Pasaulē

Prezidents Tramps pret prokuroru Milleru 1


Īpašais prokurors Roberts Millers, kurā stingrā stāja un nepiekāpība ir sagādājusi viņam cieņu kā demokrātu, tā republikāņu aprindās
Īpašais prokurors Roberts Millers, kurā stingrā stāja un nepiekāpība ir sagādājusi viņam cieņu kā demokrātu, tā republikāņu aprindās
Foto – AFP/LETA

ASV Tieslietu ministrijas maijā ieceltais īpašais prokurors Roberts Millers turpina izmeklēšanu par Krievijas iejaukšanos 2016. gada ASV prezidenta vēlēšanu procesā un ASV prezidenta Donalda Trampa administrācijas locekļu sakariem ar Krievijas amatpersonām.

Tieslietu ministrs zaudē prezidenta uzticību

Millera izvērstā izmeklēšana, kurā tiek izvērtēta arī Trampa kabineta pašreizējā tirdzniecības ministra Vilbura Rosa agrākā darbība Kipras bankas direktora vietnieka amatā un prezidenta znota un padomnieka Džareda Kušnera paņēmieni savas ģimenes nekustamo īpašumu biznesa finansēšanā, izraisījusi prezidenta Trampa klaju neapmierinātību. Prezidentu īpaši saniknoja viņa vecākā dēla darbības izmeklēšana sakarā ar tikšanos pagājušā gada jūlijā Ņujorkā ar Kremļa juristi Natāliju Veseļņicku, kurai esot bijusi kompromitējoša informācija par Trampa sāncensi Hilariju Klintoni. 72 gadus veco Robertu Milleru, bijušo Federālā izmeklēšanas biroja (FIB) direktoru, pēc ASV likumdevēju grupas ierosinājuma, tieslietu ministra vietnieks Rods Rozen-
šteins iecēla par īpašo prokuroru, lai viņš pārraudzītu Tieslietu ministrijas un Kongresa komiteju ievadīto izmeklēšanu. Tieslietu ministram Džefam Sešensam nācās sevi atstatīt no izmeklēšanas pārraudzības, jo viņš pats bija ticies ar Krievijas vēstnieku Kisļaku un apspriedis iespējamu ASV sankciju atcelšanu pret Krieviju, bet nebija atklājis šo sarunu ASV Senāta komisijā. Sešenss, kurš tika uzskatīts par vienu no tuvākajiem Trampa līdzgaitniekiem, tagad ir zaudējis prezidenta uzticību, jo kā tieslietu ministrs nav spējis viņu aizsargāt pret īpašā prokurora iecelšanu. Eksperti atzīmē, ka prezidenta Trampa rīcībā arvien klajāk izpaužas necieņa pret tiesu varu un likuma varu, algojot juristus, kuriem uzdots meklēt ieganstus prezidenta un viņam pietuvinātu personu darbības attaisnošanai.

Millers aizstāv likuma prioritāti

Millers savā komandā sapulcinājis pieredzējušus izmeklētājus, kuri jau divus mēnešus bez nevajadzīga skaļuma noklaušina lieciniekus un apkopo dokumentus, lai pārliecinātos, vai ir bijusi saikne starp Trampa kampaņas vadītājiem, viņa ģimenes locekļiem un, iespējams, arī pašu prezidentu un Krievijas pārstāvju iejaukšanos 2016. gada vēlēšanu procesā. Vairākus mēnešus nicīgi dēvējis Millera sākto izmeklēšanu kā “smieklīgu” un “viltus ziņu”, pagājušajā nedēļā Tramps asi kritizēja Tieslietu ministriju un paša iecelto ministru Džefu Sešensu par nespēju novērst vai vismaz kontrolēt izmeklēšanas gaitu.

Eksperti atzīmē, ka jebkuram prokuroram, kas apņemas izmeklēt valsts galvas un viņam pietuvinātu personu darbību, ir jābūt gatavam izturēt milzīgu politisku spiedienu. ASV juristu aprindās uzskata: ja kāds spētu tikt galā ar šo lietu, tad tas ir Roberts Millers, atzīmē ziņu aģentūra AFP. Bijušais jūras kājnieku korpusa karavīrs bijis ievainots Vjetnamas karā un vēlāk piedalījies daudzu skaļu un bīstamu lietu izmeklēšanā, tostarp pret bijušo Panamas prezidentu Manuelu Norjegu un mafijas bosu Džonu Goti. Millers pārņēma FIB vadību vienu nedēļu pirms 2001. gada 11. septembra teroraktiem un turpmākajos gados ievērojami nostiprināja biroja pretterorisma jaudu. 2004. gadā Millers spēja aizstāvēt likuma prioritāti pret toreizējā prezidenta Džordža Buša jaunākā vēlmi ieviest slepenu un nelikumīgu iedzīvotāju uzraudzības programmu. Riskējot ar atlaišanu, Millers piespieda Bušu mainīt savus plānus. Millera stingrā stāja un nepiekāpība ir sagādājusi viņam cieņu kā demokrātu, tā republikāņu aprindās. “Manuprāt, nav pamata bažīties par Milleru no likuma ievērošanas viedokļa,” uzskata īpašais prokurors Kens Stārs, kura veiktā izmeklēšana par prezidenta Bila Klintona darbību gandrīz noveda pie prezidenta atstādināšanas. Bijušais prokurors Endrū Makartijs rakstā konservatīvajā žurnālā “National Review” ierindojis Robertu Milleru starp Vašingtonas “tieslietu un politiskās kopienas pīlāriem”.

Ko nomedīs “raganu medībās”?

Millera komanda izmeklē arī Trampa agrākos darījumus nekustamo īpašumu jomā un viņa nedaudzās iesniegtās nodokļu deklarācijas, kā arī viņa kampaņas darbinieku saistību ar nelikumīgu ienākumu slēpšanu, naudas atmazgāšanu un pretdarbību patiesības izzināšanai. Paralēlu izmeklēšanu veic arī Pārstāvju palātas un Senāta Izlūkošanas komitejas. Kā ziņo ASV mediji, nobažījies par izmeklēšanas vērienu, prezidents Tramps uzdevis Baltā nama juristu grupai izpētīt iespēju, vai prezidents var apžēlot amatpersonas, kas nonākušas izmeklētāju redzeslokā. Tvitera vēstījumā nedēļas nogalē Tramps apgalvoja, ka ASV prezidentam esot “visas pilnvaras apžēlošanai”. Analītiķi uzskata, ka Trampa juristi ar dažādiem maldinošiem izteikumiem presē mēģina rast pamatojumu Millera atcelšanai no īpašā prokurora amata. Baltā nama sabiedrisko attiecību komandai, kuru tagad vada finansists un Republikāņu partijas donors Entonijs Skaramuči, toni uzdevis prezidents, nodēvējot īpašā prokurora Roberta Millera vadīto izmeklēšanu par “raganu medībām”. Analītiķi atzīmē Trampa īpašo interesi par federālā tiesneša iecelšanu Kolumbijas apgabalā, kur atrodas Vašingtona, jo šis tiesnesis, ja pakļautos Baltā nama spiedienam, varētu ietekmēt Millera vadītās izmeklēšanas gaitu vai pat panākt īpašā prokurora atstādināšanu.

LA.lv