×
Mobilā versija
Brīdinājums +17.3°C
Ernestīne, Ingmārs, Akvelīna
Pirmdiena, 21. maijs, 2018
6. janvāris, 2015
Drukāt

Prezidentu atslēgvārdi (1)

Gribauskaite_9

“Latvijas Avīze” tradicionāli publicē Latvijas augstāko amatpersonu apsveikumus gadumijā. “LA” lasītāji interesējas, ko uzrunās tautiešiem saka mūsu kaimiņvalstu prezidenti.

Lietuvas prezidentes Daļas Grībauskaites Jaungada apsveikums

Dārgie līdzcilvēki, aizejošais gads bija gads, kas pārbaudīja mūsu vienotību, drosmi un atbildības izjūtu.

Mūsu stingrā apņēmība un ticība mūsu dzimtenei ļāva mums sasniegt vēsturiskas pārmaiņas.

Mēs esam atbrīvojušies no enerģētiskā spiediena žņaugiem un nostiprinājuši mūsu neatkarību.

Pavisam drīz lietuviešu eiro tiks izplatīts Lietuvā un Eiropā.

Mums ir iespēja augt un attīstīties kā mūsdienīgai Eiropas valstij, izvirzīt sev jaunus mērķus un droši raudzīties nākotnē.

Dārgie Lietuvas iedzīvotāji, aizvadītajā gadā mēs esam paveikuši daudz svarīgu darbu, un mēs sākam jauno gadu ar ticību sev un Lietuvai.

Jutīsimies lepni, ka esam kļuvuši vēl stiprāki un apņēmīgāki.

Lai nākamais gads nes veiksmi un prieku katram un katrā mājā.

Lai augstu plīvojošais nacionālais karogs un mūsu tautas sasniegumi daudzina Lietuvu pasaulē. Laimīgu jauno gadu visiem!

Igaunijas prezidenta Tomasa Ilvesa Jaungada uzrunaIlves1_9

Labvakar, dārgie tautieši! Es ceru, ka jūs aizvadāt šā gada pēdējo vakaru ar cilvēkiem, kas jums ir svarīgi. Pat ja viņi ir tikai jūsu domās.

Šogad mūs aizkustināja daudzas lietas: pacilātība Dziesmu svētkos, filmas “Mandarīni” panākumi, Viru novada dūmu saunas tradīcijas iekļaušana UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, Rasmusa Megi iegūtā sudraba medaļa Eiropas meistarsacīkstēs vieglatlētikā… Šis rudens bija arī ārkārtīgi bagāts ar sēnēm.

Taču ir arī iemesls bažām, atskatoties uz gadu, kas tūlīt beigsies. Mēs gribam, lai rūpju laiki beigtos. Mēs gribam vairāk drošības.

Eiropa tika pārbaudīta 2014. gadā. Drošības sistēma, kas bija pārdzīvojusi pat auksto karu, sabruka. Tas notika, jo valsts, kas atrodas pavisam tuvu mums kaimiņos, uzbruka vienai no tās kaimiņvalstīm. Eiropa izturēja pārbaudi un apliecināja savu vienotību, vēršoties pret anektētāju.

Arī Igaunija tika pārbaudīta aizvadītajā gadā. Tagad mūsu drošība ir stiprāka nekā jebkad, pateicoties sadarbībai ar mūsu draugiem. Mums ir iemesls būt pārliecinātiem. Igaunija ir aizsargāta.

Ir trīs atslēgvārdi, kas ir svarīgi Igaunijas nākotnei. Tie ir izglītība, drošība un cilvēku iztika.

Mēs mācāmies. Katrs un ikviens no mums mācāmies katru dienu. Nedarīsim darbus līdz pusei. Mūsdienīga izglītība un izglītoti cilvēki ir gudras Igaunijas pamats. Tikai tad mēs varam pieņemt lēmumus, kas dara Igauniju veiksmīgāku un tās nākotni drošāku katram, kas šeit dzīvo.

Izglītība nozīmē arī atvērtību. Atvērtību pasaulei, atvērtību dialogam un strīdiem. Izglītots cilvēks nebaidās no dažādiem viedokļiem un neļaujas neiecietībai un sīkumainībai. Neiecietība un naidīgums nav tās īpašības, kas palīdzēs mums virzīties uz priekšu.

Dažus mēnešus pirms parlamenta vēlēšanām ir laiks pieprasīt dialogu starp politiķiem un vēlētājiem. Te nav slēgtu vai aizliegtu tēmu. Mums arī ir jārunā par pareizu nodokļu politiku un to, vai kaut kas būtu jāmaina pašreizējā sistēmā. Kāda veida valsti mūsu tauta var atļauties, kā mēs varam veicināt uzņēmējdarbību un uzņēmējdarbības garu?

Es iesaku vēlētājiem pieprasīt atbildes no partijām: kāda ir viņu doto solījumu cena, kāpēc viņu prioritātes ir tieši tādas, un no kurienes nāk nepieciešamā nauda? Mums jājautā cilvēkiem, kas grib iekļūt parlamentā: kā jūs gādāsiet iedzīvotājiem lielāku drošību gan viņu ikdienas dzīvē, gan plašākā mērogā? Bez tā balsot 1. martā būs grūti.

Dārgie draugi, Igaunijas drošība ir plašāka joma nekā militārā aizsardzība. Drošība nozīmē arī turēšanos kopā un savstarpēju sapratni. Igaunija ir patiesi aizsargāta, kad mēs apzināmies, ka katrs cilvēks ir svarīgs neatkarīgi no viņa izcelsmes, dzimuma, tautības.

Igaunija ir paveikusi lielas lietas no Tīģera lēciena līdz e-pārvaldībai un paveiks vēl vairāk nākotnē. Taču veicot šos lielos darbus, mums arī jāievēro cilvēki sev blakus.

Runa ir par ikviena cilvēka iztiku, spēju gūt panākumus.

Igaunijas lielākā veiksme un ieguvums ir šeit dzīvojošie ļaudis. Igaunija pieder viņiem, katram no mums. Laba dzīve ir kas vairāk par labām lietām. Laba dzīve ir ērta, draudzīga un palīdzīga dzīves vide. Tā ir drošība vecajiem ļaudīm, bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām. Jauniešiem, skolotājiem, policistiem. Drošība katram.

Es pateicos katram, kas tic Igaunijai un kas darījis Igauniju labāku ar savu darbu.

Mēs nebūtu guvuši panākumus bez jums. Labdarības aktīvisti, Aizsardzības līgas locekļi, brīvprātīgie palīgi ārkārtas situācijās un katrs, kas dara savu darbu labi, mūsu draugi – mums vajag jūs visus.

Līdz ar novēlējumiem Igaunijai un pasaulei mums ir arī personīgie sapņi, uz kuru piepildīšanos mēs ceram. Lai 2015. gads kļūst par gadu, kad piepildās lielie un mazie sapņi visiem mums!

Laimīgu jauno gadu, mana mīļā igauņu tauta!

Tulkojis Valdis Bērziņš

Pievienot komentāru

Komentāri (1)

  1. … Un musu Prezidenta uzruna … tikai vispareji, neintrali un tamdel divdomigi izprotami novelejumi … !

    … Kamdel musu izredzetajiem vienmer ir pietrukusi dusa teikt un rikoties ta ka neaizskaramiem patriotiem vajadzetu … sargajot savas autohtonas pamattautas tiesibas … ka to dara Igaunijas un Lietuvas atbildigas personas .. ?

Draugiem Facebook Twitter Google+