×
Mobilā versija
Brīdinājums +15°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Trešdiena, 23. maijs, 2018
11. jūnijs, 2013
Drukāt

Privātie muzeji ir nācijas kultūras brieduma zīme 


Foto - LETAFoto - LETA

Latvijā ir nevalstiska organizācija Latvijas muzeju biedrība, kurā apvienojušies valsts privātie, pašvaldību un autonomie muzeji. Ieskatoties interneta vietnēs, ieraugām juridiski sarežģītu ainavu ar likumā definētām un nolikumiem atrunātām pastāvēšanas identitātes normām. 


 

Sabiedrībai jebkuros apstākļos piemīt tendence arī pašorganizēties, jo dzīve piedāvā savus izaicinājumus un attīstības tempus, kuriem dzīves birokrātiskās formas nespēj izsekot. Privāto muzeju asociācijas veidošanas ideja atbilst modernas demokrātiskas sabiedrības attīstības loģikai un liecina par muzeju īpašnieku brīvību, pašizpratni un neatkarību.

Domāju, ka jebkuram Latvijā būtu patīkams pārsteigums uzzināt, ka ir apzināti 217 privātie muzeji. Tā ir laba ziņa visiem un liecina, ka cilvēki ir ieinteresēti darboties sabiedrības interešu labā. Privātais muzejs vispirms ir privāta iniciatīva piedalīties mūsu sabiedrībai tik svarīgajā vēstures stāstīšanā. Mēs tik maz un vēl fragmentāri zinām un izjūtam Latvijas novadu dažādo un dziļo kultūru. Pati kultūra rodas no stāstu stāstīšanas, jo tā veido sabiedrības dalībniekiem pašizpratni, palīdz iecentrēt individuālo un nacionālo identitāti. Mēs esam tauta ar salīdzinoši īsu valstiskās vēstures pieredzi, bet daudz garāku kultūras vēsturi. Kā to redzam, kultūras stāstus muzeja vietnēs nevar aptvert ne valsts, ne pašvaldību muzeji. Privātie muzeji ir vēl viena “balss” mūsu kultūras vēstures stāstīšanā.

Privātais muzejs ir zīme, ka ir izveidota ne tikai ekspozīcija, kolekcija vai krātuve kā vēstures un tautas talantu liecinājums. Tā ir vēlme dalīties ar iegūto – zināšanām un izpratni, gan arī enerģija, kura pretdarbojas izsīkuma rezignācijai, jo finanšu krīzes laikā privāto muzeju skaits ir divkāršojies.

Privāto muzeju asociācija var būt tāds spēks, kas veido pati savu iekšējo atbalstu un palīdzību, jo valsts finansiāli nevarēs palīdzēt. Tāpēc ļoti svarīgi ir sadzirdēt no valsts morālu atbalstu, atzinību un novērtējumu, ka privāto muzeju pienesums muzeju, vēstures stāstīšanas un kultūras ainavā ir ļoti nozīmīgs. Arī vēl tāpēc, ka privāto muzeju īpašnieki apliecina savu piederību valstij, sabiedrībai un izveido attieksmi, kura nes tālāk nākamajām paaudzēm ideju par mūžīgo Latviju.

 

Pievienot komentāru

Draugiem Facebook Twitter Google+