Sports
Ziemas sports

Martins Dukurs: labāk vēlu nekā nekad0


Martins (no kreisās) un Tomass Dukuri, pirms gandrīz četriem gadiem atgriezušies no Sočiem, smaidīja diezgan samocīti. Tagad smaidi kļuvuši neviltoti.
Martins (no kreisās) un Tomass Dukuri, pirms gandrīz četriem gadiem atgriezušies no Sočiem, smaidīja diezgan samocīti. Tagad smaidi kļuvuši neviltoti.
Foto – Ieva Čīka/LETA

Starptautiskās olimpiskās komitejas (IOC) lēmums pārdalīt Krievijas pilsētā Sočos 2014. gadā notikušo ziemas olimpisko spēļu medaļas skeletonā radis dažādas atbalsis gan Latvijā, gan citur pasaulē.

“LA” jau ziņots, ka pamatotās aizdomās par dopinga provju viltošanu Krievijas skeletona braucējam Aleksandram Tretjakovam atņemta olimpiskā čempiona medaļa, anulēti rezultāti un uz mūžu aizliegts piedalīties olimpiskajās spēlēs. Tādējādi Soču zelts pienākas Martinam Dukuram, sudrabs – Metjū Antuānam no ASV un bronza – Tomasam Dukuram, kurš izcīnīja ceturto vietu.

Brāļus Dukurus un viņu tēvu un treneri Daini Dukuru šī vēsts sasniedza Kanādas rietumos, gatavojoties Pasaules kausa izcīņas trešajam posmam šonedēļ Vistleras trasē. Martins Dukurs: “Nakts vidū man sāka zvanīt telefons, apskatījos, un viss kļuva skaidrs. Ieskrēju tēva istabā un apskāvu viņu. Vasarā jau biju šo lietu nolicis malā, domāju – krievi ar saviem rubļiem kaut kā izrullējuši. Tomēr, kad IOC atņēma medaļas viņu distanču slēpotājiem, sāku ticēt, ka kaut kas notiks. Saprotams, ka toreiz Sočos uzvaras emocijas man būtu spēcīgākas, tomēr labāk vēlu nekā nekad.”

Aldons Vrubļevskis, Latvijas Olimpiskās komitejas prezidents: “Martins jau vairākas reizes izteicies par šo tēmu. Protams, tās vairs nav emocijas. Tā ir apziņa, ka taisnīgums uzvarējis.”

Izglītības un zinātnes ministrijas Sporta departamenta direktors Edgars Severs aģentūrai LETA: “Ja Martins Dukurs tiks oficiāli apstiprināts par olimpisko čempionu un Tomass Dukurs saņems bronzu, tad valsts no līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem viņiem varētu izmaksāt prēmiju starpību. Federācijas aicinājumu nemaz negaidīsim, jo informācija visiem pieejama publiski.” Martinam iespējams papildus saņemt gandrīz 60 000 eiro, Tomasam – apmēram 20 tūkstošus.

Latvijas Bobsleja un skeletona federācijas ģenerālsekretārs Zintis Ekmanis: “Mēs to gaidījām. Viņi ir olimpiskie čempioni jau kopš Soču spēlēm, un tagad tas apstiprināts juridiski. Taisnība uzvar melus. Gaidām arī IOC lēmumu bobsleja sakarā.” Latvijas bobsleja četrinieks Sočos izcīnīja sudraba medaļas, zaudējot vienīgi krieviem ar pilotu Aleksandru Zubkovu, pār kuriem arī gūlusi dopinga aizdomu ēna. Tādēļ iespējams, ka par olimpiskajiem čempioniem kļūs arī Oskars Melbārdis, Daumants Dreiškens, Arvis Vilk­aste un Jānis Strenga.

Dainis Dukurs interneta portālā sportacentrs.com: “Neesmu pārliecināts, vai Martins un Tomass jebkad taustāmā veidā iegūs Soču olimpiskās medaļas. Pagaidām tas ir tikai IOC lēmums, taču man liekas, ka Starptautiskā bobsleja un skeletona federācija (IBSF) varētu nostāties Krievijas pusē, un no olimpiskajām spēlēm diskvalificētie sportisti turpinās startēt Pasaules kausa izcīņas posmos, jo IBSF diemžēl ir finansiāli cieši saistīti ar šo valsti. Grūti iedomāties, ka Krievija varētu pašattīrīties pēc šādiem notikumiem, ka tur kādu dienu nožēlos izdarīto un atzīs savas kļūdas. Bobsleja stūmējs Aleksejs Vojevoda jau izteicies medijos: ja kāds grib viņa medaļu, lai atbrauc uz Sočiem un pamēģina atņemt. Šiem cilvēkiem ir pavisam citāda filozofija nekā mums.”

Krievijas sporta ministrs Pāvels Kolobkovs: “Mēs cīnīsimies par savu sportistu godu. IOC lēmumos trūkst būtiskākās daļas – pierādījumu. Ar to ir pietiekami, lai mēs iesniegtu apelāciju Sporta arbitrāžas tiesā.”

IOC lēmums paredz tāpat kā Tretjakovu sodīt arī trīs viņa tautietes skeletona braucējas – Soču bronzas laureāti Jeļenu Ņikitinu, Olgu Potiļicinu un Mariju Orlovu, kuras ieņēma attiecīgi piekto un sesto vietu. Tas nozīmē, ka Lelde Priedulēna no 14. vietas paceļama uz dalītu desmito. IOC gatavojas 5. decembrī izlemt un paziņot, vai Krievijas sportistiem tiks atļauts nākamā gada februārī piedalīties ziemas olimpiskajās spēlēs Dienvidkorejas pilsētā Phjončhanā.

LA.lv