×
Mobilā versija
Brīdinājums +22.7°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
21. novembris, 2012
Drukāt

Prezidents: Vienoties par ES budžetu būs gandrīz neiespējami

Foto - LETAFoto - LETA

Šonedēļ gaidāmajā Eiropas Savienības (ES) līderu sanāksmē vienoties par bloka daudzgadu budžetu būs ļoti sarežģīti un gandrīz neiespējami, trešdien pēc tikšanās ar Ministru prezidentu Valdi Dombrovski (V) žurnālistiem sacīja Valsts prezidents Andris Bērziņš.

Vienlaikus prezidents pieļāva, ka Eiropadomes priekšsēdētāja Hermana van Rompeja priekšlikums daudzgadu budžetam ir “puslīdz saskaņots” ar neto maksātājiem.

Ja vienošanās par daudzgadu budžeta ietvaru tiks panākta, prezidents optimistiski raugās uz Latvijas interešu īstenošanu – tiešmaksājumiem lauksaimniekiem un kohēzijas finansējuma griestiem.

“Mēs savas pozīcijas uzlabosim,” prognozēja valsts pirmā persona, bilstot gan, ka tas varētu nenozīmēt lielāka finansējuma saņemšanu, salīdzinot ar iepriekšējo periodu.

Jau ziņots, ka rīt, 22.novembrī, Briselē sāksies izšķirošās sarunas par ES daudzgadu budžetu. ES līderu sanāksmē Latviju pārstāvēs premjerministrs Dombrovskis.

Latvijas prioritātes jaunajā ES daudzgadu budžetā ir saglabāt vismaz esošo finansējumu kohēzijas projektiem, kā arī panākt godīgus konkurences nosacījumus Latvijas lauksaimniekiem.

Daļa dalībvalstu uzskata, ka ES daudzgadu budžets jāsamazina līdzīgi kā finanšu krīzes ietekmē valstis samazina savus nacionālos budžetus. Taču Bulgārija, Čehija, Grieķija, Igaunija, Īrija, Kipra, Latvija, Lietuva, Malta, Polija, Portugāle, Rumānija, Slovākija, Slovēnija, Spānija, Ungārija un Horvātija ir vienisprātis, ka ES budžets un it īpaši kohēzijas politika ir būtisks instruments, lai atgrieztos pie izaugsmes visā Eiropas Savienības teritorijā un atgūtu konkurētspēju.

Latvija mērķis ir saglabāt vismaz esošo kohēzijas politikas finansējuma līmeni jeb 4,7 miljardus eiro laika posmā no 2014. līdz 2020. gadam.

Visas trīs Baltijas valstis ir vienotas arī prasībā panākt taisnīgāku risinājumu lauksaimniecības tiešmaksājumu jomā. Patlaban tiešmaksājumu līmenis Latvijas, Lietuvas un Igaunijas lauksaimniekiem ir viszemākais salīdzinājumā ar citām ES dalībvalstīm, tādēļ nepieciešams panākt, lai maksājumi būtu pēc iespējas izlīdzināti un nodrošinātu godīgus konkurences apstākļus vienotajā tirgū. Latvijas pozīcija – tiešmaksājumiem jābūt vismaz 80% apmērā no vidējā līmeņa ES.

Tiek prognozēts, ka ES līderu sarunas par daudzgadu budžetu varētu ieilgt līdz ceturtdienas naktij un skaidrība, vai izdevies panākt vienošanos par budžeta kopapjomu, varētu rasties vien piektdienas rītā.

Ja ES līderiem izdosies vienoties par daudzgadu budžeta kopapjomu, tiks turpinātas sarunas par budžeta detaļām, tostarp Latvijai būtiskākajiem jautājumiem – tiešmaksājumiem un kohēziju.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+