×
Mobilā versija
Brīdinājums +19.1°C
Eduards, Edvards, Edvarts, Varis
Sestdiena, 26. maijs, 2018
21. septembris, 2015
Drukāt

Dzintara uzpirkšanas vilnis Latvijā joprojām nerimst

Foto - Valdis SemjonovsFoto - Valdis Semjonovs
FAKTI

Daži interesanti un daži dārgi piedāvājumi starptautiskajā sludinājumu portālā ebay.com. Ievadot meklētāja lodziņā vārdus "Baltijas dzintars", ieraudzīsit milzīgu klāstu ar krellēm un dzintara gabaliem par dažādu cenu (no 0,99 dolāriem līdz 30 tūkstošiem un vairāk dolāru). Pārdevēji no visdažādākajām pasaules malām. Cena ir pārdevēja nosaukta, katra paša ziņā, vai to maksāt.

“Pērkam visdārgāk no visiem dzintara krelles, brošas, akmeņus. Maksāju 3000 – 6000 eiro”, “Dārgi pērkam dzintara krelles”, “Pērku godīgi par augstu samaksu vecas dzintara krelles, kā arī brošas. Un visa veida akmeņus. Jūsu mantu novērtēsim visgodīgāk, naudu maksājam skaidrā, droši zvaniet, strādājam 24 stundas, izbraucam pie klienta bez maksas”. Šādi un līdzīgi sludinājumi, kas lasāmi presē un internetā, liek domāt, ka ne tikai Baltijas jūras dzīlēs, bet arī Latvijas ļaužu rokās glabājas neaprakstāmi dārgumi. Un to īpašnieki sēž uz savām rotaslietu lādēm, gaidot labāko cenu piedāvājumu. Uzpircēji sola pat vairākus tūkstošus latu par krellēm, kādas es atceros, piemēram, no padomju kolhozu laikiem uz lauku sievu krūtīm dažādu svinīgu pasākumu vai teātra apmeklējumu laikā. Ņemot vērā, ka tiek piedāvāti pat 40 eiro par dzintara kreļļu gramu un vienas tādas krelles sver aptuveni simt gramu vai pat vairāk, kopā sanāk pieklājīga summiņa. Pētot situāciju, tā tomēr izrādījās tikai tāda sapņu bagātība, kurai līdz realitātei tālu. Tomēr dzintara uzpirkšana, kas Latvijā sevišķi aktīvi sākās pirms dažiem gadiem, joprojām nerimst.

Uzpircēji konkrētus dzintara ceļus nestāsta, bet īsumā ieskicē jau agrāk dzirdēto – saulesakmeni (vēlams – necaurspīdīgo) īpaši pieprasot Ķīnā un Arābu Emirātos. Pircēji gan sūrojas, ka lielākā daļa Latvijas kreļļu jau pārdota, bet priežu asaru lasītāji – ka Baltijas jūra kļūst arvien skopāka. Tomēr, tuvojoties vētru rudenim, dzintara smēlējiem atkal parādījusies maza cerība. Tikai dzintara viltotājiem vienalga, kādi jūras vēji pūš un ko jūra izskalo, zinātāji lēš, ka tirgū ir daudz viltojumu, pat 70 – 90%.

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+