×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.9°C
Anšlavs, Junora
Piektdiena, 25. maijs, 2018
5. februāris, 2015
Drukāt

Prezidenta vēlēšanas – atklājiet kārtis! (7)

Foto - LETAFoto - LETA

Ilustratīvs attēls

Šoreiz šādu priekšlikumu iesniegusi Nacionālā apvienība. Tās pārstāvji skaidro, ka šādi grozījumi nepieciešami, lai veicinātu sabiedrības uzticēšanos Saeimai un nodrošinātu Valsts prezidenta ievēlēšanas procesa caurskatāmību. Iespējams, nacionāļi tikai vēlas reabilitēties savu atbalstītāju acīs par to, ka 15. janvārī viņi neatbalstīja līdzīgu Latvijas Reģionu apvienības (LRA) priekšlikumu.

Koalīcijas līgums paredz, ka šādus grozījumus drīkst virzīt un atbalstīt tikai tad, ja pirms tam visi koalīcijas partneri par tiem ir vienojušies. Taču ZZS konsekventi iebilst pret prezidenta vēlēšanu kārtības maiņu, tādēļ faktiski šim jautājumam uzlikts veto. Opozīcijai šīs koalīcijas spēlītes nav saistošas, tādēļ LRA gada sākumā sagatavoja priekšlikumu par pāreju uz atklātām prezidenta vēlēšanām. Neskatoties uz koalīcijas līguma uzliktajiem ierobežojumiem, “Vienotība” šos grozījumus atbalstīja, bet NA kopā ar ZZS un “Saskaņu” nobalsoja pret, izpelnoties pārmetumus no saviem atbalstītājiem. Tagad NA cenšas “laboties”, paši iesniedzot līdzīgus priekšlikumus.

Likumprojektu gan atbalstīt gatava tikai pati NA, “Vienotība” un reģionālie. Šīm trim frakcijām kopā ir 48 balsis. Lai veiktu izmaiņas Satver­smē, Saeimas sēdē jāpiedalās vismaz divām trešdaļām jeb 67 deputātiem un izmaiņas jāpieņem ar vismaz divu trešdaļu klātesošo deputātu atbalstu. Tas gan neattiecas uz lēmumu par likumprojekta nodošanu izskatīšanai Saeimas komisijās, kam pietiktu ar vienkāršu balsu vairākumu.

NA frakcijas priekšsēdētājs Gaidis Bērziņš atgādina, ka tuvojas Valsts prezidenta vēlēšanas, tādēļ jautājums par ievēlēšanas kārtību esot kļuvis īpaši aktuāls. “Mēs apzināmies, ka šo priekšlikumu var arī noraidīt, bet arī šāda konkrēta attieksmes paušana varētu būt noderīga, lai ļautu vēlētājiem labāk izdarīt secinājumus,” teica G. Bērziņš.

To, ka NA un “Vienotība” pārkāpušas koalīcijas līgumu, ZZS frakcijas priekšsēdētājs Augusts Brigmanis komentēja kodolīgi: “Tas tikai nozīmē, ka mums līdzīgā situācijā arī būs brīvas rokas rīkoties, kā vēlamies.”

Tikmēr arī portālā manabalss.lv sākta parakstu vākšana zem kolektīvā iesnieguma par pāreju uz atklātām prezidenta vēlēšanām. Šobrīd to parak­stījuši nedaudz vairāk kā 2500 cilvēku (iniciatīvas iesniegšanai Saeimā nepieciešami 10 000 parak­stu). ZZS deputāti uzskata, ka prezidenta ievēlēšana aizklātā ceļā nodrošina brīvāku deputāta rīcību.

Šīs Saeimas laikā deputāti īpaši aktīvi diskutējuši par dažādiem prezidenta ievēlēšanas modeļiem un pilnvaru paplašināšanu, tostarp iesniedzot arī lielu skaitu likumprojektu. Jūtot šā jautājuma aktualizēšanos, Saeimas Juridiskā komisija vakar vienojās izveidot darba grupu, kurā tiktu apspriesti jautājumi par prezidenta kandidātu izvirzīšanas kārtību, prezidenta pilnvarām, prezidenta vēlēšanu kampaņu un citiem saistītiem jautājumiem. Par šīs darba grupas sastāvu un darba kārtību Juridiskajā komisijā lemšot tuvāko nedēļu laikā.

Pievienot komentāru

Komentāri (7)

 1. Viss notiek aiz slēgtām durvīm, arī ministri tiek izvirzīti pašu prAt tie izcilākie! tomēr tā nav KM. Tā ir nodevība pret Latvijas kultūras sasniegumiem.

 2. No kā baidās ZZS?
  Tā pat ir skaidri zināms par ko balso katra partija. Ko tur slēpt, baidies no sava uzvārda?
  Varu piekrist, tas radīs lielāku uzticību.

 3. Nedod Dievs iebalsot tādu Bondaru,jo,ja viņš pēc tam paņem par padomnieku tādu degradētu alkašu kā Kaimiņš !!Pasaki kas ir tavs draugs / arī partijā! / un es pateikšu kas esi TU !!!Un pat ,ja Kaimiņš nav viņa draugs,bet bija kā reklāma partijas pievilināšanai ,nedod Dievs tādu partiju !!Lai kāds viņš būtu,bet Bērziņa komandā un domu biedros NAV degradētu klaunu !!!

 4. atceries ukrainu ,
  tur ievēlēja, krievu “trojas zirgu”,janukoviču ,
  ar ko tas beidzās ,
  tagad redzam !

 5. Kas tad vada ZZS – EKSKOMUNISTS Brigmanis ar “padomdevēju” ekskomunistu Lembergu! Bet cik caurspīdīgi pieņēma lēmumus komunistu laikos, to vecākā paaudze labi zina. Tāpēc te tagad nav ko brīnīties. Īstos lēmumus viņi turpina pieņemt zoodārzos, somu pirtīs, mežaparkos un tml. vietās, lai tauta nezinātu, kas ir īstie lēmēji un ko tur nolemj. Tāpēc arī ZZS vajag aizklātu balsošanu, jo vecie paradumi ir palikuši nemainīgi.

 6. =ZZS deputāti uzskata, ka prezidenta ievēlēšana aizklātā ceļā nodrošina brīvāku deputāta rīcību.=
  Lasi koferīšus… Tā naudiņa tā gribās – te pirts jābūvē, te auto, te mīļākajai kažoku vajag…

  • 24 (SC)+21 (ZZS)+7 (NSL- sudrabieši) = 52
   Prezidenta AIZKLĀTĀM vēlēsanām pietiek!
   Tāpēc nevajadzētu muļķot tautu.
   Brigmanis domā, ka tauta ir tik stulba, ka to nesaprot.

Draugiem Facebook Twitter Google+