×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.4°C
Jautrīte, Kamila, Digna, Sāra
Ceturtdiena, 19. jūlijs, 2018
7. februāris, 2017
Drukāt

Prezidents izsludina aviopasažieru datu reģistra likumu

Foto - LETAFoto - LETA

Valsts prezidents Raimonds Vējonis izsludinājis terorisma apkarošanai nepieciešamo Gaisa kuģu pasažieru datu apstrādes likumu, liecina informācija oficiālajā izdevumā “Latvijas vēstnesis”.

Likums stāsies spēkā 3.aprīlī. Aviokompānijām pasažieru dati būs jāsāk iesniegt pasažieru datu reģistrā (PDR) ne vēlāk kā līdz šā gada 1.septembrim. Drošības policija jau paziņojusi, ka tā ir gatava sākt datu apstrādi norādītajā termiņā.

Jau ziņots, ka Saeima janvārī galīgajā lasījumā pieņemtā likuma mērķis ir nodrošināt pasažieru datu apstrādi nolūkā veikt analīzi terorisma un smagu vai sevišķi smagu noziegumu novēršanai un atklāšanai, kā arī valsts drošības apdraudējumu novēršanai.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis (V) pērn norādīja, – lai arī Latvijā terorisma draudu līmenis saglabājas zems un nav konstatētas pazīmes, kas norādītu uz terorisma draudu pieaugumu, Latvijai, līdzīgi kā citām ES dalībvalstīm, jāstrādā pie pretterorisma spēju paaugstināšanas. Lai cīnītos pret ekstrēmismu, ir jāstiprina gan katras valsts individuālās pretterorisma spējas, gan savstarpējā dienestu sadarbība starptautiskā līmenī, akcentēja ministrs.

Līdz ar jauniem teroristu uzbrukumiem par šāda regulējuma nepieciešamību vienojušās Eiropas Savienības (ES) dalībvalstis, un tieši Latvijas prezidentūras laikā 2015.gada pirmajā pusē panākta vienošanās par šādas ES direktīvas ieviešanu. Lidmašīnas pasažieru datu saņemšana ļaus drošības iestādēm atklāt personas, kuras līdz šim nebija drošības iestāžu uzraudzības lokā, bet ir iesaistītas noziegumu izdarīšanā.

Pasažieru datus iekļaus reģistrā, kuru pārraudzīs DP. Reģistrā tiks iekļauti dažādi dati par personu, galvenokārt informācija, ko cilvēks sniedz, pērkot lidmašīnas biļeti. Tāpat reģistrā būs redzamas, piemēram, pie izlidošanas pieejamās ziņas par pasažiera nododamo bagāžu un valsts robežas šķērsošanas vieta, caur kuru pasažieris ieceļos Latvijā.

Aviokompānijām būs pienākums ne agrāk kā 48 stundas un ne vēlāk kā 24 stundas pirms paredzētā izlidošanas laika, kā arī tūlīt pēc tam, kad vairs nav iespējama personu iekāpšana vai izkāpšana no lidmašīnas, nosūtīt datus automatizētai iekļaušanai PDR. Ārkārtas gadījumos, lai, piemēram, novērstu teroraktu, drošības iestādēm būs tiesības pieprasīt pasažieru datus arī agrāk.

Lai atklātu vai novērstu noziegumus, ar PDR datiem pēc tiesneša piekrišanas drīkstēs strādāt drošības iestādes, policisti, robežsargi, Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs, kā arī Finanšu un Muitas policijas pārvaldes. Gadījumos, kad būs jārīkojas nekavējoties, lai novērstu teroraktu vai reālu personas dzīvības apdraudējumu, datus varēs izsniegt bez tiesneša piekrišanas.

Informāciju par pasažieru datiem drīkstēs sniegt arī ārvalstu dienestiem noziegumu novēršanai. Pasažieru datus apstrādās atbilstoši vispārējām fizisko personu datu aizsardzības prasībām. Valdībai būs jānosaka prasības datu nosūtīšanai un iekļaušanai reģistrā.

Drošības situācija pasaulē un Eiropā ir strauji mainījusies, tāpēc aizvien vairāk valstu saskata nepieciešamību pēc PDR, lai uzlabotu aviācijas drošības un robežkontroles pasākumus, kā arī novērstu teroristu nodarījumus, norāda Iekšlietu ministrijā. Tas var palīdzēt cīnīties ne tikai pret starptautisko terorismu, bet arī organizēto noziedzību, kas izmanto globalizācijas procesus un gaisa pārvadājumu infrastruktūru attīstību noziegumu izdarīšanai. To vidū ir gan narkotiku nelikumīga aprite, bērnu seksuāla izmantošana, cilvēku tirdzniecība, kā arī noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācija.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+