Pasaulē

Slaktiņš Floridas skolā: Šāvējs esot cietis no depresijas3

Foto – EPA/LETA

Valentīna diena Floridas štata Pārklendas pilsētas vidusskolā sākās patīkamā gaisotnē, daudziem no 3200 skolēniem ierodoties ar pašdarinātam dāvanām klasesbiedriem un ziediem skolotājiem, bet beidzās traģiski. 19 gadus vecais Nikolass Kruss ieradās skolā, kurā agrāk bija mācījies, nevis ar ziediem, bet pusautomātisko triecienšauteni “AR-15” ar vairākām patronu aptverēm un nogalināja 17 un ievainoja vairākus desmitus cilvēku.

 

Šāvējs esot cietis no depresijas

Vēlāk policija šāvēju aizturēja netālu esošajā Koralspringsā. Jaunietis esot bijis ieroču cienītājs un disciplīnas pārkāpumu dēļ izslēgts no skolas. Kruss sociālajos medijos bija publicējis “ļoti satraucošus vēstījumus”, paziņojis vietējais šerifs, neatklājot to saturu. Cilvēki, kas pazinuši Krusu, vietējiem medijiem pavēstījuši, ka viņam skolā bijušas problēmas. “Viņš draudēja skolēniem, un viņam tika lūgts atstāt skolas teritoriju,” laikrakstam “Miami Herald” pastāstīja matemātikas skolotājs Džims Gards, kurš 2016. gadā vienu semestri mācījis Krusu. Kāds skolēns, kas vēlējās palikt anonīms, pavēstīja vietējai raidorganizācijai “WSVN-7”, ka šāvējs bijis problēmu un depresijas mākts jaunietis, kuram mājās atradušies šaujamieroči un kurš arī runājis par to izmantošanu. Cits skolēns sacījis, ka Kruss bijis vientuļnieks, kurš pēc audžumātes nāves pērn novembrī pametis skolu. “Visi paredzēja, ka Kruss sarīkos šādu uzbrukumu, vietējam telekanālam “WJXT” sacīja kāds skolēns. Viņš arī pavēstīja, ka uzbrucējs zinājis skolas plānu un drošības procedūras tajā. Viņš arī bijis iesaistīts militārās apmācības programmā, pavēstījuši informācijas avoti Pentagonā.

 

Apsardze nespēj novērst uzbrukumu

Pārbiedētie skolēni un skolotāji centās paslēpties klasēs un palīgtelpās, slepkavniekam gāzmaskā ar triecienšauteni un dūmu granātām ejot no telpas uz telpu un šaujot bez apstājas. Slaktiņš Floridas vidusskolā ir astoņpadsmitais incidents ar šaujamieročiem ASV skolās šogad. Tas ir asiņainākais slaktiņš kādā ASV skolā, kopš 1999. gada asinspirts Kolumbainas vidusskolā Kolorādo štatā, kur divi pusaudži nogalināja 12 skolēnus un skolotāju, pēc tam izdarot pašnāvību. Pēc 2012. gada slaktiņa Sendihukas pamatskolā Konektikutas štatā federālā valdība deva rīkojumu visās ASV skolās ierīkot elektroniskas durvju kontroles iekārtas un pastiprināt mācību iestāžu apsardzi. “Mēs gribam noskaidrot, kā tas varēja notikt skolā, kas aprīkota ar drošības iekārtām,” intervijā vietējam laikrakstam teica skolas valdes amatpersona, piebilstot, ka katrā pilsētas skolā ir norīkots bruņots likumsargs. Jautāts par bruņotajiem sargiem pie skolu ieejas, vietējās policijas pārstāvis atzina: “Ja kādai personai ir nosliece veikt ko briesmīgu, tad neko daudz likumsardze vai kāda cita iestāde nevar izdarīt.”

ASV prezidents Donalds Tramps paziņojis, ka ir runājis par šo apšaudi ar Floridas štata gubernatoru Riku Skotu un ka Baltais nams kopā ar tiesībsargājošajām iestādēm strādājot pie “briesmīgās apšaudes Floridas skolā”. “Nevienam bērnam, skolotājam vai kādam citam nekad nevajadzētu justies nedroši amerikāņu skolā,” Tramps rakstīja tviterī. Britu laikraksts “The Guardian” iesaka Trampam: “Ja jūs gribat padarīt Ameriku atkal diženu, padariet mūsu skolas atkal drošas.”

 

LA.lv