×
Mobilā versija
Brīdinājums +20.5°C
Emīlija, visu, kalendāros, neievietoto, vārdu, diena
Otrdiena, 22. maijs, 2018
14. novembris, 2013
Drukāt

Prezidents: ANO ģenerālsekretāra vizīte – vēsturiska un nozīmīga

Foto: Toms Kalniņš, Valsts prezidenta kancelejaFoto: Toms Kalniņš, Valsts prezidenta kanceleja

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) ģenerālsekretāra Bana Kimūna oficiālā vizītē Latvijā ir vēsturiska gan tādēļ, ka tā ir pirmā ANO ģenerālsekretāra vizīte mūsu un arī pārējās Baltijas valstīs, gan arī tādēļ, ka ģenerālsekretārs Latviju apmeklē svētku nedēļā, kad Latvija svin 95.gadu jubileju. To, sveicot Kimūnu ar ierašanos Latvijā, uzsvēris Latvijas prezidents Andris Bērziņš.

Saeimas Valsts prezidenta kancelejas Preses dienestā portālu “LA.lv” informēja, ka gan divpusējā augsto amatpersonu sarunā, gan sarunā ar abu pušu delegāciju klātbūtni pārrunāta virkne Latvijai un pasaulei svarīgu jautājumu. Tai skaitā, sadarbības attīstība ar Austrumu partnerības un Centrālāzijas reģiona valstīm, kur Latvija saskata labu sadarbības potenciālu.

Vienlaikus puses apmainījušās viedokļiem par situāciju Afganistānā un tās nākotni, kur Latvijas prezidents īpaši atzīmējis arī Centrālāzijas valstu lomu. Bērziņš arī apliecinājis, ka Latvija turpinās sniegt Afganistānai atbalstu arī pēc ISAF misijas beigām, gan atbalstot Afganistānas drošības spēkus, gan civilās izglītības jomā.

ANO ģenerālsekretārs Bans Kimūns augsti novērtējis Latvijā sasniegto kopš neatkarības atjaunošanas. „Jūs esat viens no spožākajiem piemēriem demokrātijas vērtību iedzīvināšanā,” uzsvēris ANO ģenerālsekretārs.

Sarunas partneri bijuši vienisprātis, ka Latvija var pamatoti lepoties ar paveikto, veidojot brīvu, demokrātisku, tiesisku un taisnīgu valsti un pilnībā integrējoties Eiropas Savienībā un NATO. Ģenerālsekretārs apsveicis Latvijas veiksmīgo atgriešanos uz ekonomikas izaugsmes ceļa, kas savukārt bijis pamatā Latvijas spējai izpildīt nosacījumus, lai no 2014.gada pievienotos eirozonai.

Kimūns izteicis pateicību par Latvijas ieguldījumu procesos, kuri saistīti ar ANO Tūkstošgades mērķiem un darba plānu pēc 2015.gada.

Savukārt Valsts prezidents izteicis pateicību ANO ģenerālsekretāram par ANO ieguldījumu Latvijā, īpaši pirmajos gados pēc neatkarības atjaunošanas, kad ANO atbalsts bija ļoti nozīmīgs saistībā ar sveša karaspēka izvešanu no Latvijas teritorijas. 1993.gadā toreizējais ANO ģenerālsekretārs Butros Butross-Gali uz Baltijas valstīm nosūtīja savu īpašo sūtni, kura uzdevums bija veicināt Krievijas Federācijas armijas izvešanu no Baltijas. Pēdējās Krievijas Federācijas armijas daļas vienības Latvijas teritoriju atstāja 1994.gada augustā.

Tāpat atzīmēts ANO Attīstības programmas ieguldījums latviešu valodas apmācībā. Svarīga loma Latvijas reformu ieviešanas procesā bija ANO Attīstības programmai (UNDP), kas darbību Latvijā sāka 1993.gadā. 1999.gadā Rīgā atklāts ANO nams un ANO Informācijas centrs. 1996.gadā uzsākta 10 gadu periodam paredzētā latviešu valodas apguves programma, kuras īstenošanā īpaši svarīgs bija UNDP atbalsts Latviešu valodas atbalsta aģentūras izveidei, attīstot un finansējot projektu, kam vēl arvien ir un arī nākotnē būs ilgstošs un stabils turpinājums valodas politikas jomā.

Valsts prezidents īpaši uzsvēris Latvijas interesi savu uzkrāto reformu pieredzi arī turpmāk nodot citām valstīm, kurās to uzskata par nepieciešamu. Šobrīd Latvija jau nodod savu pieredzi citām valstīm, stiprinot demokrātiju un stabilitāti globāli, kā arī finansē projektus atsevišķās valstīs, kas vērsti uz demokrātijas, labas pārvaldības un tiesiskuma stiprināšanu, kā arī cilvēktiesību veicināšanu.

2001.gadā ANO Ģenerālās Asamblejas Vispārējās debatēs Latvija paziņoja par sava statusa maiņu, kļūstot par palīdzības sniedzēju, nevis palīdzības saņēmēju. ANO ģenerālsekretārs pauda gandarījumu par Latvijas ieguldījumu globālo attīstības jautājumu risināšanā un novēlēja Latvijai kopā ar ES arī turpmāk dalīties ar savu uzkrāto reformu un attīstības pieredzi reģionos, kurus tā uzskata par prioritāriem savai sadarbībai.

ANO ģenerālsekretārs, informēdams par ANO darbu klimata pārmaiņu jautājumos, savukārt uzaicinājis Valsts prezidentu piedalīties ANO Klimata samitā, kas notiks 2014.gada 24.septembrī.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+