×
Mobilā versija
Brīdinājums +13°C
Jānis
Sestdiena, 23. jūnijs, 2018
21. jūnijs, 2016
Drukāt

Monika Zīle: Pretrunu dzirnavas (10)

Foto - Kaspars Krafts/f64Foto - Kaspars Krafts/f64

Bijušais veselības ministrs Guntis Belēvičs

Pēc tam kad nāca gaismā bijušā veselības ministra demisiju ietekmējušā notikuma detaļas, man labi pazīstama filoloģe dziļās skumjās secināja: esot zaudējis nozīmi diskusijās bieži izmantotais teiciens “Skaistums glābs pasauli”. Ja Belēviča kungs, būdams viens no pazīstamākajiem mākslas darbu privātkolekciju īpašniekiem un tātad pastāvīgi atrazdamies kultūras dižgaru radošā devuma klātbūtnē, savā ikdienā izrādījies tik…tik… Vārdu sakot, ja pat liels mākslas apjoms nav spējis viena bijušā politiķa iedabas prasto lepnību nomainīt pret godprātību, tad nav ko cerēt uz pasaules kārtības grozīšanu. Skats, šādā leņķī lūkojoties, nudien bēdīgs, lai gan patiesībā bijušais ministrs lielu postu pa šo līniju nav nodarījis, savas spilgtākās rakstura īpašības atrādīdams. Augšminētā sentence patapināta no krievu klasiķa F. Dostojevska romāna “Idiots” galvenā varoņa kņaza Miškina dialoga ar citu šā darba tēlu, un skaistums viņu sarunā nozīmē cilvēkus mīlošu dvēseli. Filozofs Imanuels Kants to nosauca par “mūsu iekšējās tikumības likumu”, kas ietver sevī gan kristīgās vērtības, gan cilvēcisko attiecību normas. Protams, pacilājoši mūs ietekmē arī skaista Latgales vai Kurzemes ainava, izcilu skatuves meistaru priekšnesumi un lielu mākslinieku darbi, tomēr stāties pretī dažādām ļaunuma izpausmēm, visas netaisnības ieskaitot, var tikai gaišu nolūku vadīts cilvēks.

Pēc tādām personībām Latvijas sabiedrībā vienmēr bijis liels pieprasījums, un tās uzrodas pirms katrām vēlēšanām, lai pēc iebalsošanas strauji zaudētu cēluma oreolu. Dažreiz tāpēc, ka izrādījušās tikai mutesbajāri, bet lielākoties politikā ienākušo labos nodomus izārda un pašus piezemē viņu kvēlie pielūdzēji, uz brokastlaiku nesaņēmuši kliņģerus un cepešus. Ir diezgan viegli noteikt, cik procentu elektorāta Latvijā no politiķiem gaida burvju mākslinieka izdarības – aplūkojiet par populistu komandām Saeimas vēlēšanās balsojošo skaitu, un bilde gatava. Tā kā brīnumu gaidītāji vienmēr ļoti pieviļas, viņu niknās atsauksmes ietekmē arī parlamenta un valdības vērtējuma reitingus. Netaisos mūsu politiķus slavēt, bet objektīvo skatījumu uz valsts attīstību aizmiglo sabiedrību plosošās iekšējās pretrunas. Piemēram, būvuzņēmēji pieprasa valdībai pastiprinātas rūpes par nozari, tajā pašā laikā celtniecībā ir vislielākais ēnu ekonomikas īpatsvars. Pedagogi un mediķi draud ar streikiem, ja nesaņems algu paaugstinājumu, bet iebilst pret savu jomu reformēšanu. Bezdarbniekos reģistrējies stūrē lepnu automobili, tā uzturēšanai un paša sviestmaizei nepieciešamo pie kāda “svojaka” saņemdams aploksnē, taču katram uzklausīt gribētājam labprāt izklāsta valstij adresētās pretenzijas. Diemžēl šo uzskaitījumu var turpināt, ja vēlas mazohistiski patīksmināties par Latvijas klunkurēšanu uz tuvāko kaimiņu līdzeni mērķtiecīgās gaitas fona.

Pārskatāmā nākotnē diezin vai sagaidīsim savā valstī kņaza Miškina skaistuma standartiem atbilstošus politiķus – viņi taču daļa no mums, bet ar mūsu pašu dvēseļu daiļumu ir tā, kā nu ir. Taču Latvijas simtgades priekšvakarā visiem vajadzētu vienoties kopīgā dziesmā, ka Valsts ieņēmumu dienesta (VID) sakārtošanai un uzraudzīšanai jābūt prioritātei nr. 1. Tiesa, nodokļu mahināciju iespējām sarūkot, daži personīgie maki kļūs plānāki. Bet šī pretruna ir no tām, kas mudina nezaudēt sapni par skaistāku rītdienu.

Pievienot komentāru

Komentāri (10)

 1. Precīza analoģija ar Zīli pašu. Rakstniece, kas visu mūžu burzījusies grafomāniskā rakstniecības laukā, tā arī par rakstnieci nav tapusi…

 2. bez vārdiem…

 3. Mākslas darbus Guntis iegādājās, kā stabilu noguldījumu, protams sapratne par to, kas pērkams viņam noteikti ir. Ar mecenātismu mākslā gan neaizraujas, tas norāda uz patiesajām interesēm dzīvē.

 4. Nenoliedzami ir jaasaak ar sevi. Tik gribas jautaat. No kaa tad lai “prastie” ljaudis njem piemeru??? Ja taadi izgliitoti kungi iekeiit. Cits officiaali kko nokeukjiijot. Cits pa kjeekja durviim un ar iekriit. Konkreeti Belevichs. Jau peec buutiibas iekeita kaa taads beerns plàtiidamies. Bet ir jau veel gan poziicijas, gan opoziicijas, iereednju. Taads secinaajums no dazhaadaa presee izlasiitaa. Veinu vordu sakuut pilns ar kretiiniem 🙂

 5. atkal pazudinās korupcija

 6. Latvijā pagaidām viss ir ar kājām gaisā. Ierēdņiem un valsts aparātam bija jābūt tiem, kuri palīdz jebkuram kaut ko ražot vai sakārtot gribētājam ar padomu, ar konsultācijām dažādos jautājumos. Taču tagad valsts ierēdņi spēj tikai sodīt, aizliegt, traucēt un visādi citādi izrīkoties destruktīvi. Ja gribi saņemt padomu – saņem repliku ” pie mums bezmaksas konsultācijas nesniedz” – tā Rīgas būvvaldē.
  Protams, šādā gaisotnē nekāda dižā attīstība jau pēc definīcijas nevar notikt. Un nenotiek arī, tā ka nav ko žēloties, ka nav algu, nav attīstības. Paši bremzē un paši brīnās, ko par to teica Krištopāns?

 7. Šis raksts ir kārtējā maigā pačalošana par valstī valdošajām nejēdzībām. Un atkal jau kuro reizi mums cenšas ieborēt, ka “paši vien esam vainīgi”, jo balsojam par “populistu komandām”. Tas ir apmēram tā pat, kā kad galējā trūkumā novestam ubagam izteiktu pārmetumus par to, ka viņš pārtiku meklē miskastē. Nu tad pastāstiet mums, cienījamā raksta autore, kuras partijas Latvijā nav populistu klubiņi! Kuras ir tās, kas patiesi gatavas rūpēties par tautu un valsti? Tādu vienkārši nav! Pareizāk sakot, tādas jau sen ir atbīdītas no iespējām kandidēt uz Saeimu. Vienīgais, ko vēlētājiem var tiešām pārmest, tā ir piedalīšanās šajā vēlēšanu farsā, kur nekāda reāla izvēle vienkārši nepastāv. Bet tad to arī tā skaidri rakstā vajag pateikt. VISI, KURI AR SAVU DALĪBU ŠAJĀ VĒLĒŠANU FARSĀ IR IEDEVUŠI DEMOKRĀTIJAS MANDĀTU ŠAI VALSTS IZLAUPĪTĀJU UN IZSAIMNIEKOTĀJU KLIĶEI, IR LĪDZVAINĪGI PIE VALSTĪ NOTIEKOŠAJĀM NEJĒDZĪBĀM. Punkts.

 8. Belēvičs no mākslas darbiem izsūc pēdējās nekrietnību paliekas !
  Kaut kur tām ir jāpaliek !
  Tad nu uzkrājās Belēvičā…
  Vajag 3 x dienā baznīcā nolikt svecītes par Belēviča dvēseli !

 9. Vai manu čipēto suni.pie pazušanas.meklēs valsts datu centrs,kuram jāmaksā par reģistrēšanu.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Mainu 24. septembri pret 25. jūniju!

Saeima ceturtdien, 21.jūnijā, pieņēma likumu, kas paredz noteikt par brīvdienu 24. septembri, kad Latviju apmeklēs Romas pāvests Francisks. Likuma izmaiņas galīgajā lasījumā atbalstīja 68 deputāti, pieci bija pret, divi – atturējās, bet vēl astoņi balsojumā nepiedalījās. Ekonomikas ministrija iepriekš neatbalstīja šo ideju, sakot, ka Latgales uzņēmēji paši varot lemt par brīvdienu pāvesta vizītes laikā un ka viena valsts noteikta svētku diena valsts budžetam radot astoņu miljonu eiro zaudējumus. Jāpiebilst, ka šogad 23. un 24. jūnijs, kas saskaņā ar likumu ir svētku dienas, šogad iekrīt sestdien un svētdien, līdz ar to svinētājiem izpaliek papildu brīvdienas.

Vai jūs balsosiet par "Saskaņu" mācītāja Pētera Sproģa dēļ?
Draugiem Facebook Twitter Google+