Latvijā
Apbrīno

Prieka gaisma festivālā “Staro Rīga” 0

Reklāmfoto

Arī šogad ikviens valsts svētku nedēļā aicināts doties galvaspilsētas īpaši izgaismotajās ielās, kur četrus vakarus – no 15. līdz 18. novembrim norisināsies gaismas festivāls “Staro Rīga”, šogad ar devīzi “Ieslēdz prieku”. Šajā reizē festivāla 31 objekts būs aplūkojams uz festivāla centrālās – priecīgo notikumu – ass Brīvības ielā no Daugavmalas līdz Juglai. Vērts apskatīt arī tās atzarus Kalnciema kvartālā, Meža-
parkā un Ziemeļblāzmā.

Vecrīga


Strēlnieku laukumā skatāms viens no vērienīgākajiem festivāla konkursa pro-grammas projektiem – vēja tuneļu kompānijas “Aerodium” veidotais uzvedums “Brīnumainā kosmiskā Odiseja”. Projekta veidotāji sola – svētku laikā kosmosa kuģis “Kosmosazakis – 1” katru pusstundu startēs no kosmodroma Strēlnieku laukumā, lai pārvarētu gravitāciju un nokļūtu atklātā kosmosā. Tikai paši izveicīgākie un drosmīgākie dosies īpašā kosmiskā misijā – svētkos beidzot nogādās mūsu valsts karogu uz Mēness, lidojot 15 metru augstumā.

Vērts redzēt


 Doma laukumā atradīsies objekts “Tu un tagad”, kas pieteiks Rīgas kā 2014. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas kampaņu. Objekts aicinās garāmgājējus iesaistīties, piemēram, velotrenažiera mīšanā vai asfalta blietēšana, notikuma brīdī kļūstot par mākslas objektu, kas tiks projicēts uz Latvijas Radio ēkas fasādes.

 Pie Dekoratīvās māk-slas un dizaina muzeja Skārņu ielā 10/20 ikviens gada tumšajā laikā aicināts atvērt Dziesmu grāmatu un dziedāt līdzi priecīgākajām latviešu dziesmām. Projekts “Dziesmu grāmata” apkopo sešas dziesmas, un katra paša ziņā ir izvēle, kurā no tām iedvest dzīvību – katrai dziesmai īpaši izveidota videoversija.

 Svētā Pētera baznīcā atdzīvosies Pētera sapnis. Ar tehnoloģiju palīdzību šeit tiks iedzīvināts stāsts par cilvēka garīgās izaugsmes ceļu. Komponista Jāņa Kaņepa svīta, kas sacerēta par godu gaismu un video priekšnesumam, piedzīvos pirmatskaņojumu 15. novembra vakarā.

Centrs


Vērmanes dārzā ikviens varēs iejusties īsta diriģenta ādā, ja vien piedalīsies projektā “Diriģents”. Projekta dalībnieki ar savām roku kustībām varēs noteikt, kā skanēs pašas pazīstamākās latviešu tautasdziesmas – “Div´ pļaviņas es nopļāvu”, “Rīga dimd”, “Tumša nakte, zaļa zāle”, “Rīgas torņa gala zīle” un “Bēdu, manu lielu bēdu”. Atliek tikai iejusties diriģenta lomā, pacelt rokas, ļauties sajūtām un izveidot savu unikālu latviešu tautasdziesmas versiju Latvijas Kultūras akadēmijas jauktā kora “Sōla” izpildījumā – unikālu iespēju ikkatram uzzināt, ko īsti dara un kā jūtas kordiriģents.

Vērts redzēt


 Ministru kabineta ēku izgaismos 95 stāsti par brīvību jeb projekts “Brīvs kā…”, kurā atklāsies, cik dažādi ir cilvēki un cik atšķirīgi viņi uztver brīvību. Vienam tā ir drošība, miers, kultūru līdzāspastāvēšana, citam – vārda, reliģijas un pārvietošanās brīvība, bet vēl kādam – Latvija, ģimene, mājas un prieks par jaunas dienas sākumu. Objekts būs veidots kā videoprojekcija, gaismas spēļu, teksta un mūzikas saplūšana.

 Uz Latvijas Universitātes centrālās ēkas sienām atainotais stāsts ir par zināšanu un prasmju kopumu, kas kalpo kā izšķirošs izdzīvošanas komplekts cilvēces attīstībā, ar kura palīdzību var tiekties pēc bagātības un laimes. Projekta “Gaišais prāts” ietvaros būs skatāms krāsu spēles stilizēts video stāsts – gaišie prāti – domātāji, zinātnieki un atklājumi no senās vēstures līdz mūsdienām.

 Iemiesojot ideju par festivālu kā “Rīga – Eiropas kultūras galvaspilsēta 2014” ieskandinātāju, “Rīga 2014” radoši informatīvā telpa “Esplanāde 2014” piedāvāja projektu “Telpa migrācijai”, iemiesojot nepārtrauktu “konektēšanās trīsstūri” – vide – cilvēks – domas – vide. Urbānā vide, kas atrodas mums apkārt, strādā kā katalizators, paātrinot procesus. Nepārtraukta kustība mūsos un apkārt mums.

Brīvības iela un 
Miera ielas republika


Pie Dailes teātra uzmirdzēs igauņu mākslinieku veidota gaismas instalācija “Hartmaņa skala”, kas atbilst vācu ārsta profesora Ernsta Hartmaņa enerģijas kanālu – Zemes ģeomagnētiskā lauka teorijai, kas vēsta – uz planētas pastāv enerģijas kanāli: ziemeļu – dienvidu līnijas ik pēc 2 metriem, austrumu – rietumu līnijas ik pēc 2,50 metriem. Virzoties cauri apgaismes ķermeņiem, tie maina krāsu atbilstoši Zemes ģeomagnētiskā lauka svārstībām, ko pavada arī atbilstošs muzikālais noformējums.

Vērts redzēt


 Uz VEF Kultūras pils fasādes būs vērojams portugāļu gaismas mākslinieku apvienības “Ocubo” projekts, kas attēlo četru Eiropas valstu bērnu piedzīvojumus pašu radītā fantāzijas pasaulē – “Gaismas jūrā”. Simtiem Portugāles, Igaunijas, Latvijas un Slovēnijas bērnu zīmējumi saspēlējas ar pašiem mazajiem māksliniekiem, bērni dodas piedzīvojumos kopā ar pašu radītiem jūras dzelmes iemītniekiem.

 Aristīda Briāna ielā, pretī restorānam “Piens” darbosies “Maģiskais luksofors”, divu autoru atšķirīgas interpretācijas par kustību un satiksmē iesaistītajām personām, kuru vienojošais elements ir visiem pazīstamais luksofors.

 Projekts “Prometeja dzirksteles” (A. Briāna 9K1 nams) ir slovēņu mākslinieka Marko A. Kovačiča no metāla un citu materiālu atkritumiem veidota konceptuāla iekārta, kas rada skaņas un gaismas performanci. Projekciju un trokšņu instalācijas idejas pamatā ir sengrieķu leģenda par dievu Prometeju, kurš pretstatā Zeva gribai dāvāja cilvēcei uguni, saņemot par to bargu sodu.

Pilsētas rajoni


Mežaparkā 16. un 17. novembrī 17.00 – 22.00 norisināsies pasākums “Lepni zem Latvijas karoga”, kura laikā alejas no Rīgas Zooloģiskā dārza līdz Mežaparka Lielajai estrādei tiks izgreznotas ar vairāk nekā simt karogiem, veidojot sarkanbaltsarkano karogu aleju, kuras turpinājumā pirmo reizi būs iespējams vienkopus aplūkot Latvijas pilsētu un novadu karogus. Savukārt Lielās estrādes teritorijā, apmeklētāji varēs godināt pasaulē lielāko Latvijas karogu, kas nosegs gandrīz visu kora podes-tūru un kura izmērs, paredzams, būs vairāk nekā 1000 kvadrātmetru. Tam līdzās no degošām svecītēm veidoti latvju ornamenti atgādinās par šīs vietas lielo nozīmi mūsu tautas vēsturē. Ikviens varēs piedalīties gaismas objekta – mirdzošās “Latvijas” – veidošanā, noliekot pie karoga savu līdzi paņemto svecīti. Pasākuma kulminācijā – uguns rituāls.

Vērts redzēt


 Kultūras pils “Ziemeļblāzma” jaunuzceltais skatu tornis pils parkā tiks izgaismots dažādos līmeņos. Tornis pacelsies kā bāka, kas ar ziemeļblāzmai līdzīgiem stariem dod gaismu visai apkārtnei, ilustrējot pils autora Augusta Dombrovska pamatdomu: Ziemeļblāzmas stari apspīd ikvienu, kas tiecas uz gara un kultūras gaismu.

Saistītie raksti

 Strazdumuižas ciematā Juglā pie 18. gadsimta muižas ēkas ir neliels parks ar senu strūklaku. Kad iedegas laternas, no strūklakas plūst krāsaina gaisma, atminoties līksmo ūdens plūsmu pagātnē. Strūklaka aicina apmeklētājus klausīties neredzīgo dzeju un muižas ēkas fasāde atdzīvojas gaismas dejā. Muiža atver verandu, parādot ciemata pagātni un tagadni fotogrāfijās, tiek izgaismots senais dižkoks.

 Kalnciema ielas kvartālā ikviens aicināts pievienoties projektam “Mirdza un Skaidris” – īpašai Kalnciema kvartāla apmeklētāju foto kompilācijai, kas kvartālā radīs siltai vasaras naktij līdzīgu atmosfēru ar prieka pilnām čalām un līksmību gaisā. Papildus – somu mākslinieku veidots piepūšamu lateksa skulptūru ansamblis “1+1 =5”. 17. un 18. novembrī katram apmeklētājam būs iespēja pievienoties laimīgo cilvēku pulkam objekta projekcijās.

LA.lv