×
Mobilā versija
+10.6°C
Visvaldis, Nameda, Ritvaldis
Otrdiena, 24. aprīlis, 2018
9. marts, 2015
Drukāt

Uldis Šmits: Latvijas “apraidītājiem” viegla dzīve. Kā ierobežot Putina propagandas mediju ietekmi? (9)

Foto - AFP/LETAFoto - AFP/LETA

Krievijas agresija Ukrainā atstās ilgstošas sekas, un, iespējams, smagākā to izpausme būs daudzu izbuktētās smadzenes. Tā ir problēma, kas tieši skar Latviju.

Par propagandas pletdzelža iedarbību pašā Krievijā ne reizi vien izteicies Jurija Levadas Socioloģisko pētījumu centra direktors filozofijas zinātņu doktors Ļevs Gudkovs, taču īpaši svarīgs ir viņa secinātais, ka, pirmkārt, tagadējās Kremļa manipulācijas ar sabiedrisko domu, izmantojot jaunas tehnoloģijas, krietni pārspēj kādreizējo padomju propagandu un, otrkārt, ka šo manipulāciju ietekme daudzējādā ziņā ir degradējoša. Tāpēc rodas jautājumi, vai attiecīgajai apstrādei pakļautie atgūs līdzsvarotu spriestspēju, vai mašinēriju iedarbinājušās atbildīgās personas vispār vēlas, lai viņi to atgūtu, un vai pastāv veids, kā to izdarīt.

Šīm tēmām sākuši pievērsties Rietumu plašsaziņas līdzekļi pat tajās valstīs, kur informatīvo karu sevišķi neizjūt. Piemēram, Francijas lielākais dienas laikraksts “Le Monde” nesen publicēja analītisku apskatu “Putina televīzija”, kas veltīts Krievijas Pirmajam kanālam, bet īpaši raidījumam “Vremja”. Kā viens no tajā ierastajiem smadzeņu skalošanas paraugiem tika aprakstīta teleintervija ar Doņeckas “tautas republikas” barvedi Zaharčenko, kurš brīdinoši klāsta par Ukrainas armijas atvestajām pārvietojamām krematorijām, tāpēc iesaka Donbasa iedzīvotājiem nenolaist acis no saviem bērniem… Laikraksts atsaucas arī uz vairākām citām tamlīdzīgi taisītām Pirmā kanāla “ziņām”, taču praktiski visi Kremļa kontrolētie TV kanāli ir visrupjākās propagandas piebāzti. Mums, protams, būtu jāpiebilst, ka arī Latvijas informācijas telpa ir piepildīta ar šādu saturu, par ko citviet Eiropā nevarētu vien nobrīnīties, jo tas ienāk Latvijā kā obligāts pielikums kabeļtelevīzijas operatoru piedāvātajās “kanālu pakās”, mēs šo piedevu gribot negribot apmaksājam, turklāt arī valsts pati ar saviem resursiem palīdz īstenot (respektīvi, retranslēt) pret to vērsto informācijas karu. Bet ne jau šajā biznesā iesaistītie, kuri izplata “viedokļu dažādību”, būs tie, kas uzņemas politisko atbildību.

Protams, Latvija nevar pieņemt tādus likumus attiecībā uz presi vai “ārvalstu aģentiem”, kādus biezā slānī izstrādā Putina partija “Vienotā Krievija”. Tomēr negribētos ticēt, ka izsmeltas visas iespējas ietekmēt situāciju iekšpolitiski (juridiskās normas, nodokļi, uzraudzība), kā arī ārpolitiski. Piemēram, Apvienotā Karaliste bija to valstu vidū, kas parakstīja aicinājumu ES sagatavot plānu pret Kremļa propagandu, taču, cik noprotams, tieši Londona ir Baltijas “apraidītāju” iecienīta reģistrācijas vieta. Mūsu diplomātija un attiecīgo jomu pārzinošās iestādes, iespējams, varētu darīt šo to vairāk, lai viņu dzīve Britu salās un citviet Eiropas Savienībā nebūtu pārāk komfortabla. Bet vēl svarīgāks ir informatīvais vēstījums, ko sniedz pati Latvija. Tam nebūt nav jālīdzinās padomju tipa kontrpropagandai, kuras galvenais saturs bija meli. Diezgan daudzi Krievijas demokrātiskās opozīcijas pārstāvji vai vienkārši, kā agrāk teica, citādi domājošie ir patvērušies Rietumos, kur vairāki no viņiem rod iespēju uzrunāt sabiedrību, piemēram, ar Igaunijā izveidotās televīzijas “Aru.tv” starpniecību, pievēršoties ne jau tikai politikai vien, bet pat vairāk kultūras un citai tematikai. Arī Latvija varētu plašāk piesaistīt šo cilvēku zināšanas un palīdzēt aprindām, kas savulaik atbalstīja Baltijas valstu neatkarību un šodien noraida melus. Taču nepieciešamība teikt patiesību pirmām kārtām attiecas uz mums un mūsu ievēlētajiem politiķiem. Patiesība piešķir priekšrocības vienmēr, arī karā un jo īpaši informācijas karā. Tā īstenībā ir mūsu vienīgā priekšrocība. Un varbūt izšķirošā.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. Izskatās, ka mūsu pašu mēdijos lielāka propoganda pret Krieviju. Cik mūsu zemē daudz cilvēki pavelkās uz naidu, tas ir šausminoši.
  Atveriet sev acis un sāciet dzīvot savu dzīvi, nevis tādu, kādu grib redzēt citi…
  Vēlu veiksmi

 2. Lielais jautājums: Kā info karadarbību pārnest uz pretinieka teritoriju?

 3. Sandris Grasis (39g.)pan.''Rūja''... Atbildēt

  Biedrs Putins jau ir nopelnījis mūža ieslodzījumu/eitanāziju…

 4. Kādēļ brīvību mīlošiem latviešiem pie sienas būtu jākarina padomju okupantu aktīvāko līdzstrādnieku portreti.Šī galerija jau ir saeimā un Rīgas pilī un ir skaudrā pretstatā elemetāriem priekšstatiem par patriotismu un neatkarīb

 5. Naivi ir gaidīt, ka Latvijā valdošais pārkrāsotais komunistu režīms liks reālus šķēršļus kremļa propogandai.
  Tiks atrasts simts un viens aizbildinājums, lai to nedarītu. Vai arī, ja kaut kas tiks darīts, tad tā būs darbības imitācija, nevis reāla darbība, kas dos kādu labumu.
  Jau gandrīz ceturtdaļgadsimts mums ir pagājis dzīvojot Krievijas propogandas un ietekmes zonā, kur ar saukļiem par demokrātiju, Rietumum vērtībām, brīvo tirgu, konsekventi tiek realizēts viss Maskavai vajadzīgais gan politikā, gan ekonomikā, gan porpogandas un informācijas jomā.

 6. Es ievēroju ,ka Putins ir ne tikai biežs viesis krievijas TV ekrānos,bet viņa portrets greznojas pie sienas katras krievijas amatpersonas darba kabinetā kopā ar ar cara Pētera 1. tēlu,veidotu ar tādu patosu kāds kādreiz bija redzams gleznā Ļeņins oktobrī.Tas norāda uz krievijas plāniem izcirst un paplašināt logu uz rietumiem,jaunu ,,Poltavas kara ,, iespējamību u.t.t.
  Kādam brīnumam jānotiek lai Latvijas prezidenta portrets parādītos amatpersonu kabinetos un pilsoņu dzīvokļos kas simbolizētu sevi kā tautas sargātāju un iedvesmotāju .Mūsu prezidents bērziņš atsakās pat piedalīties raidījumā ,,krustpunkti,, uz kuru tas aicināts daudzas reizes.

 7. Krievam nekāda “līdzsvarota spriestspēja” nav vajadzīga. Pat šodien tur var atrasts “izcilos inteļiģences pārstāvjus”, kas sapņo par dzimtbūšanas atjaunošanu. Labākais risinājums būtu – uzcelt ķīniešu mūri gar visu Krievijas robežu no Ziemeļ ledus okeāna līdz Melnai jūrai lai pat pelīte netiktu pāri!

  • Pareizs ierosinājums! Cik daudz darba vietas tiktu radītas un tā būvēšana arī vilktos vismaz pāris simtu gadu. Nu tik dauz darba, ka no prieka pilnas bikses. Arī jābūvē tā siena būs ļoti augsta, nu tā ap kilometriem piecdesmit( ar rezervi) Vairojieties,tautieši, šepte garantēta!!!

Draugiem Facebook Twitter Google+