×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.9°C
Emīls, Egita, Monvīds
Ceturtdiena, 21. jūnijs, 2018
12. jūnijs, 2013
Drukāt

Prezentēs jauno Miķeļa Rubeņa grāmatu “Kompensācijas laiks”

rubenis_182

Rīgas Olimpiskajā sporta centrā šodien svinīgi atvērs jaunu grāmatu “Kompensācijas laiks”. Autors – Miķelis Rubenis, futbola erudīts, tiesnesis un žurnālists.


Pirms 48 gadiem ļaudis maldināja Imanta Ziedoņa grāmatas nosaukums “Motocikls” – daudzi nosprieda, ka izdots tehnisks palīglīdzeklis ižu un javiņu jādītājiem. Taču izrādījās dzeja. Cerēsim, ka līdzīgi nenotiks ar Miķeļa Rubeņa grāmatu, jo kompensācijas laiks ir nepārprotams futbola termins. Nešaubos, ka Miķelis spēj tikpat apjomīgu sējumu (256 bagātīgi ilustrētas lappuses) uzrakstīt arī par dramatiskiem notikumiem kompensācijas laikā pasaules futbola laukumos. Taču šoreiz runa ir par citādu mantu – grāmatu ar, manuprāt, kultūrvēsturisku vērtību.

Grāmatu apgāda “Nordik” izdotajam “Kompensācijas laikam” ir trīs daļas. Pirmajā autors stāsta par savu bērnību, jaunību un ģimeni, futbola tiesneša karjeras sākumu 16 gadu vecumā Valmierā un turpinājumu starptautiskajās arēnās. Otrajā daļā atspoguļoti Miķeļa Rubeņa gandrīz neticamie piedzīvojumi, tiesājot visaugstākās raudzes un spriedzes spēles, viņa tikšanās un sarunas ar futbola dzīvajām leģendām. Visbeidzot – sauja zelta graudu no Rubeņa ražas sporta žurnālista apcirknī. Jūtos lepns, ka dažu tekstu pirmpublicējumu Miķelis savulaik uzticēja “Latvijas Avīzei” un “Mājas Viesim”, ar mūsu redakciju viņš sadarbojies arī lasītāju sanākšanas reizēs. Visas trīs daļas vieno autora neatkārtojamais stils, ko caurvij gan asprātības un paradoksi, gan nopietnas atziņas par dzīvi un futbolu. Viņš nav baidījies būt arī paškritisks, atcerēties savu dvēseles mijkrēšļa laiku.

Bet kādēļ grāmatai šāds nosaukums? Miķelis Rubenis: “Ja cilvēkam izdodas sasniegt un pārsniegt valstī fiksēto vidējo dzīves ilgumu, tad laiks, kas nāk pēc tam, uzskatāms par kompensācijas laiku. Un to pārtraukt ir tikai visaugstākā tiesneša – Dieva – ziņā.” Šovasar 19. augustā Miķeli sveiksim astoņdesmitajā dzimšanas dienā. Viņš ir Lauva.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+