×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.2°C
Viktors, Nils
Otrdiena, 19. jūnijs, 2018
7. augusts, 2017
Drukāt

Franks Gordons: Pretstāve pasaules jūrās – “USS Gerald R.Ford” vs “Dmitrij Donskoj” (12)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Pasaules lielākais karakuģis – "USS Gerald R.Ford"

Jūlija nogalē Ginesa grāmatā tika ierakstīti divi rekordi, kas spilgti izgaismo Amerikas Savienoto Valstu un Krievijas Federācijas saspringto militāro pretstāvi ne tikai virs zemes un gaisā, bet arī pasaules jūrās.

ASV kara flotes bāzē Norfolkā prezidents Donalds Tramps, plīvojot milzu lentei ar uzrakstu “Made in America”, apliecināja pasaulei, ka “ierindā stājies” pasaules lielākais karakuģis – “USS Gerald R.Ford”. Uz šā aviācijas bāzes kuģa klāja ir vieta 75 lidmašīnām, apkalpe – 2628 personas, kuģa garums – pāri par 300 metriem, platums – 40 metri, svars – 100 000 tonnas, būves izmaksa – 13 miljardi (!) dolāru… Šis milzenis ir stūrējams, pieskaroties skārienjutīgajam ekrānam. Vēl priekšā daži testa gadi, un savā pirmajā misijā “Gerald Ford” (ar pavadoņiem) dosies, kā ziņo, 2020. gadā. Rezumējot atzīmēsim, ka šis milzenis ir jau divpadsmitais amerikāņu lidmašīnu bāzes kuģis ar atomdzinēju, kura parādīšanās jebkuros pasaules ūdeņos iedveš respektu…

Tai pašā jūlija nedēļā Baltijas jūrā parādījusies “Dmitrij Donskoj” – pasaules lielākā zemūdene (ar atomdzinēju). Tās garums – 172 metri, svars – 50 000 tonnas. Šī zemūdene startēja Severomorskā – Krievijas t. s. Ziemeļu flotes galvenajā bāzē – un, šķērsojot Ziemeļjūru, pa Belta jūras šaurumu iepeldēja Baltijas jūrā ceļā uz Pēterburgu, lai piedalītos flotes parādē.

Abu globālo maritīmo sāncenšu iecerētais mērķis, pārfrazējot “britu otro himnu”, ir “rule the waves” – valdīt pār viļņiem. Taču potenciāls nebūt nav vienāds.

ASV kara flotes rīcībā līdzās 11 lidmašīnu bāzes kuģiem ir pāri par 200 citu kara kuģu, 372 000 militārpersonu aktīvā dienestā un 3700 lidmašīnas, pakļautas kara flotes vadībai. ASV kara flotei ir bāzes visā pasaulē, tās “klātiene” pastāvīgi jaušama Klusā okeāna rietumu sektora plašumos, īpaši “vaktējot” Korejas pussalu, Japānu, Taivānu, Filipīnas. ASV Sestā flote ar štābu Neapolē “ir atbildīga” par Vidusjūru, un amerikāņu lidmašīnu bāzes kuģi ar pavadoņiem vajadzības gadījumā var draudīgi parādīties Indijas okeānā un Persijas līča “vārtos”.

Krievijas Federācijas jūras kara flotē, kuras galvenais štābs atrodas Pēterburgā, nodarbinātas, t. i., dienē 148 000 personas.

Uzskaitīsim Putina valstības flotes. Baltijas flotes štābs atrodas Kaļiņingradā – bijušajā Kēnigsbergā, bet galvenā bāze Baltijskā – bijušajā vācu Pilavā. Šo 1945. gadā, teiksim, piesavināto novadu no Krievijas pamatmasas atdala ES un NATO dalībvalsts Lietuva. Te vērts atgādināt, ka pirms PSRS sabrukuma Igaunijas piekrastes pilsētā Paldiski atradās milzīga padomju atomzemūdeņu bāze, ko nācās pamest…

Melnās jūras flotes štābs atrodas Sevastopolē. Te jāpiebilst, ka viens no Krimas aneksijas iemesliem bija Putina bažas, ka “jaunā vara” Ukrainā varētu nepagarināt līgumu par Sevastopoles nomu, kuras termiņš beidzas 2017. gadā.

Klusā okeāna flotes štābs atrodas Vladivostokā. Kara gadījumā gan Baltijas flote, gan Melnas jūras flote var tikt burtiski ieslēgta, ja tiks bloķēti jūras šaurumi Dānijas sektorā un Bosfors ar Dardaneļiem.

Jo lielāks sasniegums Putinam ir tas, ka Sīrijas diktators Asads Krievijai “uz mūžīgiem laikiem” bez maksas iedeva kara flotes bāzi Tartusā, kur tagad bāzējas pastāvīgā (!) Vidusjūras eskadra – pretspēks ASV Sestajai flotei.

Noslēgumā pikants fakts: Krievijas vienīgais lidmašīnu bāzes kuģis, kas uzbūvēts 1985. gadā, tagad saucas “Padomju Savienības flotes admirālis Kuzņecovs” (saglabājot piemiņu par sabrukušo lielvalsti…), bet šā kuģa pirmais nosaukums bija “Leonīds Brežņevs” un nedaudzajos līdz PSRS galam atlikušajos gados tā nosaukums bija vēl “Tbilisi” un tad (uzmanību!) – “Rīga”.

Jā gan – “Rīga”.

Pievienot komentāru

Komentāri (12)

 1. priekškam tas vis,lai cilvēci iznīcinātu.

 2. Самый пикантный факт – это то, что будучи ярким и открытым приверженцем демократов и лично Клинтон, старый дед ничего плохого про Трампа не написал! Даже удивительно. А так, очередное лизоблюдство перед штатами. А как военный эксперт автор откровенно слабоват и поверхностен. Статья оставляет впечатление какой то недосказанности. Например, зачем США нужны авианосцы? Для проэцирования своего влияния мирового жандарма на весь мир. А России это не нужно, она не собирается быть мировым жандармом, это дорого и цели такой нет. Зато у России есть все средства, чтобы потопить такую громадину. Всего лишь несколько торпед от которых не увернуться, да ракетный залп с маленького кораблика из Каспийского моря, и всё.

 3. Kuģim mainīt nosaukumu ir slikta pazīme! Bet ko lai dara, kuģis viens bet varoņu daudz?

 4. Autora vēstījums, acīmredzot, būtu jāsaprot kā ieguldījums šodien aktuālā viltus ziņu atmaskošanā. No raksta var secināt, ka uzstājīgie apgalvojumi par Krievijas militārās agresijas bīstamības pastiprināšanos vispār un attiecībā uz kaimiņiem konkrēti un it kā intensīvā militarizēšanās ir viltus ziņas. Tāpat no raksta var secināt, ka patiesībā Krievija ir apdraudēta: ” Kara gadījumā gan Baltijas flote, gan Melnas jūras flote var tikt burtiski ieslēgta, ja tiks bloķēti jūras šaurumi Dānijas sektorā un Bosfors ar Dardaneļiem”.
  Būtībā Gordona kungs pievienojas tam, par ko regulāri runā Putins. Tas ir drosmīgi no Gordona kunga puses. Visu cieņu.

  • Katrs izlasa un saprot ko vien vēļas. 🙂

  • Labs raksts lai saprastu Krievijas tukšās mucas tālo skaņu… Ko tad St.Pēterburgas jūraskara spēku parādē
   tika demonstrēts ? Atšķirībā no ASV tikai un vienīgi PSRS laikmeta noplukušie milzeņi jo jaunu paraugu trūkst ! Lielā 48.000t. ”Dim.Donskoi” kodolzemūdene ir pēdejā no 4 uzbūvētām un vienīgā palikusī. Tā vairāk kā 10 gadus nenes reālo bruņojumu (kodolraķetes R30-noņemtas no bruņojuma),bet ilgi lolotie pārbūves plāni finansu apstākļu ietekmē nerealizēsies, 2020/21 gadā norakstīs. Vates galvām teksta starprinde-kur ir 30 Miljardu $ kremļa deklarētie flotes atjaunošanas plāni.

   • Да ты не переживай, всё будет. Потерпи чуток, новые корабли и подводные лодки уже заложены и строятся. А эта лодка теперь используется в основном, как опытный полигон, для испытаний как раз новых ракет, нового оборудования и новых технологий.

 5. Pilna skala pretēju viedokļu,tas ir ko vērts.Domāšanu vajag trenēt,tad piketiem nebūs jāiesaka tik neiedvesmojoša vieta kā “karātavu laukums”.

 6. NESAPROTI AUTORA VĒSTĪJUMU LASĪTĀJIEM! ĻOTI SKUMJI!? ĻOTI, ĻOTI NOŽĒLOJAMI!
  PALDIES par rakstu!

 7. Kurā vietā raksts jāuztver kā vēstījums?
  Normāls informatīvs raksts, kas ne tikai sausi paziņo par jaunajiem Ginesa rekordiem, bet arī nedaudz sniedz ieskatu vēsturē un vispār esošajā situācijā.

 8. Nesapratu autora vēstījumu lasītājiem.

  • Lai lasītājs pats domā.
   Uz sauszemes ,jūras,gaisā,pazemē,kosmosā startu gaida cilvēcei iznīcinoši nāves rīki,tikai tāpēc ka viens stulbs punduris grib padarīt varenu krieviju ,bet aprobežots biznesmens padarīt varenu ASV.
   No šīs maniakālās slimības pēc dūčes un fīrera plānu kraha izārstējās itāļi un vācieši uz visiem laikiem.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Vai viņš nelika iedarbināt piekto pantu?

Piektdien, 15.jūnijā, svētku rīkotāji informēja par drošības pasākumiem gaidāmajos XXVI Vispārējos latviešu dziesmu un XVI Deju svētkos. Papildu finansējums kārtības un drošības uzturēšanai tiekot atvēlēts katros svētkos, un šogad tiem novirzīti 790 750 eiro. No kopējās dotācijas vislielākā daļa – 308 276 eiro – novirzīta Iekšlietu ministrijai.

Svētku laikā darbosies arī Operatīvās vadības grupa, kuras pienākums būs rīkotāja vārdā nodrošināt pasākumu nepārtrauktu un preventīvu drošības vadību un, ja nepieciešams, arī ārkārtas situācijas vadību. Svētku pasākumos iesaistīšot arī Nacionālos bruņotos spēkus, jo, pastāvot aizliegumam par dronu izmantošanu svētku koncertos, armijas speciālistiem atbilstoši likumam būs tiesības lidaparātus neitralizēt vai notriekt.

Vai šogad Jāņu svinēšanai nebūs par maz laika?
Draugiem Facebook Twitter Google+