×
Mobilā versija
Brīdinājums +13.8°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
22. oktobris, 2014
Drukāt

Prezidents koalīcijai dod nedēļu laika vienoties par nākamo valdību (3)

Foto-LETAFoto-LETA

Valsts prezidents Andris Bērziņš aicinājis topošās koalīcijas partijas līdz nākamajai trešdienai, 29.oktobrim, vienoties par atbildības jomu sadalījumu jaunajā valdībā, žurnālistiem pēc tikšanās ar prezidentu sacīja “Vienotības” līdere Solvita Āboltiņa.

Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V) šodien prezentēja prezidentam savu redzējumu par jaunās valdības modeli, kā arī informēja Bērziņu, ka līdz galam vienošanās par to nav panākta.

Saskaņā ar Straujumas piedāvājumu “Vienotībai” jaunajā valdībā pienāktos premjera amats, kā arī atbildība par Finanšu ministriju, Ārlietu ministriju, Iekšlietu ministriju, Satiksmes ministriju, kā arī Veselības ministriju (VM).

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) varētu pārraudzīt Aizsardzības ministriju, Labklājības ministriju, Zemkopības ministriju, Ekonomikas ministriju, kā arī Izglītības un zinātnes ministriju.

Nacionālā apvienība “Visu Latvijai”-“Tēvzemei un brīvībai”/LNNK (VL-TB/LNNK) saskaņā ar Straujumas piedāvājumu arī jaunajā valdībā turpinātu vadīt Kultūras ministriju, Tieslietu ministriju, Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministriju (VARAM), kā arī uzņemtos Saeimas priekšsēdētāja amatu.

Saskaņā ar aģentūras LETA rīcībā esošo informāciju “Vienotības” pārstāvji valdībā būtu Straujuma Ministru prezidenta amatā, pašreizējais Saeimas Budžeta un finanšu komisijas vadītājs Jānis Reirs kā finanšu ministrs.

Darbu valdībā turpinātu arī pašreizējais satiksmes ministrs Anrijs Matīss, ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs un iekšlietu ministrs Rihrads Kozlovskis. Patlaban “Vienotībā” nav vienprātības, vai veselības ministra amatam virzīt Ilzi Viņķeli, kura patlaban vada Veselības nozares darba grupu. Turklāt nav pārliecības, ka tieši “Vienotība” uzņemsies atbildību par veselības jomu.

Zaļo un zemnieku savienību saskaņā ar Straujumas piedāvājumu pārstāvētu pašreizējais zemkopības ministrs Jānis Dūklavs, labklājības ministrs Uldis Augulis un aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis. Ekonomikas ministrijas vadību plānots uzticēt Saeimas deputātei Danai Reizniecei-Ozolai, savukārt kandidāts izglītības un zinātnes nozares vadībai patlaban nav zināms.

Nacionālā apvienība darbam valdībā varētu deleģēt pašreizējo kultūras ministri Daci Melbārdi, savukārt tieslietu ministra amatam – Saeimas deputātu Dzintaru Rasnaču, bet VARAM varētu vadīt bijušais satiksmes ministrs Kaspars Gerhards. Saeimas priekšsēdētāja amatam nacionālā apvienība plāno nominēt Saeimas deputāti Ināru Mūrnieci.

Amatu kandidāti vēl var mainīties, ņemot vērā, ka turpinās sarunas par atbildības jomu sadali.

Āboltiņa piebilda, ka gadījumā, ja partneri uzstās uz vienādu amatu skaitu, “Vienotība” varētu atteikties no VM, un to varētu pārraudzīt nacionālā apvienība.

Viņa informēja, ka partneriem uzdots līdz trešdienai vienoties par jomu sadalījumu jaunajā valdībā. “Ja šāda vienošanās netiek panākta, jārēķinās ar to, ka tas ir pierādījums tam, ka šī koalīcija nespēj attaisnot vēlētāju doto uzticību,” pauda Āboltiņa. Ja gadījumā pašreizējie partneri nevarēs vienoties, acīmredzot varot runāt par “pilnīgi citu koalīciju”. Lūgta precizēt, kas domāts ar “pilnīgi citu koalīciju”, Āboltiņa teica, ka vispirms jāsagaida nākamā trešdiena.

Politiķe arī apliecināja, ka strīdīgais jautājums joprojām ir VARAM pārraudzība, uz kuru pretendē ne tikai nacionālā apvienība, bet arī ZZS.

Nacionālā apvienība piekrīt šādam piedāvājumam par jomu sadalījumu, savukārt ZZS līderis Augusts Brigmanis vien pauda, ka vienošanās šajā jautājumā tiks panākta jau otrdien, 28.oktobrī, un valdība tiks apstiprināta.

Taujāts, vai ZZS nepiekrīt šādam atbildības jomu sadalījumam, Brigmanis sacīja: “To es neesmu teicis, (…) es jums atbildēju diezgan skaidri, ka nākamnedēļ, otrdien, mēs par šīm tēmām vienosimies.” Īsi pēc šīs atbildes Brigmanis kopā ar savienības biedriem pameta Melngalvju namu, neskatoties uz to, ka preses brīfings ar koalīcijas partneru – “Vienotības” un VL-TB/LNNK – pārstāvju dalību turpinājās.

VL-TB/LNNK līdzpriekšsēdētājs Gaidis Bērziņš sacīja, ka nacionālā apvienība atkārtoti apliecināja uzticību Straujumai kā premjera amata kandidātei. Kopumā viņas izteiktais piedāvājums nacionālo apvienību apmierina, kaut arī viena no tās prioritātēm joprojām būtu IZM. Tāpat VL-TB/LNNK ir gatava diskutēt par papildu atbildības sfērām.

Āboltiņa arī skaidroja, ka šodien Straujumas izteiktais piedāvājums ir tas, par kuru piektdien partneri jau diskutēja un kuram bija piedāvāti alternatīvie risinājumi, kas netika akceptēti. Nākamā trīspusējā koalīcijas partneru tikšanās plānota otrdien, kad Straujuma atgriezīsies no komandējumiem.

Straujuma žurnālistiem pauda, ka šajā jautājumā būs jārod kompromiss. Viņa arī akcentēja, ka tiek strādāts pie valdības deklarācijas izstrādes – notiek darba grupu sēdes, tāpat partneriem piedāvāts dokumenta melnraksts, lai viņi varētu piedāvāt savus labojumus. Nākamnedēļ arī prezidentu plānots informēt par topošās valdības prioritātēm.

Straujuma arī uzsvēra – ar valdības apstiprināšanu nevarēs kavēties un tas jāizdara jau novembra pirmajā pusē, jo jāstrādā pie nākamā gada valsts budžeta izveides, valdības noteikumiem Eiropas Savienības fondu apgūšanai un citiem jautājumiem.

Kā ziņots, Valsts prezidents šodien tikās ar topošās koalīcijas partijām – “Vienotību”, VL-TB/LNNK un ZZS, lai pārrunātu jaunās valdības veidošanu.

Pievienot komentāru

Komentāri (3)

 1. Tak vajadzēja vien piezvanīt Aivaram un pateikt lai beidz trakot – vai tad nav jau diezgan sagrābies!?

 2. Kopš kura laika aicinājums uztverams kā pavēle?

 3. … Ar savu nepamatoto un aizdomigo uzstasanos, pasivo provalstisko darbibu un neiecietibu pret NA ka ari RPA un visu nacionalo, ZZS velreiz ir sevi pieradijusi ka LR OPOZICIJAS partiju, kas interesejas vairak par savu bijso nomenaklaturas sastava INTERESEM – un tadejadi, nekada zina par tam kuras atbilstu nacionalas valsts un latviesu pamattautas … !

  … VP Berzinam atliek piedavat: Zalai partijai atstat ZZS koaliciju , un …

  1. – Vienotibai sastadit savadaku koaliciju : V + NA + NSL + LRA + ZP = 52% + vai ….

  2. – NA + LRA = 23.27% un ka UZVARETAJA PARTIJA uznemties sastadit valdibu … !
  ( Sadejads veidojums noverstu visadu citu politisku problemu atrisinajumus Bezabrene … !!!!!)

Draugiem Facebook Twitter Google+