Foto – LETA

Prezidents izsludina eiro ieviešanas kārtības likumu 0

Valsts prezidents Andris Bērziņš piektdien izsludinājis eiro ieviešanas kārtības likumu, kas paredz nodrošināt Eiropas Savienības (ES) vienotās valūtas ‒ eiro ‒ ieviešanu Latvijā, liecina publikācija oficiālajā laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.

Reklāma
Reklāma
Krimināls
VIDEO. “Bēdz prom!” Kārsavā iereibusi kompānija bēg no policijas un smejas par vadītāja nonākšanu policijas rokās 43
TV24
“Viņi ir gatavi uz visādām neģēlībām.” Kas mudinātu Putinu pieņemt lēmumu uzbrukt NATO?
Krievija uzbrūk Ukrainai ar “brīnumieroci”. Ar to varētu tikt galā tikai F-16 144
Lasīt citas ziņas

Saeimas 31.janvārī pieņemtais likums noteic, ka eiro ieviešanai paredzēts īstenot vairākus pasākumus, kas saistīti ar latu un eiro vienlaicīgu apgrozību, skaidras un bezskaidras naudas nomaiņu, preču un pakalpojumu cenu paralēlu atspoguļošanu, grāmatvedības uzskaites pielāgošanu jaunās naudas ieviešanai, kā arī finanšu tirgus piemērošanas pasākumus.

Lai eiro ieviešana neietekmētu līgumu un citu tiesisko instrumentu nepārtrauktību, likumā paredzēts, ka atsauces uz latiem pirms eiro ieviešanas dienas ir uzskatāmas par atsaucēm uz eiro. Tādējādi iedzīvotājiem, piemēram, nebūs jādodas uz banku un jāpārslēdz iepriekš noslēgtie kredītlīgumi.

CITI ŠOBRĪD LASA

Pārejā no latiem uz eiro likums paredz naudas summas pēc latu konvertācijas uz eiro noapaļot līdz tuvākajam centam, ņemot vērā trešo zīmi aiz komata, ‒ ja tā ir no nulles līdz četri, centa vērtību nemaina, ja trešā zīme aiz komata ir no pieci līdz deviņi, centu noapaļo par vienu vērtību uz augšu. Tas pats attieksies arī uz preču un pakalpojumu cenu konvertāciju.

Līdz ar eiro ieviešanu paredzēts divu nedēļu garš latu un eiro vienlaicīgas apgrozības periods, kad skaidrās naudas norēķinos varēs lietot gan latus, gan eiro, bet atlikums tiks izdots tikai eiro. Pēc šā termiņa beigām norēķināties ar latiem vairs nevarēs, un vienīgais likumīgais maksāšanas līdzeklis būs eiro. Bankomātos šajā laikā latus vairs nevarēs izņemt.

Sabiedriskajā transportā vienlaicīgas apgrozības periodā, maksājot par braucienu latos, transporta vadītājs atlikumu drīkstēs izdot latos. Par biļeti maksājot ar eiro, atlikums būs jāizdod  eiro. Savukārt spēļu vai azartspēļu automātos norēķināties skaidrā naudā varēs gan ar latiem, gan  eiro.

Latu skaidrās naudas nomaiņas periodā kredītiestādēs latus pret eiro bez maksas varēs samainīt sešu mēnešu laikā, bet Latvijas Bankā naudas maiņa paredzēta bez termiņa un bez apmēra ierobežojuma. Latvijas reģionos, kur vairs nav banku filiāļu un bankomātu, latus pret eiro triju mēnešu laikā iedzīvotāji varēs samainīt “Latvijas Pasta” nodaļās. Norēķinu kontos esošās naudas summas latos automātiski tiks konvertētas eiro. Kredītiestādes no eiro ieviešanas dienas latus vairs neizsniegs.

Latvijas Bankai līdz eiro ieviešanas dienai būs jāorganizē savlaicīga eiro monētu izgatavošana un eiro banknošu sagāde, kā arī jānodrošina kredītiestādes ar jauno naudu un jāizplata monētu komplekti. Latvijas Bankai būs arī jānodrošina no apgrozības izņemto latu banknošu un monētu iznīcināšana un bojātās lata naudas nomaiņa pret eiro.

Reklāma
Reklāma

Likums paredz, ka pastmarkas un citas pasta apmaksas zīmes, kā arī pastkartes un aploksnes ar tipogrāfiski iespiestām pastmarkām ar nominālvērtību, kas izteikta latos, pasta pakalpojumu apmaksai varēs izmantot gada laikā no eiro ieviešanas dienas.

Pirms eiro ieviešanas dienas iegādātās dāvanu kartes, degvielas kartes, kuru vērtība izteikta latos, varēs izmantot līdz tajās norādītā termiņa beigām, bet maksājumi ar tām būs veicami tikai eiro.

Lai komersantiem būtu iespēja pārveidot kases aparātus un kases sistēmu darbam ar eiro, trīs mēnešus pirms un sešus mēnešus pēc eiro ieviešanas paredzēts cenu paralēlās atspoguļošanas periods. Šajā laikā preču un pakalpojumu cenas būs jāatspoguļo gan latos, gan eiro. Latos un eiro tiks norādītas arī darījumu summas norēķinu dokumentos ‒ čekos, kvītīs, pavadzīmēs.

Atbilstoši jaunajai naudai būs jāpārkārto grāmatvedības reģistri, par vērtības mēru lietojot eiro. Eiro būs jāsagatavo gada pārskats vai finanšu pārskats par gadu, kas beidzas eiro ieviešanas dienā.

No eiro ieviešanas dienas iepriekš latos aprēķinātās valsts un pašvaldību nodevas, nodokļu nokavējuma naudas un soda naudas būs jākonvertē eiro.

Likumā arī paredzēti pasākumi finanšu tirgus pielāgošanai eiro ieviešanai. Tiesiskajiem instrumentiem ar mainīgu procentu likmi, kas piesaistīta RIGIBOR indeksam, RIGIBOR plānots aizstāt ar attiecīgā termiņa EURIBOR indeksu. Aizdevējam un aizņēmējam vienojoties, latu naudas tirgus indeksu varēs aizstāt arī ar citu līdzvērtīgu indeksu, taču aizdevējs nedrīkstēs aizņēmējam palielināt latu naudas tirgum pievienoto procentu likmi vai pasliktināt citus aizņēmuma nosacījumus, kas noteikti noslēgtajā līgumā.

Par likumprojektu balsoja 52 parlamenta deputāti – visi “Vienotības”, Reformu partijas, Nacionālās apvienības (NA) un neatkarīgo deputātu grupas deputāti, izņemot NA deputātu Jāni Dombravu, kurš balsoja pret likumprojekta pieņemšanu. Pret kopumā balsoja 40 deputāti – likumprojektu neatbalstīja arī “Saskaņas centra” un Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) deputāti, izņemot ZZS deputātus Andri Bērziņu un Jāni Dūklavu, kuri balsojumā atturējās.

Prezidents eiro ieviešanas kārtības likumu ir izsludinājis, lai gan pagājušajā nedēļā saņēma četru Saeimas deputātu ‒ Kārļa Seržanta, Ivetas Grigules, Jāņa Vucāna un Ilonas Jurševskas ‒, kā arī Danas Reiznieces-Ozolas, kas saistībā ar bērna kopšanas atvaļinājumu ir nolikusi deputāta mandātu, parakstītu lūgumu atdot to Saeimai otrreizējai caurlūkošanai.

Eiro ieviešanas dienu atbilstoši konverģences ziņojumam par Latvijas atbilstību Māstrihtas kritērijiem noteiks ES Padome, uzaicinot Latviju pievienoties eiro zonai. Plānots, ka Latvija no nacionālās valūtas latiem uz eiro pāries 2014.gada 1.janvārī. Finanšu ministrijas informācija liecina, ka eiro centrālais kurss, ko ES Padome noteiks 2013.gada vasarā, būtiski neatšķirsies no pašreizējā ‒ 0,702804 lati par vienu eiro.