Praktiski
Manas tiesības

Priekšlaicīgā pensijā var doties divus gadus agrāk, taču strādāt gan vairs nevarēs0

Foto-Fotolia

Šogad maijā man paliks 60 gadu. Vai varu tikt pensijā priekšlaikus? Ja tas ir iespējams, vai varēšu vēl turpināt strādāt pusslodzi citā darbā? OLGA GROBIŅAS NOVADĀ

Priekšlaikus pensionēties var divus gadus pirms īstā pensionēšanās vecuma sasniegšanas. Atgādinām, ka no 2014. gada pensionēšanās vecums pakāpeniski palielinās par trim mēnešiem ik gadu – līdz 2025. gada 1. janvārī tas būs 65 gadi. Vienlaikus ar vispārējā pensionēšanās vecuma paaugstināšanu tiek celts arī pensionēšanās vecums priekšlaicīgo pensiju saņēmējiem. Tas nozīmē, ka šogad gan sievietes, gan vīrieši pensijā var doties 63 gadu un triju mēnešu vecumā, bet priekšlaicīgā pensijā – 61 gada un triju mēnešu vecumā. Pēc tam ar katru gadu šis vecums vēl pieaugs. Galvenais nosacījums, kas šajos gadījumos jāņem vērā, – darba stāžs nedrīkst būt mazāks par 30 gadiem.

Agrāk pensionējoties un vienlaikus turpinot strādāt, priekšlaikus piešķirto vecuma pensiju gan nesaņemsiet. Ar to jārēķinās tik ilgi, kamēr turpināsiet jebkādas darba tiesiskās attiecības. Priekšlaicīgo pensiju izmaksā tikai 50% apjomā. Sasniedzot īsto pensijas vecumu, varēsiet saņemt pilnu pensiju. Tad varēsiet vienlaikus gan strādāt, gan saņemt vecuma pensiju.

LA.lv