×
Mobilā versija
Brīdinājums +24.4°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
22. janvāris, 2015
Drukāt

Gunārs Nāgels: Kāpēc 9. maijs un kāpēc Maskava? (48)

Foto - Dainis BušmanisFoto - Dainis Bušmanis

Gunārs Nāgels

Latvija šī gada pirmajā pusē ir prezidējošā valsts Eiropas Savienības Padomē. Mēs domājām, ka tā būs iespēja celt Latviju gaismā un kaut kādā veidā vairāk ietekmēt ES darbību, bet dažs labs to tomēr iztulkojis kā pienākumu noklusināt Latvijas balsi un izrādīt pārspīlētu neitralitāti.

Jautājums ir par Latvijas prezidenta došanos vai nedošanos uz Maskavu piedalīties 9. maija svinībās. Prezidenta padomnieks, bijušais ES komisārs Andris Piebalgs izteicās: “Ja mēs nebūtu prezidējošā valsts, Bērziņš jau būtu paziņojis par savu lēmumu… Tas uzliek par pienākumu prezidējošajai valstij skatīties, kāds ir kopējais ES noskaņojums. Nevis skriet viņam pa priekšu, bet mēģināt atrast konsensu.”

Doties vai nedoties uz Maskavu?

Tā kā es uzaugu Austrālijā, man Latvijā ir pārsteigums uzzināt, ka Otrais pasaules karš bija cīņa starp Krieviju un fašismu un cīņā uzvarēja Maskava. Es sapratu, ka fašisms bija politiskā iekārta Itālijā (kura neiebruka Latvijā), ka Vācija bija nacionālsociālistiska valsts un ka Maskava vadīja ne Krieviju, bet gan sociālistisku republiku savienību. Un ka tādas valstis kā ASV un Lielbritānija spēlēja zināmu lomu Otrā pasaules kara uzvarā.

Kur nu vēl Latvijā mazpieminētais fakts, ka Otrais pasaules karš beidzās ne kaut kādā 8. vai 9. maijā, bet tikai 1945. gada 2. septembrī, kad Japānas impērijas pārstāvji parakstīja bezierunu padošanās dokumentus. 6. augustā ASV bija nometusi atombumbu uz Japānas pilsētu Hirosimu, un 8. augustā Padomju Savienība bija pieteikusi karu Japānai.

Tad jāprasa – kāpēc 9. maijs un kāpēc Maskava? Vai mēs patiešām esam pakļauti padomju propagandai par karu, fašismu un okupāciju, kas it kā nebija okupācija? Šī pati Padomju Savienība, kuras darbus slavēs 9. maijā, veica militāru uzbrukumu neitrālās Latvijas robežsargiem 1940. gada 15. jūnijā (tātad Otrā pasaules kara laikā) un divas dienas vēlāk – pēc Latvijas valdības bezierunu padošanās – okupēja Latviju. Pēc vācu spēku padzīšanas turpinājās Maskavas vadītā okupācija.

Kamēr Maskava nav izrādījusi nožēlu par pāridarījumiem Latvijai (uz materiālu kompensāciju laikam nav ko cerēt), Latvijas pārstāvjiem nav vietas piedalīties okupantu svētkos.

Latvijas prezidentūra Eiropas Savienības Padomē nav tikai neitrāls birokrātisks darbs, bet iespēja izrādīt īsta prezidenta drosmi – rādīt ceļu.

Pievienot komentāru

Komentāri (48)

 1. 9. maijs ir Staļina un Žujova izgudrojums. Bez amerikāņu konserviem, mašīnām, nozagtajiem automātiem, ko pārveidoja par kalašņikoviem, bez miljoniem cilvēku līķiem, kas zem KGBešņiku stobriem, neapbruņoti krita priekšējās rindās, krievija nebūtu uzvarējusi. Un, kur nu vēl visas tautas, kuras bija iesaistītas komunistu armijā. Te nu vietā palasīt Solžeņicina GULAG uct. grāmatas, kas atmasko staļinismu, komunismu uct. ismus.

 2. …lai melnis paslīd uz banāna mizas…

 3. Pareizi Nagel !! Ja mes piedalitos, visi kauli Siberija saktu raudat.

 4. tas būtu it kā es ietu ciemos pie bomža, grūti pat iedomāties, kāpēc lai ietu

 5. Prezidents DRĪZĀK BRAUKS UZ MASKAVU NEKĀ NEBRAUKS!?? Gan jau viņš ATRADĪS IEMESLU BRAUKŠANAI… Tagad runā ka NEBRAUKS vienīgi tādēļ, lai tauta “NECEPTOS” un AIZMIRSTU braukšanas tēmu…

 6. VAI JŪS ZINIET KĀDU MILJONĀRU,KURŠ NAV BIJIS KOMUNISTS? NU NESKAITOT OZOLIŅU,IRBI, BIEDRIŅU….JĀ, BŪTU INTRESANTI UZZINĀT,VAI PREZIDENTS BĒRZIŅŠ[VIŅŠ NAV MANS PREZIDENTS] BRAUKS SVINĒT LATVIJAS 2.OKUPĀCJAS GADADIENU UN KRIMAS OKUPĀCIJAS 1. GADADIENU?

 7. Nevajag nemaz atombumbu>Grafists Atbildēt

  Bumbas savus upurus pēc tautības un partijas piederības nešķiro!

 8. Ja runājam par Latvijas robežsargiem un militāru uzbrukumu neitrālās Latvijas robežsargiem 1940.gada15.jūnijā,tad nevaram nepieminēt ģenerāli Ludvigu Bolšteinu! Kur ir Latvijā ģenerāļa Ludviga Bolšteina iela? Kur ir ģenerāļu Kārļa Goppera un Jāņa Kureļa ielas?

 9. Jānis J. Dimants, Jr., M.D. Atbildēt

  Viss pateikts. Piekrītu simtprocentīgi !!!! Ja kāds vel nesaprot vai šaubās – tāds arī paliks. Vispirms domāsim par savu valsti, tad par pārējiem.

 10. Nē. Ja prezidentam ir prāta, tad nebrauks… Ja prāta nav un ir gatavs būt par galveno .. RuSSijas cirka izrādē, lai brauc… Bet lai rēķinas, ka pazaudēs jebkuru atlikušo tautas cieņu un iespējams varēs ievākt puvušu olu un tomātu ražu.

 11. krievs varētu mazāk plātīties -bez sabiedroto aktīva atbalsta un palīdzības kara iznākums varēja būt arīcitāds un ja hitlērs nebūtu sakampis par lielu gabalu un aizrijies,jo pieteikt karu amerikai ,nozīmēja negl’bjamas beigas.

 12. Vai jums nav apnicis kurināt naidu starp krieviem un latviešiem-.. bērni!

 13. Tieši prezidējošai valstij un Bērziņam kā īstam latviešu tautas prezidentam pirmajam jau bija jāpaziņo par savu lēmumu nedoties uz Maskavu…Latviešu tauta nekad nedrīkst samierināties ar divkāršu okupāciju un veiktajām izvešanām, latviešu tautas slepkavošanu !!!Nedod dies’,vēl sāks attaisnot acīmredzamās teroristu valsts rīcību! Ir amorāli skatīties uz Eiropas reakciju,kura praktiski ar savu vilcināšanos nodevīgi baro krievijas visatļautības apetīti! Okupācijas upuri saka: NENODODIET,MŪSU VIETĀ NEPIEDODIET!Bērziņš ar vilcināšanos ir pelnījis tikai latviešu tautas nosodījumu.

 14. Varbūt vajag ieklausīties,nevis visu laiku runāt par un ap…..

 15. LV KRIEVIJAS SULAINIS

 16. GRIBEETOS KAUT TO SAPRASTU VISA PASAULE , KA DZIIVOT OKUPAACIJAA 70 GADUS NAV NEKAADA IZPRIECA .

 17. Mūs brezidentam Pērsiņam nav nedz mugurklaula, nedz stājas, nedz spēka un sapratnes pateikt to, ko no viņa vēla tauta. Var jau vēkšķēt līdz bezgalībai par ES prezidentūru, bet varētu padomāt, ka tā iestājusies pēkšņi un negaidīti.

 18. Ну, мнение австралийского аборигена понятно, мнение других комментаторов тоже. Вас пригласили только из вежливости, не хотите – не едте. Только вот, Латвия это не остров и не корабль, уплыть никуда не может. Так что Россия всегда будет вашим соседом. А с соседями принято, ну как минимум, не ссориться хотя бы, себе дороже.

  • Vēl starptautiskajās attiecībās labais tonis prasa nedraudēt saviem kaimiņiem ar kodolieroču pielietošanu. Vēl jovairāk, ja kaimiņvalstīm nav savu kodolieroču. Nav arī uzbrukuma ieroču.

   • А что, кто то угрожал сбросить на вас атомную бомбу? У вас с головой всё в порядке?

   • Vispirms vajadzētu būt pieklājīgam un neapsaukāties. Vai tiešām neesi manijis Krievijas varas pārstāvju draudus pagājušā gada otrajā pusē. Tomēr būtu laiks izlīst no migas. Vai tiešām ne reizi neesi dzirdējis par iespējamajiem triecieniem Varšavai un Baltijas valstu galvaspilsētām? Pasaulē būs maz cilvēku, kas to nezina!

    • Вот и начните с себя пожалуйста. Нельзя же быть ушибленным пропагандой до такой степени. Вы придумали и пишите такую чушь, сами в неё свято поверили и сами испугались. Вот уж, действительно, нет в мире людей, которые в это верят, кроме вас конечно.

  • ,, LIELAIS BRAALIS ,, CAUR PUKJEEM BRIIDINA UZKLAUSIIT TIKAI VINJA VIEDOKLI .

  • Atradies pieklājīgais! Ja dzīvo Latvijā, tad uzraksti kaut ko latviski

 19. Parakstos zem katra vārda. Bet man radās skumjas pārdomas: kapēc cilvēki, kas izglītību ieguvuši ārzmēs spēj īsi, saprotami, argumentēti izteikties, kā to redzam šaja raksta, bet Latvijas politiķi, žurnalisti un arī vēsturnieki kuļ tekstu uz riņķi, ka beigu beigās neko nevar saprast.

  • Nav ko brīnīties, tas ir loģiski. Katram taču ir sava, pilnīgi atšķirīga pieredze.
   No kurienes nāk mūsu politiķi? Pareizi, no PSRS. Citas pieredzes viņiem nav un tik drīz arī nebūs.
   Tiem cilvēkiem, kuriem ir rietumu pieredze ir arī pilnīgi cita domāšana un izpratne par lietām.

 20. Kāpēc prezidents ir dziļās pārdomās – braukt vai nebraukt? Man ir sajūta, ka prezidents sliecās tomēr braukt uz Maskavu un svinēt 9. maiju. Saprātīgos iebildumos viņš nevisai ieklausās, jo lien ārā tā vecuma spitība un vecais ieaudzinatais marksisma-leninisma gars, kā vecajam komunistam. Vienīgais kas viņu var atturēt braukt uz Maskavu prezidenta pārvēlēšanas. Ja viņš piekritīs braukt, tad ir liela iespēja, ka par prezidentu uz nakošo termiņu viņam nespīd.

  • Kas nu viņš par komūnistu? Īstus komūnistus tajā laikā varēja saskaitīt uz vienas,varbūt abu roku pirkstiem.ar to braukšanu uz Maskavu ir pilnīgi otrādi.Nespīd,ja nebrauks,jo par viņu balsos “zemnieki,saskaņa un sirdslatvija,un balsu pietiks,lai ievēlētu.

   • Aizklatas velesanas prezidenta ievelesana un atkal vares teikt vienu bet darit citu un pust miglu lai paveiktu savejo.

  • Vai strādājot Okupācijas izpildvaras spicē Valmierā nav ĪSATA komunista TĒLS?!? Tagad, kā jau komunists, stāsta cik ļoti viņa ģimene cietusi okupācijas laikā !!! cieta, bet kļuva par okupantu atbalstĪtāju, iestājoties KP. RUNĀ PAR ĢIMENES CIEŠANĀM TIEŠI TĀPAT KĀ BIJUŠIE (iespējams esošais un tagad jau domā par vietu, kad Latvija būs atkal zem Krievijas ) DOMUBIEDRI PUTINS AR LAVROVU PAR UKRAINU !!!

  • NU PREZIDENTAM BEERZINJAM UGUNS PAKULAAS , KAA VIENMEER , KAD JAAPIERAADA SAVA STINGRAA NOSTAAJA LATVIJAS INTERESJU AIZSTAAVIIBAI >

 21. Tieši un skaidri -piekrītu!!

 22. … un 8. augustā Padomju Savienība bija pieteikusi karu Japānai.
  ——————————–
  Ja nemaldos, tad šis kara pieteikums pastāv joprojām.

 23. Pēc Putina loģikas ,ko pieņēmuši visi krievi karu ar fašistiem uzvarēja diženā Krievija ,kas tikai saucās PSRS.Ar fašistiem te nav nekāda sakara,bet ar nacionālsociālismu gan.Kā izskaidrot krievu tautai ka sociālisma un komunisma cēlāji karo arī ar sociālismu,tikai nacionālsociālismu.Tāpēc propogandas aparāts izgudroja ienaidniekus dēvēt par fašistiem,arī politrukiem tas bija pieņemami un arī personīgi ,,labākam vācu tautas draugam,, Iljam Erenburgam.

  • А по вашей логике, значит победили вы?! Во как? Откуда у вас столько нелюбви к Эренбургу ?

   • Jā , mēs uzvarējām tavu “neuzvaramo” , jo tavu armiju no Latvijas patrieca pirms apm. 20 gadiem .

    • Ой не смешите, серъёзнее надо относиться к тому тексту, который комментируете. Его прочитать надо, хотя бы…

 24. Tā Brisele ir labs vairogs Bērziņa gribai ar savu klātbūtni apliecināt piekrišanu Latvijas 1945. gada okupācijai un pie reizes arī Krimas un Dombasa…

 25. Ļoti precīzi,vienkārši un saprotami. Man ir pilnīgi skaidrs ,ka mūsu prezidents jau sev pieņēmis lēmumu,uz Maskavu viņš nebrauks.Par paziņojuma laiku daudz atbildības jāuzņemas mūsu Ārlietu ministrijai,tāpat kā
  par paziņojumu parakstīt vai neparakstīt aicinājumu veikt pretpasākumus Krievijas apmelojošas informācijas atspēkošani.

 26. Pilnīgi pareizi!!! Kad beidzot mūsu varneši izrādīsies patiesi ?Tieši tagad mums jāparāda raksturs un jāizmanto iespēja uzrunāt pārējos. Tikai ar stingrību mūs cienīs un sapratīs ! Gļēvos un neizlēmīgos neviens neciena ! Ceru, ka 9. maijā LPRA vadonis Resnā k-gs izpildīs savu pienākumu un pieteiks Rīgas domē mītiņu, lai visu skaidrotu. Arī par 16. martu, pretēji nodevīgajai Āboltiņas nostājai, neiet pie Brīvības pieminekļa. KAUNS VARNEŠIEM PAR NEĪSTENOTO DDD !!!

 27. Ja Bērziņš brauc uz Maskavu, viņu jānoceļ no prezidenta amata. Punkts.

Draugiem Facebook Twitter Google+