Latvijā
Vēsture

Rokot dārzu Pārdaugavā, atrod vēsturiskus dokumentus0


Foto: Roberts Kaniņš, LNVM
Foto: Roberts Kaniņš, LNVM
Dokumentu depozīta kārba un saturs.

Zemes dzīles ik pa laikam aplaimo mūs ar ilgi glabātiem dārgumiem, un Latvijas Nacionālā vēstures muzeja speciālistiem nesen bijusi iespēja vēlreiz par to pārliecināties.

Augusta beigās, rokot bedri komposta kaudzes ierīkošanai, privātmājas dārzā Gregora ielā Āgenskalnā, Rīgā tika uziets cinkotā skārda kastē ievietots dokumentu depozīts, kas zemē gulējis no 1944. vai 1945. gada.

“Dokumenti saglabājušies samērā labi un pēc restaurācijas būs izmantojami pētniecībā, jo tūliņ pēc atrašanas novietoti ledusskapī, kur mitrais papīrs tika pasargāts no pārāk straujas izžūšanas,” liecina ieraksts LNVM Facebook kontā.

Dokumentu atradēji, sadarbojoties ar vēsturnieku Edgaru Engīzeru, sazinājās ar Latvijas Nacionālo vēstures muzeju, piedāvājot atradumu muzeja krājumam.

LNVM speciālisti veica atraduma fiksāciju un rūpīgi atdalīja dokumentus.

Pēc sākotnējās izpētes secināts, ka dokumenti attiecas uz vēsturnieku Jāni Tālivaldi Zemzari (1902–1996), kā arī viņa māsas Ņinas Mateass (1895–1970) ģimeni.

Lielāko dokumentu apjomu – vairākus desmitus lappušu – veido Rīgas hronikas manuskripts, kura redaktors bijis Zemzaris. Manuskripts aptver 1939.–1940. gada notikumus Rīgas dzīvē; vēlāk nacistu okupācijas laikā tas papildināts ar piezīmēm par padomju okupācijas notikumiem 1940.–1941. gadā.

Dokumentu vidū ir arī materiāli par nacistu okupācijas laika kultūras politiku, padomju okupācijas laika ieviestajām pārmaiņām Latvijas Universitātes Tiesību fakultātes dzīvē u. c. rokraksti.

Tāpat lāde glabāja dažādas personas apliecības, dienesta gaitas sarakstus, citus dokumentus par Jāni Tālivaldi Zemzari, kā arī viņa māsas vīru virsnieku Aleksandru Mateasu (1900–1945).

Tā kā Jānis Tālivaldis Zemzaris bija viens no Latvijas Nacionālās bibliotēkas Reto grāmatu un rokrakstu nodaļas veidotājiem un tur atrodas arī apjomīgs viņa personiskais fonds, dokumenti ar atradēju ziņu nodoti bibliotēkai, kur pēc restaurācijas pabeigšanas un zinātniskās apstrādes būs pieejami sabiedrībai.

LA.lv
LL
LETA, LA.lv
Latvijā
Noskaidro bojāgājušā identitāti Juglas dzīvoklī: policija sniedz jaunas ziņas
3 stundas
LA
LA.LV
Latvijā
Ministrs: Ušakova ballīte ir beigusies, Burovs maksā rēķinus 4
4 stundas
LE
LETA
Latvijā
Deputāts Kiršteins šorīt pie Baltezera iekļuvis avārijā
5 stundas

Lasītākie raksti

Par svarīgo

JL
Juris Lorencs
Latvijā
21. gadsimts vairs nav autoritātes laiks. To nomaina īslaicīgas slavenības. Saruna ar Skaidrīti Lasmani
1 stunda
LE
LETA
Latvijā
Finanšu izlūkošanas dienests iesaldē 212,5 miljonus eiro noziedzīgi iegūtu līdzekļu
1 stunda
OZ
Olafs Zvejnieks
Ekonomika
Olafs Zvejnieks: Privātā kapitāla uzvaras gājiens
2 stundas
Barbara Ālīte
Dabā
Ceturtdien valsts austrumos gaidāms vēsāks, rietumos – siltāks laiks
1 stunda
LE
LETA
Pasaulē
Lielbritānijā kravas mašīnas konteinerā atrasti 39 cilvēku līķi
3 stundas