai ir jābut vairāk nekā piecreiz augstākai pat nekā Polijā?
  Arī ar koku dzīt vēl palikušos nevajadzēs? Francija tam piemērs;”Francijas iedzīvotāji pamet savas mājas-dzīvot neļauj bēgļi”,Apollo.lv,4.08.2015. Varbūt uzņemsim audžuģimenēs vispirms francūžus,eiropiet?

  • Nevis ”pametuši Latviju”, bet strādā Eiropā. Latvijas pilsoņiem un vispār visiem ES pilsoņiem ir tādas tiesības. Par nelegālajiem migrantiem, kuri nav ES pilsoņi, atsevišķs stāsts. Kamēr jūs nesēžat uz kakla britu sociālajai sistēmai un maksājat par visu tāds pašas cenas kā briti, jūs varat tur dzīvot cik gribat un neviens jūs ārā nemetīs.

   Atkārtoju – jūs nevienu nedabūsiet mājās ar solījumiem pacelt minimālo algu un nav arī iespējams šo algu tā uzreiz pacelt līdz Eiropas līmenim, jo Eiropā šī alga ir vairākas reizes augstāka, un vispār kurš sevi cienošs cilvēks ir gatavs visu mūžu strādāt par minimālo? Cilvēkam ir specialitāte, par kuru viņš gaida samaksu nauda, nevis aģitāciju un tukšus solījumus. Tāpat jūs nevienu nedabūsiet atpakaļ ar ķīvēšanos ap PVN likmēm.

   Nu, nu? Miljoni franču visi kā viens pametuši mājas? Visticamāk kārtējais skribentiņš sacerējis melīgu raksteli ar saturam neatbilstošu virsrakstu. Frančus uzņemt nesanāks, viņi ir pieraduši pie Francijas algām.

  • Tieši otrādi – ar paaugstinātām rūpēm par minimāli aktīvajiem jūs atbaidīsiet vēl vairāk cilvēku, jo viņi redzes – te vajag tikai tādus, kas visu mūžu gatavi vergot par minimālo, strādājot 12 stundas dienā un trīcot bailēs no atlaišanas par katru sīkumu, bet vecumdienās ubagot, jo no minimālās algas arī pensija būs minimāla. Starp citu, viens otrs ”pametušais” uztur ģimeni un Latvijā iztērē vairāk nekā jūsu minimālās algas saņēmējs!

 8. Atkārtosim Latvijā? Atbildēt

  Ļatvijā drīz būs mēbeļu zīmola IKEA veikals,ziņo StarFM.Pagaidām plašāki komentāri par laiku un vietu netiek sniegti”,Skaties.lv,8.aprīlis 2015.
  Vēl tikai Latvijā trūkst bēgļu no Eritrejas! Skat.”Eritrejas bēglis atzinies divu cilvēku slepkavībā “IKEA” veikalā Zviedrijā”,Diena.lv,14.augusts 2015.

 9. Neviens nekāptu šaubīgā laivā un nemaksātu par pārcelšanu,ja viņu uz to nepamudinātu šajā krastā jau nokļuvuši radi ,draugi un paziņas.Nelāgi tas izklausās,bet žēlsirdīgie pašlaik ir lielās migrācijas veicinātāji.Drīz viņi bļaus,ka neko tādu nebija paredzējuši un “mazgās rokas nevainībā”.

 10. Bēgļiem Latvija ir murgs, ko tie nemaz negrib redzēt. Ja tie te nokļūst, tad fiksi taisās projām. Ja bēglim bijuši līdzekļi prieks mātes zemes pamešanas, tad viņš ir turīgāks par Latvijas latviešiem.

  • Viņi vēl nezina, ka šeit ir murgs. Viņi domā, ka šeit dzīvo bagātie baltie, kas viņiem, nabaga mērkaķiem neatvēl pat maizes kumosiņu. 6000 eiro ātri beigsies – un tadmums būs melno bandas, melnie zagļi, melnie bezpajumtnieki, melnie sifilītiķi, izvarotāji un “gangstas”. Buš rajni, kuros naktī, bet varbūt arī pat dienā nevarēs rādīties., jo tas izbadējies un jaties kārais bars, vairosies aritmētiskā progresijā, jo savā domāšanas līmenī viņi nestāv tālu no tiem parastajiem dzīvniekiem (dažreiz tiem pat ir vairāk prāta) – viņu dzīves virzītājspēks ir primāro instinktu apmierināšana – ēst, dzert, nokārtoties, vairoties.

 11. Nēģerdienas Silmačos Atbildēt

  NEKĀDUS BĒGĻUS !!!!!

 12. Pie manis nesen pienaaca puika no Siirijas. Es teicu : Vaacijaa beerni nenaak pie sveshiem cilveekiem runaat. Vinjsh nemaaceeja vaaciski. Bija atnaacis peec savas maasinjas beernu daarzaa. Tad man teica: Neesmu eedis. Eediens maksaa 1 eiro. Iedod man 1 eiro. Es iedevu. Bet savs smartfone vinjam bija

  • kaut ko tu ne tā raksti…tieši Vācijā bērni ļoti labprāt uzrunā svešiniekus, nebaidoties uzjautā , ja kas interesē …un kā tad tu saprati, ka nav ēdis????

 13. Palīdzība grūtdieņiem vai pakļaušanās starptautiskai noziedzībai? Atbildēt

  “Jēzus nāk bēgļu veidā pie mums”,izteicās kāds latviešu teologs. Citi,no konteksta izņemti,citē pāvestu Francisku,kas sacījis,ka”visi mēs esam bēgļi uz šīs zemes.”
  Protams,ka grūtdieņiem ir jāpalīdz.Protams,ka ir jādara viss,lai glābtu cilvēku dzīvības.Protams,ka mums ir jāparāda žēlsirdība.Taču ir jābūt līdzsvaroti reālistiskam,lai saprastu un izprastu,ka nevis Jēzus nāk pie mums nelegālo imigrantu veidolā,bet gan transnacionālā mafija kā civilizāciju sadursmju karš,kas jau ir pārņēmis pasauli (“ISIS”,visi pasaules un Tuvo Austrumu konflikti).Nu tas ienāk arī Latvijā.Solidaritātei un palīdzībai ir jābūt arī no Latvijas puses,taču ir jābūt ļoti rūpīgai un tālredzīgai stratēģijai,plānam,apstākļu un situācijas izpratnei.Piemēram,kāpēc Eiropas Savienībai būitu jāmaksā “tik un tik”simtiem miljonu eiro,lai pārvietotu lielu skaitu afrikāņu uz Eiropu,ja par daudz mazāku summu varētu ierīkot bēgļu nometnes pašā Āfrikā,tā gan palīdzot,gan arī radot jaunas darba vietas utt.
  Skat.”Ēriks Jēkabsons: Palīdzība “grūtdieņiem” vai pakļaušanās starptautiskai noziedzībai?”,LA,5.08.2015.

 14. Vai mums vispirms nav jaizpilda saviem pensionāriem dotie solījumi (sk.iepr.rakstu),jāievieš veselības apdrošināšana kā visās pārējās ES valstīs,samazināta nodokļa likme (neatkarīgi no nosaukuma) pārtikai,kā visā pasaulē,Grieķiju un Zimbabvi ieskaitot,lai atgrieztu mājās kaut daļu no mūsu pašu 300 000 bēgļiem? Jeb panāksim,ka savas mājas,tāpat kā francūži,pamet vēl Latvijā aizķērušies ekonomiski aktīvie iedzīvotāji? Skat.”Francijas iedzīvotāji pamet savas mājas-dzīvot neļauj bēgļi”,Apollo.lv,4.0`8.2015.??

  • Pirmkārt, Kremla trolli, no Latvijas nav bēglu. Tie, kas strādā Eiropā, vienkārši strādā tur, kur maksā, bet tādus kā tu no Latvijas ar koku neaizdzīsi. Otrkārt, Eiropā strādā tāpēc, ka tur maksā reizes vairāk, nevis kaut kādu nodokļu atšķirību dēļ.

   • Jautājums ir cits – kāpēc mēs ar savu nesakārtoto valsti un zemajām algām iebrāzāmies Eiropā, ja tur maksā vairāk nekā šeit? Mēs to pat ļoti labi zinājām. Valdības līmenī jo sevišķi. Un. Ja reiz mēs stājāmies tajā ES, tad kāpēc mūsu lagu līmenis palika tikpat zems kā līdz tam? Un kāpēc pēdējo 10 gadu laikā, kopš mēs atrodamies šajā ES, mūsu algu līmenis vēl līdz šim atrodas tikpat zemā līmenī? Kāpēc netiek attīstīta visa šī ekonomika, tautsaimniecība, bet tiek nepārtraukti izdabāts pilnīgi bezjēdzīgām ES direktīvām, notām, kvotām utml. drazai, kas mūsu valsts attīstību tikai kavē? Kāpēc tika piekrists dalībai ES uz tik neizdevīgiem noteikumiem, ja tas ir visu šo attīstības kavējumu pamatā?

    • Jautājums ir tāds – ko jūs pats esat darījis lai sakārtotu valsti un palielinātu savu algu? Otrs jautājums – kādas vēl bija iespējas? Tikai divas – vai nu atpakaļ Krievijā vai lepni paceltu galvu nepievienoties nevienam un dabūt Gruzijas variantu.

     ES nevienam neuzsauc fantastiskas summas par skaistām acīm. Cik pats nopelnīsi, tik arī būs. Ja necik, tatad necik nebūs. Tajā pašā ES galvaspilsētā arī ir ubagi un neviens viņus neauklē un neapdāvina.

  • redzot komentetāju tumsonību un atpalicību, nekādi nodokļu mazinājumi nelīdzēs atgriezties aizbraucējiem. Bet , japainteresētos kāds vairāk, tad zinātu, ka bēgļi nav ne pliki, ne nabagi, ne neizglītoti. normāli ļaudis,

   • Tad ko viņi šeit meklē? Vazaņķi? Strādāt negrib, tikai pavazāties, patusēties, paēst, izgulēties pajāties? Ja jau tik turīgi, kāpēc tad nedzīvo savās mājās? Āfrika par mazu?

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Vajag darbinieku!

Latvijas galvenais izaicinājums nodarbinātības jomā vairs nav bezdarbs, bet gan kvalificēta darbaspēka trūkums, ceturtdien konferences “Nodarbinātība Latvijā vakar, šodien un rīt” atklāšanā sacīja labklājības ministrs Jānis Reirs, ziņo LETA. Ministrs arī norādīja, ka darba tirgū ne mazāk svarīgas ir darbinieka vajadzības, tostarp finansiāls nodrošinājums, veselībai un drošībai atbilstoša vide, emocionāls gandarījums, kā arī izaugsmes iespējas.

Vai baidāties, ka sausais pavasaris ietekmēs jūsu dārza ražu?
Draugiem Facebook Twitter Google+