×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.1°C
Līga
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
6. oktobris, 2014
Drukāt

Pretrunīgais Herberts Cukurs mūziklā (5)

Publicitātes fotoPublicitātes foto

Jau sestdien, 11. oktobrī, lidotāja Herberta Cukura dzimtajā pilsētā Liepājā notiks mūzikla “Cukurs. Herberts Cukurs” pirmizrāde, stāsta producents un dialogu autors Juris Millers.

Mūzikla komponists Jānis Ķirsis Facebook kontā ievietojis ziņu, ka mūziklu atzinīgi novērtējusi komponiste Lolita Ritmanis. Dziesmu vārdu autors – Pēteris Draguns.

Mūzikls veltīts kontroversiālai personībai Latvijas vēsturē – aviatoram Herbertam Cukuram. Daudziem viņš joprojām ir Latvijas patriots un pasaulē slavenākais latvietis, bet citiem – kara noziedznieks, kuru nogalināja Izraēlas slepenais dienests.

Millers atgādina, ka darba pirmā līdzautore, dzejniece Andra Manfelde īsi pēc 16. marta izplatīja paziņojumu, ka aizliedz izmantot savus dzejoļus mūziklā “Cukurs. Herberts Cukurs”. “Neskatoties uz šo aizliegumu, radošā komanda ir savu darbu paveikusi un 11. oktobrī nodos mūziklu skatītāju vērtējumam,” uzsver Millers.

“Es lieliski apzinos, ka mūzikls ir provokatīvs, jo aizskar Latvijas vēsturē traģiskus un neviennozīmīgi vērtētus laika posmus. Mūsu uzdevums nav reabilitēt vai notiesāt Herbertu Cukuru – mūsu mērķis ir aizsākt diskusiju, kuras rezultātā politiķiem un vēsturniekiem ir jāpabeidz H.Cukura lieta – jāreabilitē vai jānotiesā viņš,” par mūzikla tapšanas mērķiem stāsta tā producents un darba līdzautors Juris Millers.

Herberta Cukura lomā būs redzams aktieris Juris Jope, viņa dzīvesbiedri Mildu atveidos Jolanta Strikaite, bet iestudējuma sarežģītāko lomu – Latvijas vēstnieku Francijā Valdi Mutiņu, kurš vēlāk pārtop par NKVD virsnieku Vladimiru Mutinu un SS unteroficieri Voldemāru Muttinu atveidos tautā pazīstamais un iemīļotais dziedātājs Atis Auzāns.

Pārējās lomās būs redzami Ivo Grīsniņš Grīslis, Imants Vekmanis, Miervaldis Jenčs vai Jānis Skanis, Gatis Supe, Mariss Daniels Ķirsis, Madars Zvagulis, Beāte Zviedre, Rūta Dūduma un Elza Natha, kā arī kordebaleta grupa – Liene Grava, Līga Kavace, Evita Birule, Kristaps Ceļmalnieks, Ruslans Kurlovičs un Reinis Rešetins horeogrāfes Lienes Stepenas vadībā. Mūzikla režisors Ivars Lūsis, vokālā pedagoģe Andžella Goba.

Mūziklā “Cukurs. Herberts Cukurs” būs redzams arī unikāls Latvijas karogs, kas pirms Otrā pasaules kara plīvojis H. Cukura dzimtas mājās “Lidoņi” Bukaišos, bet pēc kara rūpīgi glabāts Cukura ģimenes mītnes zemē Brazīlijā. “Šo karogu šogad uz Latviju atveda H .Cukura meita Antianeja Doloresa Cukurs, un deva atļauju karogu izmantot izrādē. Pēc izrādēm tas atgriezīsies H.Cukura mājās Bukaišos,” piebilda Millers.

Mūzikls “Cukurs. Herberts Cukurs” būs redzams 11. oktobrī Liepājā, 12. oktobrī Ventspilī, 16. oktobrī un 1. decembrī Rīgā, 17. oktobrī Valmierā un 24. oktobrī Jelgavā.

Pievienot komentāru

Komentāri (5)

 1. Izraeliešiem neizdevās pierādīt tiesas ceļā savu taisnību. Noslepkavoja Cukuru paši, bez tiesas.
  Tas vien pierāda, ka židiem nebija taisnība. Ko tad viņi baidijās, ko Cukurs pierādīs?

  Žīdi savās liecībās visās pasaules tiesās parasti melo. Stāsta, ko tie “pazist”, nekad “pazīto” nesatikuši.
  Šmuciga lietiņa starptautiskā forumā. Žīdiem tikpat šmucigi kā Cukuram.

 2. Labs veids ka paradit pasaulei kadi idioti sheit dzivo,veiksmi, jums,kretinu bars

 3. Ja Latvija netiktu 1940. gadā okupēta un žīdu tautības staļina čekisti nebūtu pastrādājuši nežēlīgas zvērības un nevainīgu cilvēku slepkavības un veikuši baigā gada deportācijas, ne Arājs, ne slavenais lidotājs Cukurs nestātos SS rindās un soda komandās. Viņus tur ieveda okupantu izdarības, jo žīdu un krievu čekistu pastrādātās zvērības sauca pēc atriebības.

 4. Man viens vienīgs jautājums: vai mūzikla veidotāji ir painteresējušies par Herberta Cukura vārda biežumu Arāja komandas reģistrā, Arāja prāvas materiālos Rietumvācijā, kuru daļa guļ arī mūsu arhīvā, tiesāto Arāja komandas locekļu liecību desmitos, pat simtā krimināllietu. Tur runā ne tikai tiesātie, bet arī liecinieki, izglābušies upuri.

 5. Neviens Araja Komandas loceklis Atbildēt

  Kaut vai auto mehanikis, pavars, gramatuvedis kurs pat nekadu ieroci zidu bendesana roka nemis ir lidzvainigs nevainigu cilveku slepkaviba. Araja komandas virsniekam ka Cukuram ir vel lielaka atbildiba ka pavaram vai soferim ari ja pats ka virsnieks nebutu saujamo roka nemis un nevienu nosavis.

  Varonigs, godajams Latvijas varda nesejs — Cukurs tads
  nav bet tragisks cilveks kurs augsti augstii celas un neglabjami krita elles dzilumos, varbut pat pret savas raudosas sirdsapzinas gribas . …. tads gan Cukurs bija… ka pamaciba mums visiem par to kas var notikt kad Satanam iedod savu mazo pirkstinu.

Draugiem Facebook Twitter Google+