×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
18. marts, 2014
Drukāt

Pretplūdu būvēm Carnikavas novadā nosaka nacionālā interešu objekta statusu

Garciems_kapa_2014_ziema-664x463

Valdība otrdien atbalstīja nacionālā interešu objekta statusa noteikšanu Gaujas lejteces pretplūdu infrastruktūras būvēm Carnikavas novadā.

Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (VARAM) skaidro, ka nacionālo interešu objekti var būt arī teritorijas un objekti, kas nepieciešami būtisku sabiedrības interešu nodrošināšanai, dabas resursu aizsardzībai un ilgtspējīgai izmantošanai.

Nacionālo interešu statusa noteikšana pretplūdu būvēm Carnikavas novadā ļaus maksimāli efektīvi un noteiktajā laikā īstenot sabiedrībai nozīmīgus pasākumus, lai novērstu plūdu riskus. Plūdu riska novēršanas būvēm tiks noteikta arī aizsargjosla.

Lai mazinātu plūdu riskus, Carnikavas novada būvvalde pērnruden akceptēja pretplūdu aizsardzības inženierbūvju būvprojektus skiču stadijā. Ir sākta būvprojekta tehniskās stadijas izstrāde. Projekts paredz arī pretplūdu inženierbūvju rekonstrukciju un jaunas hidrotehniskās pretplūdu būves būvniecību Gaujas upes labajā un kreisajā krastā.

VARAM skaidro, ka Carnikavas novads Plūdu programmā ir noteikts prioritāro plūdu riska vietu sarakstā, kurā jāveic detalizēti izpētes vai pretplūdu aizsardzības pasākumi, jo novada teritorija ir dabiskā, ar plūdu un jūras uzplūdu apdraudētā teritorija. Tajā stipru vēju laikā katru gadu notiek jūras ūdeņu ieplūšana Gaujas ietekā, un piegulošā teritorija tiek appludināta dabas apstākļu ietekmes rezultātā. Turklāt pretplūdu aizsargdambja tehniskais stāvoklis katru gadu pasliktinās un nespēj pilnvērtīgi īstenot savas funkcijas.

Applūduma zonā esošajiem nekustamajiem īpašumiem regulāri rodas gan tieši finanšu zaudējumi, kas ir saistīti ar applūdušo māju remontu vai to likvidāciju, kā arī izmaksas, kas ir saistītas ar teritorijas sakopšanu. Applūšanas riskam regulāri tiek pakļautas Carnikavas notekūdeņu attīrīšanas iekārtas, kā arī pievedceļš pie šim iekārtām, kas rada piesārņojuma draudus videi.

Nacionālo interešu objekta statusu piešķir, ja ir nepieciešams nodrošināt būtiskas sabiedrības intereses un tas nepieciešams vietējo pašvaldību telpiskās plānošanas sistēmas attīstībai.

Telpiskās plānošanas sistēmas attīstības koncepcija paredz, ka par valsts interešu objektu nosakāma valsts nozīmes transporta infrastruktūra, tostarp lidostas, ostas, dzelzceļi, autoceļi, telekomunikācijas, arī inženiertehniskās infrastruktūras teritorijas, tostarp Daugavas hidroelektrostaciju kaskādes infrastruktūra, augstsprieguma elektroapgādes tīkli, maģistrālie gāzes vadi, kā arī vēja ģeneratoru parki, naftas un naftas produktu vadi, dabasgāzes uzglabāšanas un ražošanas teritorijas un objekti.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+