×
Mobilā versija
Brīdinājums +7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
23. februāris, 2015
Drukāt

Prezidents: iedzīvotāji pamatoti uzskata, ka partijas nepārstāv sabiedrības intereses (11)

Foto: LETAFoto: LETA

Vairums iedzīvotāju pamatoti uzskata, ka partijas nepārstāv sabiedrības, pirmdien, atklājot starptautisko konferenci “Parlamentārās demokrātijas pilnveidošana”, sacīja Valsts prezidents Andris Bērziņš.

“Diemžēl mūsu partiju sistēma nevar nosaukt par stipru. Tā ir veidošanās stadijā. Partiju sistēmai nav spēcīgas saknes pilsoniskajā sabiedrībā un tādēļ vairums iedzīvotāju pamatoti uzskata, ka partijas nepārstāv sabiedrības intereses,” viņš teica.

Pēc Bērziņa vārdiem, partijas Latvijā ir mazas un vairākums ar īsu mūžu. “Nereti tās tiek dēvētas par interešu grupām. Rezultātā partijas dezorientē vēlētājus, kuri zaudē interesi par politiku, kļūst vienaldzīgi pret politiskajiem procesiem vai pieslienas populistiem,” viņš pauda.

Prezidents uzsvēra, ka nepieciešams ieviest konstruktīvo neuzticības balsojumu, mainīt ministru iecelšanas kārtību, lielākas Ministru prezidenta pilnvaras un paaugstināt parlamentāro sekretāro lomu. Šādas likumdošanas iniciatīvas viņš rosinājis pirms pusotra gada.

“Protams, šāda veida priekšlikumi vienā dienā nespēs mainīt kopējo politisko kārtību mūsu valstī, tomēr tie būtu soļi attīstības virzienā. To rezultātā attiecības starp varas atzariem tiktu padarītas racionālākas un bezmērķīgie politiskie cīniņi kaut nedaudz tiktu mazināti,” viņš sacīja.

Bērziņš pateicās visiem ārvalstu un Latvijas ekspertiem, kuri pirmdien dalīsies ar saviem referātiem, kā arī Pārvaldības pilnveides ekspertu grupai par ziņojumiem saistībā ar partiju stiprināšanu un izpildvaras efektivizēšanu.

Jau ziņots, ka prezidents Saeimas priekšsēdētājai iepriekš nosūtīja likumdošanas iniciatīvu, aicinot palielināt finansējumu partijām, lai samazinātu to atkarību no privātajiem ziedotājiem. Iniciatīva izveidota, pamatojoties uz prezidenta ekspertu grupas valsts pārvaldības pilnveidei izstrādāto ziņojumu. Prezidents bija aicinājis palielināt biedru ietekmi partijās, nosakot, ka Saeimas vēlēšanu kandidātu sarakstu paraksta arī vismaz 100 partijas biedru.

Lai paaugstinātu partiju leģitimitāti, bija aicināts noteikt, ka Saeimas vai Eiropas Parlamenta vēlēšanās var piedalīties partija ar ne mazāk kā 500 biedriem. Tāpat priekšlikums paredzēja, ka partijām, kuras vēlas piedalīties Saeimas vēlēšanās, jābūt dibinātām ne vēlāk kā vienu gadu pirms tām. Prezidenta iniciatīvā bija iekļauts arī piedāvājums, ka vēlētājam būtu jāpiešķir tiesības tam deputātu kandidātu sarakstam, par kuru balso Saeimas vēlēšanās, pievienot ne vairāk kā trīs citos sarakstos iekļautos kandidātus, ko vēlētājs īpaši atbalsta.

Pievienot komentāru

Komentāri (11)

 1. Prezidentam taisnība Atbildēt

  Ne jau sabiedrības interesēs ir ikdienas pārtikas produktus-maizi un pienu pielīdzināt alkoholam un tabakai un aplikt ar tik pat augstu PVN likmi!

 2. Tāpēc ar kosmētisko remontu vien nepietiks.Jāmaina ir pati vēlēšanu sistēma!

 3. Protams, ka partijas nepārstāv sabiedrības intereses, īpaši jau ZZS, tur prezidentam taisnība. ZZS ir
  Brigmaņa-Lemberga interešu klubs, kur tiek realizētas nevis sabiedrības, bet ekskomunistu varas intereses, kā šo varu ilgāk noturēt un saglabāt. Viņu darbības pamatā ir “skaldi un valdi” politika, tāpēc
  Brigmanis nu atkal ticis zirgā paziņo, ka koalīcijas līgums vairs nav spēkā, jo kolēģi gribējuši būt par daudz atklāti. Un nu notiek valdības šūpošana stāstot, ka V valdot nesaskaņas, ka esot pārkāpts koalīcijas līgums, ka Āboltiņa par prezidentu nederot, ar mērķi gāzt šo valdību. Starp citu, tieši Āboltiņa bija tā, kas ievilka ZZS koalīcijā un valdībā. Kā saka, nepateicība ir pasaules alga!

 4. Tās partija veidosies tik ilgi kamēr vairs nebūs ko vedot,kad pēdējais aizbraucējs lidostā izdzēsīs apgaismojumu.

 5. partijam ta vai ta bus privatie ziedotaji!sis partijas parstav savu lielako ziedotaju intereses nevis Latvijas sabiedribu!

 6. Protms, ka partijas nepārstāv intereses. Manas intereses, viennozīiii.. iii. ..mīgi, pārstāv burkšķis Bērziņš un citi ‘pdobnije”.

 7. Mažoritāro vēlēšanu un progresīvo nodokļu sistēmu Latvijā! Atbildēt

  Sekosim Slovēnijas,Francijas,Itālijas,Spānijas,Lielbritānijas,ASV,Kanādas,Indijas,Indonēzijas,Dienvidāfrikas utt.piemēram!

 8. Jāmaina ir pati vēlēšanu sistēma! Ne tikai valsts prezidentu jāievēl,bet arī deputātu kandidātus jāizvirza tautai,nevis tikai šim mazskaitlīgajām biznesa interešu grupām!

 9. Iedzīvotāji ir iebaidīti tik ļoti, ka baidās paust savu viedokli, kas atšķirīgs no oficiālā. Starp citu arī tāpēc, ka ir dzirdējuši frāzes:”…sen neesat sisti?!…”

 10. īpaši apsverams būtu priekšlikuma pēdējais punkts, kurā sacīts, ka “…vēlētājam būtu jāpiešķir tiesības pievienot tam deputātu kandidātu sarakstam, par kuru balso Saeimas vēlēšanās, vēl arī trīs (ne vairāk) citos sarakstos iekļautos kandidātus, ko vēlētājs īpaši atbalsta”.

Draugiem Facebook Twitter Google+