×
Mobilā versija
Brīdinājums +16°C
Dzidra, Dzidris, Gunita, Loreta
Svētdiena, 27. maijs, 2018
25. jūnijs, 2014
Drukāt

Dace Kokareviča: Izsaka pieņēmumu, ka nepilsoņu statuss pēc 19 gadiem izzudīs (29)

Foto: LETAFoto: LETA

Nepilsoņa pase.

Kopš naturalizācijas procesa sākuma līdz šā gada aprīļa beigām Latvijas pilsonībā ir uzņemtas 141 824 personas. Nepilsoņu skaits, pēc iedzīvotāju reģistra ziņām, ir 282 876 jeb 13 procenti no Latvijas iedzīvotājiem. To pieminēja Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes (PMLP) Naturalizācijas pārvaldes vadītājs Igors Gorbunovs, Saeimas Sabiedrības saliedētības komisijā iepazīstinot deputātus ar šogad veikto pētījumu, kāda ir Latvijas nepilsoņu attieksme pret Latvijas pilsonības iegūšanu. Pēc deputāta Dzintara Ābiķa piezīmes, nepilsoņu procentuāli varbūt ir pat mazāk, jo nav skaidrs, cik daudzi atrodas ārzemēs un varbūt jau ieguvuši citas valsts pilsonību.

Pētījumus par nepilsoņu attieksmi PMLP veic regulāri (lieku naudu netērējot, bet aptaujājot tos, kuri saņem nepilsoņu pases). Salīdzinot ar laiku pirms četriem gadiem, noskaņojumā lielu izmaiņu nav. Tikai ceturtā daļa (25%) pieļauj, ka nākotnē mēģinās iegūt Latvijas pilsonību naturalizācijas ceļā.

Deviņpadsmit procenti jeb gandrīz viena piektā daļa turpina domāt, ka Latvijas pilsonība viņiem pienākas automātiski. Bieži dzirdēts arguments: “Esmu te dzimis, dzīvoju un nepazemošos, lai kaut kam ko lūgtu.” Ņemot vērā, ka ceļošanas ziņā Latvijas nepilsonis ir teju visprivileģētākais iedzīvotājs – viņam nevajag ne vīzu braukšanai uz Krieviju, ne Šengenas zonas valstīm: var doties uz Vladi­vostoku vai uz Portugāli, 14 procenti jeb katrs septītais nepilsonis jūtas apmierināts ar savu statusu.

Bet par šā pētījuma skaitļiem interesantākas ir citas Naturalizācijas pārvaldes vadītāja I. Gorbunova aplēses. Proti, saglabājoties pašreizējām tendencēm, kad vidēji gadā trīs tūkstoši nepilsoņu kļūst par Latvijas pilsoņiem un aptuveni tikpat kļūst par citu valstu pilsoņiem, septiņi tūkstoši aiziet mūžībā (23 procenti no kopējā nepilsoņu skaita ir jau vecāki par 70 gadiem) un pustūkstotis no valsts izbrauc, 2033. gadā, tas ir, pēc 19 gadiem, šis nepilsoņa statuss izzudīs pats no sevis.

Šī matemātika nozīmē, ka pēc laika politiķēm Ždanokai, Krivcovai un pārējiem viņu domubiedriem un Krievijas “tautiešu” ideologiem kļūs arvien grūtāk izspēlēt kārti, kas saucas “cīņa par nepilsoņu tiesībām”. Iespējams, tieši tāpēc šie ļaudis ar tādu enerģiju steidzas to izmantot šobrīd, dibinot “kongresus”, veidojot viltus “parlamentus” un “tiesībsargus”, rakstot vēstules starptautiskajām organizācijām. Kā saka, jākaļ dzelzs, kamēr vēl karsta.

Nākamgad, kad Latvija būs ES Padomes prezidējošā valsts, var nākties aktīvāk nekā citkārt skaidrot, ka bieži vien citās valstīs pārpratumus rada vārda “nepilsoņi” tulkojums angliski un statusa apzīmēšanai precīzs nosaukums ir “bijušie PSRS pilsoņi bez Latvijas Republikas vai citas valsts pilsonības”. Tas izsaka būtību.

Man visvairāk pārdomu radīja pētījuma rezultāti par valsts valodas nepieciešamību (vai iztikšanu bez tās). Uz jautājumu “Kur jūs ikdienā lietojat latviešu valodu?” septiņi procenti atbildēja, ka nelieto vispār. Tikai 20 procenti valsts valodu izmantojuši saziņai valsts iestādēs, un tikai 22 procentiem tā vajadzīga darbā. Tas vedina secināt, ka krievu valodas pašpietiekamība ir vēl lielāka, nekā esam pieraduši domāt.

Šogad maijā Sabiedrības integrācijas fondā tika apstiprināti dažādi projekti, toskait latviešu valodas kursiem no valsts budžeta trijos gados tērēs 428 571 eiro. Bet kādi kursi palīdzēs, ja dzīvē bez valsts valodas var iztikt gan valsts, gan pašvaldību iestādēs?

Pievienot komentāru

Komentāri (29)

 1. ARĪ NATURALIZĒTS OKUPANTS IR UN PALIEK OKUPANTS, UN TIEŠI TĀ VIŅI BŪTU ARĪ JĀSAUC !!! PIE TAM, OKUPANTIEM DZIMST BĒRNI UN, PALDIES DIEVAM, NE VISI VECĀKI TOS REĢISTRĒ PAR LR PILSOŅIEM !!!

  • Вам самим то не надоело? Порете чушь всякую, сами себя пугаете, и сами потом боитесь. Нам то пох…, а вот вы так и будете жить в страхе и ненависте. Ваш выбор…

 2. Bet kādi kursi palīdzēs, ja dzīvē bez valsts valodas var iztikt gan valsts, gan pašvaldību iestādēs?Ļoti labs jautājums šai varai! Es mīlu šo zemi,bet nemīlu pie varas esošos. Un komentāros vēlreiz pārliecinos, ka krievs-tā ir diagnoze. Un kāda jēga šiem stulbeņiem mācīt latviešu valodu?Paši redzat.Kur dzīvo,tur d–rš. Pie-d…komentāru daļu un domā, ka es to lasu.

  • Nepiekritu ar jums. Mūsu dzīvē bez valsts valodas nu nevar iztikt pavisam, vajag zinot vismaz saruna līmeņa. Es āri mīlu šo zemi, bet nemīlu jūsu valdību, tāpēc ka viņa nemīl mani. Negaidīti, ja?! Atšķirība no jums, es ne domāju, ka latvietis – tā ir diagnoze. Tas ir ļoti liela kļūda domāt, kā visi pārēji ir stulbeni un muļķi!

 3. Bībeles 40 gadi ir spēkā arī šeit. Jānomainās padomju laika sačakarētai paaudzei un būs labi.

  • Моисей хоть и водил свой народ по пустыне зигзагами, но он вёл их к какой то цели. А какая, простите, цель у вас? Есть ли она вообще? Вообще, какая цель у этого государства под названием Латвия? Создание и поддержание этнографического музея в котором вас будут использовать как экспонат? Посмотрите люди, когда то на этой территории жил такой народ, латыши. Разве вам не обидно.

 4. Устрой в Москве прибалта и вместо Ялты езжай на Мальту!

 5. reāla sankcija varētu būt liegums šiem nomirušās valsts pilsoņiem iebraukt rietumu demokrātijas zemēs kā potenciāliem teroristiem – tāpatiņās kā piedņestras, dienvidosetijas, abhāzijas un tamlīdzīgu sevšzemju karabāzu pseidovalstiskiem piesegiem

  • Это ж до какой степени у вас промыты мозги то. Разве можно быть в плену стереотипов до такого состояния. Прямо ужас. Ничего у вас не получится!

 6. Diemžēl nepilsoņu skaits tikai samazināsies, jo nepilsoņiem dzimst bērni nepilsoņi. Šeit gan daudz varētu palīdzēt tas, ka visi kopā mācītos skolās latviešu valodā, jo man liekas, ka mazākumtautību skolas ir kaut kāds mākslīgs veidojums. Mūsu ārzemju latvieši mācījās latviski tikai svētdienas skolās.

 7. Pilsoņu arī…..

 8. Kaut ko esi sajaucis. Krievu portāli ir citur un pustraka slāvu debīliķa murgus latvietis nelasa

 9. pensionēts skolotājs Atbildēt

  Uz to var cerēt tikai ja nekavējoties ievedīsim valsts valodu visās Latvijas skolās.

  • Tādu pašu cerību mūsu pseido politiķi izteica pēc neatkarības atjaunošanas,ka atjaunojoties neatkarībai visi interfrontisti izzudīs. Tikai viņi aicmirsa izoperēt slimās šūnas -krievvalodīgās skolas kas tika atstātas jaunai interfrontes paaudzes audzināšanai.

  • На пенсии!? Ну и сиди тихонько, нехрен вякать и тявкать, пока тебе другие пенсию зарабатывают!

 10. kur tad vini paliks?
  vai beidzot izbrauks no Latvijas? vai,tā būtu vispatīkamākā vēsts kopš es dzīvoju!!!

  • Уже обрадовалась? А зря, вот так сразу. Иж, чего захотели. Рано радуешься, дамочка!

  • Rakstu izlasi!

   “Saglabājoties pašreizējām tendencēm, kad vidēji gadā trīs tūkstoši nepilsoņu kļūst par Latvijas pilsoņiem un aptuveni tikpat kļūst par citu valstu pilsoņiem, septiņi tūkstoši aiziet mūžībā (23 procenti no kopējā nepilsoņu skaita ir jau vecāki par 70 gadiem) un pustūkstotis no valsts izbrauc, 2033. gadā, tas ir, pēc 19 gadiem, šis nepilsoņa statuss izzudīs pats no sevis.”

   • Izlasa! Nu un? Nepilsoņu skaits samazinājis un jūs tādam faktam ir priecīgs. Люди умирают, количество жителей в стране уменьшается, а вы испытываете от этого какую то «живодёрческую» радость!? Вы извращенец какой то, право слово. Все мы люди, и все умрём когда нибудь, в назначенный час. Увы, так устроена жизнь. Но радоваться тому, что «эти» умирают быстрее «тех» – это не нормальность.

 11. Kāpēc par Krievijas prezidenta Vladimira Putina ieviestajiem atvieglotajiem noteikumiem ārzemēs dzīvojošajiem krieviem atgriezties uz dzīvi dzimtenē,kā ziņo Kremļa preses dienests,Latvijā varējām izlasīt vienīgi portālā Dienas balss? Skat.”Krievvalodīgajiem atvieglo
  atgriešanos dzimtenē”,Gunta Kursiša,db.lv,2014.gada 4.aprīlis,14:21 Kā to saprast?

 12. Kādu sviestu te turpina kult, mums ielāgot aplamības un pieradināt pie tām?
  Tādam nepilsoņa statusam, ja vispār bija jābūt, tad tikai uz īsu pārejas laiku, kamēr tie samācās valodu, nu pieņemsim gadu, un ne ilgāk, bet ne jau neierobežotu laiku ļaut kaut kādai citas valsts 5. kolonnas varzai te priviliģēti dzīvot un vēl radīt draudus valstij.
  Bija jau runas, diemžēl tikai, par pēdējās iespējas došanu beidzot izdarīt beidzot !!! izvēli pie kuras valsts palikt, vai Latvijas, jeb savas mīļotās Krievijas, jo tādi šai valstij nelojāli, pat naidīgi iemītnieki diez vai vajadzīgi. Un beidzot ieviest visiem pilsonības gribētājiem lojalitātes zvērestu, lai nav tādu balsošanu par krievu valodu, utml pretvalstisku gājienu bez jelkādām sekām tiem.
  Vispār būtu jāpieņem arī likums par lojalitāti, kas šīs valsts ienaidniekiem to atņemtu bez minstināšanās.
  Pilsonība jāpiešķir tikai tiem, kas ciena šo valsti, valodu un kultūru, kuri grib te integrēties, nevis tapt par kolonistiem un graut sabiedrību.
  Ne velti, ja nemaldos, Arābu emirātos šos nepilsoņus neielaiž, uzskatot par potenciāliem teroristiem…..
  Domāju, ka pamatoti. Ja neciena, uzstājas, rada ekstrēmiskas nekārtības pret valsti, kur dzīvo, tad no tādiem tamlīdzīgu attieksmi var sagaidīt visur…

  • patik tavs komentārs,pievienojos!!!

  • Ну ты, абориген хренов, ты из себя арабского шейха то не изображай. Сам то небось, с голой жопой сидишь. Тебе надо бы кольцо в нос, да лампочки в уши, да ожерелье из ракушек. Самое то.

   • Kremļa kvekšķis varētu tīt uz savu urlistānu, jeb Sransku gaudot par “jauko” sovjetiju. Tikai tādus uz savu mīļoto roģinu laikam ar mietu neaizdzīt, jo tiem ir pataloģiska tieksme visu pasauli piegānīt.

    • ** Как вы плюете в нашу сторону своим этносрачем, точно так же будете получать в свою. Нравится тебе это или нет.

 13. ES prezidējošās valsts skaidrojums Atbildēt

  Nē, Dace, viņu būtību izsaka tādi vārdi kā okupanti un kolonisti!

  • Protams, tikai saukt lietas īstajos vārdos mūsu politiķi nekādi nevar. Jādomā taču ko teiks krievi, piedodiet, krievu tautības cilvēki!

Draugiem Facebook Twitter Google+