×
Mobilā versija
Brīdinājums +12.7°C
Jānis
Svētdiena, 24. jūnijs, 2018
14. marts, 2012
Drukāt

Priekšvēlēšanās Alabamā un Misisipi uzvar Santorums

sentorums

Republikāņu priekšvēlēšanās Alabamā un Misisipi uzvarējis bijušais Pensilvānijas senators Riks Santorums, ienesot dramatisku pavērsienu partijas pretendentu cīņā par tiesībām startēt novembrī gaidāmajās ASV prezidenta vēlēšanās.

Kā liecina rezultāti, kas iegūti pēc aptuveni 90 procentiem nodoto balsu saskaitīšanas, Alabamā konservatīvo kristiešu kandidāts Santorums ir vadībā ar 35 procentiem balsu, otrajā vietā ierindojies bijušais Pārstāvju palātas spīkers Ņūts Gingričs ar 30 procentiem balsu, bet līdzšinējais priekšvēlēšanu cīņas līderis Mits Romnijs saņēmis 29 procentu vēlētāju atbalstu. Tikmēr kaimiņos esošajā Misisipi pavalstī Santorums saņēmis 33 procentus balsu, aiz sevis atstājot Gingriču ar 31 procentu un Romniju ar 30 procentiem. Savukārt Teksasas kongresmenis Rons Pols, kurš pārstāv republikāņu libertāriešu spārnu, ievērojami atpaliek no saviem sāncenšiem un Alabamā un Misisipi saņēmis vien attiecīgi piecus un četrus procentus balsu.

Santoruma uzvara abos dienvidu štatos piešķīrušas jaunu sparu viņa kampaņai, nostiprinot viņa centienus kļūt par galveno republikāņu konservatīvā spārna alternatīvu salīdzinoši liberālajam bijušajam Masačūsetsas gubernatoram Romnijam. Tikmēr otrajam konservatīvo kandidātam Gingričam, kuram līdz šim izdevies uzvarēt tikai divās pavalstīs, šī sakāve ir smags trieciens. Arvien skaļāk izskan aicinājumi Gingričam izstāties no sacensības, tādējādi ļaujot konservatīvajiem konsolidēt savus spēkus pret Romniju. Tomēr otrdienas vakarā, apsveicot Samtorumu ar “lielisko” dubulto uzvaru, Gingričš ļāva noprast, ka viņš negrasās atteikties no tālākas cīņas.

Arī Romnijam otrdienas priekšvēlēšanu iznākums ir nepatīkams, jo tas kārtējo reizi apliecina, ka viņam līdz šim tā arī nav izdevies pārliecināt republikāņu vēlētāju kodolu, ka tieši viņš ir tas pretendents, kuram ir vislielākās izredzes novembrī pārspēt pašreizējo Baltā nama saimnieku Baraku Obamu. Otrdien republikāņu priekšvēlēšanas notika arī Havaju salās un Amerikāņu Samoa. Samoa uzvarējis Romnijs, bet balsošanas rezultāti Havaju priekšvēlēšanu sapulcēs pagaidām vēl nav zināmi.

Kopumā, lai kļūtu par partijas kandidātu ASV prezidenta vēlēšanās, republikāņu pretendentam nepieciešamas 1144 nacionālā konventa delegātu balsis, un otrdien tika izcīnītas 107 delegātu balsis. Neskatoties uz Santoruma pēdējiem panākumiem, pēc garantētā delegātu balsu skaita Romnijs joprojām ir pārliecinošā vadībā.Lai gan Alabamā un Misisipi uzvarēja Santorums, abu štatu delegātu balsis tiek sadalītas proporcionāli katra pretendenta iegūtajam balsu skaitam priekšvēlēšanās. Līdz ar to, rēķinot pēc izcīnīto delegātu balsīm, Romnija neveiksme ASV dienvidos nebūt nav tik dramatiska. Savukārt Samoa viņš ieguvis visas deviņas delegātu balsis.

Tādējādi Romnijs otrdien izcīnījis vismaz 31 delegāta balsi, Santorums – vismaz 29, bet Gingričs – vismaz 24. Pols otrdienas cīņā nav ieguvis nevienu no delegātu balsīm. 26 delegātu balsis Alabamā un Havajās vēl nav sadalītas. Saskaņā ar britu raidorganizācijas BBC aplēsēm Romnijam līdz otrdienas priekšvēlēšanām bija garantētas 454 delegātu balsis, Santorumam – 217, Gingričam – 107, bet Polam – 47.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+