×
Mobilā versija
+7°C
Armanda, Armands
Svētdiena, 22. aprīlis, 2018
20. janvāris, 2016
Drukāt

Psihoterapeite Ancāne: Migrantu nepiepildītās vēlmes un vilšanās Eiropā izraisa tieksmi uz vardarbību (9)

Foto - no privātā arhīvaFoto - no privātā arhīva

“Šobrīd sabiedrībai bailes rada gaidāmā migrantu uzņemšana Latvijā un iespējamība, ka pieaugs vardarbība. Taču jāuzsver – vardarbības līmenis Latvijā jau šobrīd ir augsts, pat augstāks, nekā Eiropas valstīs, kurās bēgļi jau sen uzņemti, un tā ir milzīga problēma. Attiecīgi latviešiem, kas vēl paši tikai cenšas tikt galā ar savu zemās pašapziņas un pašcieņas izraisīto tieksmi uz vardarbību, nāksies nospraust robežas tiem, kuriem tendence uz vardarbību ir vēl lielāka. Tas bez šaubām cilvēkos rada bailes,” stāsta profesore, ārste psihoterapeite Gunta Ancāne, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras un klīnikas vadītāja.

“Runājot par migrantu vardarbību dažādās Eiropas valstīs, svarīgi ir korekti definēt jēdzienus. Runa galvenokārt ir par migrantiem, nevis bēgļiem. Ja tie būtu bēgļi, viņu uzvedība izrietētu no pateicības jūtām par sniegto palīdzību. Par to, ka viņu bērni ir izglābti no posta un nāves. Taču citādi ir ar migrantiem. Migrantu bērnišķīgie sapņi par laimes zemi Eiropu nav piepildījušies, lolotās cerības par skaistu, greznu dzīvi bez piepūles izrādījušās neiespējamas,” stāsta profesore, ārste psihoterapeite Gunta Ancāne.

Kad Eiropā nepiepildās migrantu vēlmes un cerības, viņi kļūst vardarbīgi

“Mums šobrīd trūkst pētījumu par migrantiem, taču kādā Nīderlandē veidotā sižetā atspoguļojās – katrs migrants, pametot savu valsti, cerējis Eiropā tikt pie savas mājas un auto. Ka tās faktiski viņiem izdalīs tāpat vien. Šī infantilās pozīcijas diktētā maģiskā domāšana traucē iekļauties vidē, uz kuru viņi ir atceļojuši. It kā pēkšņi atklājas, ka labklājība nāk caur pūlēm, darbu, atbildības uzņemšanos. Šie cilvēki patiesībā ir neapskaužamā situācijā. Jo, pat gribēdami mainīties, attīstīt savu personību, viņi nespēj to izdarīt stundas vai nedēļas laikā. Rītdien viņi nepamodīsies savādāki – ar vēlmi strādāt rūpīgi, uzcītīgi un atbildīgi, nepamodīsies emocionāli inteliģentāki. Un tad nu rodas niknums, agresija, ka sapņi izplēnējuši.

Šis nav kādas vienas valsts fenomens, tā notiek daudzviet, taču pārprasts “politkorektums” žurnālistiem ir liedzis par to runāt, rakstīt. Arī Latvijas žurnālistiem nav viegli atklāti runāt par smagu tēmu. Sabiedrībai kopumā tas nenāk par labu,” ir pārliecināta profesore

Latviešu tieksmi uz vardarbību nosaka pašcieņas un pašapziņas trūkums
“Vardarbībai vieta parādās tad, kad cilvēkā ir nedrošība, nepārliecinātība par sevi, pašapziņas un pašvērtības trūkums. Pietrūkst emocionālu prasmju un spēka situācijas risināt civilizētā veidā, to neļauj cilvēka brieduma pakāpe. Un Latvijas sabiedrība šobrīd nevar lepoties ar emocionālas inteliģences līmeni un kultūras līmeni attiecībās. Latvieši, salīdzinot ar francūžiem, vāciešiem, savas pašapziņas un pašcieņas ziņā ir iekavējušies, tieši tāpēc Latvijā jau šobrīd ir tik liela vardarbība vienam pret otru.

Tradīciju pārrāvuma dēļ Latvijas sabiedrībā radusies nedrošība savstarpējo attiecību veidošanā. Kur nedrošība un bailes, tur naidīgums un necieņa. Cieņas trūkums savstarpējās attiecībās koši atainojas, piemēram, grūtībās atrast atbilstošu uzrunas formu. No padomju laikiem iegājušais “meitenīt”, uzrunājot nepazīstamu kundzi gados, lēnām tiek atmests, bet tradicionāli pieklājīgie “kungs” un “kundze” atgriežas lēni. Tas mūs krasi atšķir no Rietumeiropas sabiedrībām, kur “mesjē” un “madam”, “her” un “frau”, “sinjora” u.tml. ir ikdienas kultūras neatņemama sastāvdaļa,” skaidro profesore.

“Sabojātas attiecību prasmes uzrāda arī pētījumi par vardarbību. Latvijā galvenokārt pētīta vardarbības esamība pret sievietēm un bērniem, tomēr, ja tā ir tik augsta, kā uzrādās, tad jārēķinās, ka augsta tā ir arī pret visu vecumu vīriešiem. Ir jābūt noteikta tipa mātēm, kas izaudzina vardarbīgus vīriešus un arī – sievietes. Vardarbīgs vīrietis, kurš sit savu sievu, vai vardarbīga sieviete, kura sit savus bērnus, nerodas paši no sevis – viņus izaudzina kāda māte un tēvs. No ārsta psihoterapeita viedokļa mēs labi saprotam, ka šie vecāki vienā dienā nevar mainīties, viņiem nepieciešama palīdzība. Un drīzumā mūsu valstī ieradīsies svešzemnieki ar vēl zemāku eiropeisko savstarpējo attiecību prasmes līmeni. Mums būs jāuzņem bērnišķīgi domājošie, kuri apzinās savas gribēšanas un “tiesības”, bet neko negrib zināt par pienākumiem un atbildību. Cilvēkiem, kuri paši vēl tikai cenšas tikt galā ar savu zemās pašapziņas un pašcieņas izraisīto tieksmi uz vardarbību, nāksies nospraust robežas tiem, kuriem tendence uz vardarbību ir vēl lielāka. Tas bez šaubām cilvēkos rada bailes, – jo būs jāspēj pieprasīt no svešiniekiem to, ko paši tikai vēl steidzamies apgūt.”

“Tāpēc nepieciešama atklāta saruna. Kādas ir reālās grūtības un kādi ir situācijas risinājumi. Strādājot ar iebraucējiem, jāstrādā arī ar sevi,” uzskata profesore Gunta Ancāne, Rīgas Stradiņa universitātes Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras un klīnikas vadītāja.

Pievienot komentāru

Komentāri (9)

 1. vairumam ir paziņas un radi ES kuri smalki informē šos klaidoņ

 2. myrgu raksts!
  katrā telefonā ir internets kur var izlasīt kādi laikapstākļi Eiropā un darba iespējas!
  pabalsts 20eiro un mācekļa darbs DE lopkautuvēs un “krīze”izbeigtos….

 3. mums ir jādara viss lai viņu vēlmes un izsapņotais par paradīzi Eiropā tiktu piepildīts,tad tie jaukie profesori un ārsti un skolotāji nekļūs agresīvi un visi kopā mēs te varēsim “laimē diet”.Tagad mūsu celtniekiem vajadzētu ātri pārorientēties un steidzīgi sākt celt mājas ,lai katram “bēglim”tūlīt pēc robežas šķērsošanas varētu piedāvāt izvēlēties sev pemērotu māju.Ar mašīnām būs grūtāk ,jo tās mēs paši neražojam,bet tur jau varēs piesaistīt rezerves fondus,kuri jau tāpat esot paredzēti “bēgļu”vajadzību apmierināšanai.Nu un sievietes vispār nav problēma-tās varēs izvēlēties jau vispirms no tām 160,kuras parakstīja to aicinājumu par “bēgļu”uzņemšanu.

 4. 79% noziegumu Latvijā izdara krievvalodīgie, t.i. okupācijas laikā iebraukušie nelegālie imigranti un viņu pēcteči. Šī statistika ir pasludināta par Valsts noslēpumu. Ja neticat, tad pamēģiniet to noskaidrot Statistikas pārvaldē, nesanāks. Tātad, ja šo migrantu nebūtu, noziedzība būtu 4-5 reizes mazāka. Ar musulmaņiem būs vēl sliktāk.

 5. Ar iebraucejiem mums nav jastradaa, jo Latvijaa vini nav vajadzigi, ja negribat pilsonu karu, kurss izsviediis visus no siles.Nesaprataat.???

 6. Mana pašcieņa un pašlepnums ir augstāka par manu mazvērtības kompleksu un līdz ar to par šo savu īpašību kopumu esmu lepns, ka esmu gatavs aizsargāt sevi, savus tuvos un ja vajadzēs līdzcilvēkus no šo mežoņu sirojumiem un uzbrukumiem.

 7. Varu Ancānes kundzei atklāt patiesību. Es savā bērnībā biju liels bandīts, kauslis un pēdējais huligāns. Un par to no sava senča kāvienu ar siksnu dabūju , vai, vai cik bieži. Pēc savas dabas un rakstura esmu miermīlīgs radījums šodien jo cilvēks dzīvo un mācās visu mūžu. Esmu iemācījies tik daudz, ka pret savām sievām, bijušām un esošai roku nekad neesmu pacēlis. Jo vīrietis kurš ir spējīgs iesist sievietei ir lupata, tas nav vīrietis. Kad man meitas bija mazas un neklausīja, tās dabūja pa dibenu,kādreiz uzšāvu ar plaukstu pa dibenu, kādreiz kad bija lilāki nedarbi sadarīti dabūja ar žagariņu.Un ne jau tā, ka vis dibens asiņains, tā maigi bet lai jūt un zin, ka ir jāklausa. Tā lūk, cienītā. Un meitas ir izaugušas un izskolojušās, audzina savus bērnus un vēl bērnudārzā citus.
  Kas attiecās par mani un šiem pasaules klaidoņiem un laimes zemes meklētājiem, tad manā sētā neviens svešs nenāks un ja nāks tad tas viņam būs letāli.

 8. Bla bla bla… atkal Ancāne ar savām pārgudrībām. Tādas teorētizētājas -loģes un -terapeites ir pie vainas mūsu sabiedrības infantilizēšanā. Vispirms bērnu tiesības, tiesības un tiesības (aizmirstiet pienākumus!), tagad nabaga migrantiņi…
  Pēta, rokas un skaidro katra morālā izdzimteņa kroplību cēloņus – tā vietā, lai vienkārši pateiktu – muti ciet, dari savu darbu, ja nedarīsi, nebūs ne maizes, ne mājas, ne ģimenes.
  Tieši tas jau ir visa pamatā – katram darīt savu darbu, neskaust un nelīst otra zemē.
  Jo citādi – labi, sauciet mani par vardarbīgu, bet – ja kāds līdīs manā mājā, … būs cauri.

Lasītāju aptauja
Gata Šļūkas zīmējums
Gatis Šļūka. Viss liecina, ka jums ir izdegšanas sindroms

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienesta statistika liecina,ka kopš gada sākuma Latvijā reģistrēti vairāk nekā 1400 kūlas degšanas gadījumu. Kaut pērnās zāles dedzināšana ir aizliegta un par to draud sods, tomēr daudzi cilvēki turpina to darīt.

Vai ir pareizi Likteņdārza zemi nodot valsts īpašumā?
Draugiem Facebook Twitter Google+