×
Mobilā versija
+3°C
Jurģis, Juris, Georgs
Pirmdiena, 23. aprīlis, 2018
17. septembris, 2012
Drukāt

Priekuļos jauna iespēja uzlabot dzīvi

Gluži kā 1. septembrī – svinīgi un mazliet nedroši šķita Priekuļu novada sociālās rehabilitācijas pro­grammas dalībnieki, saņemot ziedus un laba vēlējumus no sociālā dienesta darbiniecēm.

 

 

25 pensijas un pirmspensijas vecuma ļaudis bija sanākuši jaunatklātajā Sociālo pakalpojumu centrā, lai iepazītos ar citiem dalībniekiem, izremontētajām telpām un saņemtu nodarbību sarakstu turpmākajiem četriem mēnešiem.

 

Kopā darbosies

Viņi kopā vingros, mācīsies lietot datoru, apmeklēs radošās nodarbības, dažādus kultūras pasākumus, individuāli tiksies ar sociālajiem darbiniekiem, psihologu, karjeras konsultantu, fizioterapeitu un citiem speciālistiem.

“Pensijas un pirmspensijas vecuma cilvēku skaits palielinās un ir jādomā, kā saglabāt to veselību, lai viņi var iesaistīties darba tirgū un citās aktivitātēs,” tā sociālās rehabilitācijas programmas nepieciešamību pamato projekta vadītāja Elita Rancāne. “Cilvēki šajā vecumā nav labākajā situācijā, ņemot vērā sociāli ekonomisko stāvokli valstī, zemās pensijas un to, ka apmaksāti sociālās rehabilitācijas pakalpojumi ir pieejami tikai darbspējas vecumā. Daudzi jūtas vientuļi, jo bērni dzīvo ārzemēs, ir tuvinieku zaudējums, aiziešana no darba.

 

Pirmspensijas vecumā bezdarbniekiem nereti pietrūkst mūsdienīgu prasmju un iemaņu, ir grūtāk atrast darbu. Rehabilitācijas programmas mērķis ir paaugstināt pašapziņu, dot stimulu un iedrošināt aktīvi meklēt un iesaistīties darba tirgū.

 

Tā domāta, lai cilvēki varētu uzlabot ne tikai fizisko, bet arī garīgo un psiholoģisko veselību – mazināt vientulību, satikties ar citiem, uzzināt, kā aktīvi un veselīgi dzīvot, nūjot un vingrot. Mēs ceram, ka dalībniekiem tas būs stimuls pozitīvām pārmaiņām dzīvē.”

 

Pieteikšanās 
programmai turpinās

Šī sociālās rehabilitācijas programma izveidota, uzklausot pašu iedzīvotāju vēlmes un noskaidrojot viņu vajadzības. Izmaksas – nepilnus simts tūkstošus latu – sedz Eiropas Sociālais fonds. Kopā paredzēts iesaistīt 100 cilvēkus – 30 pirmspensijas (no 55 gadu vecuma) un 70 pensijas vecuma iedzīvotājus. Pēc vietējā laikrakstā publicētas informācijas zvanījuši ap 10 cilvēkiem dienā, stāsta E. Rancāne.

 

Tagad esot jau pieteikušies ap 70 dalībnieku, taču arī citi novada iedzīvotāji vēl var paspēt piedalīties šajā bezmaksas programmā, sazinoties ar sociālo dienestu. Novada sociālie darbinieki arī mēģināšot “vilkt ārā no mājas” mazāk aktīvos iedzīvotājus.

 

Visi dalībnieki būs sadalīti četrās grupās – pirmā no tām uzsāka nodarbības pagājušajā nedēļā, nākamā sāks janvārī un tā apmācības turpināsies visu nākamo gadu. Kā papildu motivācija programmas dalībniekiem ir fakts, ka tiek apmaksāti ceļa izdevumi un nodrošinātas uzkodas nodarbību laikā. Tāpēc pieteikušies iedzīvotāji no visiem novada pagastiem.

Vislielākā interese ir par vingrošanas nodarbībām, uz tām dosies gandrīz visi, informē projekta vadītāja. Daudzi vēlas apmeklēt fizioterapeitu, psihologu. Lielākā daļa pieteikusies uz dator­apmācības nodarbībām. Programmas dalībniekiem pieejami 11 dažādu jomu speciālisti – sociālais darbinieks, rehabilitētājs, mākslas terapeits, radošo nodarbību vadītājs un citi. Nodarbībās varēs apgūt dekupāžu, filcēšanu, zīda apgleznošanu, floristiku – tā ļaujot cilvēkiem, iespējams, atrast sev vaļasprieku brīvajiem brīžiem. Sociālo pakalpojumu centrā varēs piedalīties izglītojošās – atbalsta grupās, dažādos tematiskajos vakaros un kopīgi apmeklēt kultūras pasākumus.

 

Viedokļi
Akmeni_Krauze_16

Eija Pabērza, kura Lāčplēša dienā svinēs 65. dzimšanas dienu: “Man patīk vingrot, tāpēc Sociālo pakalpojumu centrā vēlos apgūt savam veselības stāvoklim atbilstošus vingrojumus fizioterapeita vadībā. Vēl vēlētos pilnveidot datorprasmes un apmeklēt mākslas terapijas nodarbības, tā kā viens no maniem vaļaspriekiem ir portretu zīmēšana. Taču galvenais, ka šajās nodarbībās varēšu satikt un iepazīt citus novada iedzīvotājus. Jau pirmajā reizē satiktie jaukie cilvēki man palīdzēja uzlabot garastāvokli visai dienai. Šāda diena ir pavisam citāda nekā tad, ja tā jāpavada vienai savā dzīvoklī.”

Ingrīda Rence, pirmspensijas vecuma Veselavas iedzīvotāja: “Pašlaik meklēju darbu, tāpēc vēlētos saņemt karjeras konsultanta padomus. Pie šāda speciālista nekad neesmu bijusi. Uzskatu – jo vairāk cilvēks var uzzināt, jo labāk, tāpēc esmu pieteikusies uz dažādām nodarbībām – vingrošanu, datorapmācībām un citām. Ceru arī iepazīt novada ļaudis no citiem pagastiem. Varbūt pēc tam varēšu viņus aicināt uz vietējā kluba “Ieva” pasākumiem. Vēlos arī nejusties sveša savā novadā, bet tam piederīga.”

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+