×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.4°C
Rasma, Rasa, Maira
Trešdiena, 20. jūnijs, 2018
20. februāris, 2018
Drukāt

Profesore Zvirgzdiņa: Kāda būs dzīve pēc Rimšēviča? (26)

Publicitātes attēlsPublicitātes attēls

Rosita Zvirgzdiņa

Autore – Biznesa augstskolas Turība profesore, Komercdarbības katedras vadītāja Dr.oec, Rosita Zvirgzdiņa

“ABLV Bank” jautājums šobrīd ir karsts kartupelis dažāda līmeņa sarunās – ASV finanšu institūcijas Latvijas trešo lielāko banku apsūdzējušas par naudas atmazgāšanu un korupciju, turklāt tas viss tiek skatīts kontekstā ar Latvijas Bankas prezidenta Ilmāra Rimšēviča aizturēšanu aizdomās par kukuļa pieprasīšanu, izspiešanu vai pieņemšanu. Liela mediju uzmanība, arī no ārvalstīm, un liels vietējās sabiedrības sašutums, ka varētu atkārtoties visiem labi zināmais Parex Bankas stāsts, taču panikai nav pamata – “ABLV Bank” nav otrais Parex, baumas par bankas maksātnespēju nav apstiprinājušās, un līdz šim pieņemtie mēri ir tikai situācijas stabilizēšanai. Tas, ka Latvijas Bankas padome ir pieņēmusi lēmumu par aizdevuma piešķiršanu “ABLV Bank” 97,5 miljonu eiro apmērā, nenozīmē, ka šie līdzekļi nāks no nodokļu maksātāju kabatām.

Banku neglābs par nodokļu maksātāju naudu

Pirmkārt, mums visiem ir jāsaprot, ka “ABLV Bank” krietni atšķiras no Parex bankas un Latvijas Krājbankas – abu pārējo banku gadījumos uzreiz bija šaubas par to likviditāti, šoreiz lielākais satraukums ir par bankas prestižu. “ABLV Bank” nav masveida banka, tā ir ļoti prestiža, attiecīgi bankas tēls arī ir sāpīgākais punkts. Bankas klienti lielākoties ir nerezidenti, tajā tikpat kā nav mūsu noguldītāju naudas, turklāt valdības vadītājs jau ir norādījis, ka valsts neieguldīs naudu «ABLV Bank» bez nodrošinājuma, bet gan tiks skatīts jautājums par likvīdu vērtspapīru ieķīlāšanu par labu Latvijas Bankai.

Tas, ka Finanšu un kapitāla tirgus komisija (FKTK) nolēma uz laiku noteikt “ABLV Bank” maksājumu ierobežojumus, liedzot veikt debeta operācijas klientu kontos jebkurā valūtā, ir normāla prakse, kas īstenota, lai stabilizētu situāciju. Turklāt jāatceras, ka šī banka piedāvā ļoti plaša profila pakalpojumus – tostarp virkni dokumentāro operāciju un fiduciāros darījumus.

“ABLV Bank” skandāls nedrīkst novērst uzmanību no elektrības rēķiniem

Nenoliedzami, ASV ir ietekmīgs spēlētājs pasaules finanšu tirgū un apsūdzības no šāda līmeņa smagsvara ir nopietns jautājums. Mēs to nedrīkstam ignorēt, taču jāņem vērā, ka publiskajā telpā parādās arī daudz spekulāciju un puspatiesību, turklāt ASV finanšu institūciju apsūdzības tiek izmantotas arī kā instruments pašmāju politiskajā arēnā. Papildus tam noteikti jāatceras, ka šobrīd ir t.s. priekšvēlēšanu laiks, kad katrs cenšas izmantot situāciju sev par labu. Lai arī cik skaļš izvērtīsies “ABLV Bank” un Latvijas Bankas prezidenta skandāls, ļoti ceru, ka tas nenovērsīs mūsu uzmanību no citiem, tikpat būtiskiem jautājumiem, piemēram, par zemnieku elektrības rēķinu pieaugumu par 40% līdz 80%.

Banka pierādīs savu spēju uzlabot situāciju

Manuprāt, valdība rīkojas ļoti pareizi, atgādinot, ka Latvijas iedzīvotājiem nav pamata satraukumam un skaidrojot, ka citu banku klientus tas neietekmēs. “ABLV Bank” uzliktie darbības ierobežojumi paredzēti tikai tāpēc, lai mazinātu riskus, turklāt bankai ir dots laiks savas ilgtermiņa darbības pierādīšanai. Nešaubos, ka banka to arī spēs pierādīt un pamatot.

Kāda būs dzīve pēc Rimšēviča?

Kas attiecas uz apsūdzībām, kas vērstas uz Latvijas Bankas vadību, jāuzsver, ka, lai gan publiskajā telpā šie jautājumi jau ir saplūduši, tos tomēr jāskata atsevišķi. Jau ziņots, ka I.Rimšēvičam tiks noteikts aizliegums ieņemt amatu, un viņa lieta noteikti ieies Latvijas vēsturē, iespējams arī kā viena no lietām, kura tiks skatīta ļoti ilgi, tāpēc nav vērts cerēt uz drīzu atbildi, vai apsūdzības ir pamatotas un tiks pierādītas. Ņemot vērā valdības un Saeimas pārstāvju izteikumus, nav grūti secināt, ka, visticamāk, tiks atrasts instruments Latvijas bankas prezidenta atstādināšanai no amata pavisam pirms vispār lieta tiks atrisināta, tāpēc situācijas karstumā aicinu mūsu politisko eliti rūpīgi pārdomāt, kas būs I.Rimšēviča pēctecis. Situācija, kurā nāksies pārņemt bankas un lielā mērā arī visas valsts finanšu sfēras vadību, ir smaga.

Nepieredzējis un nekompetents cilvēks var novest valsti uz riskantas finanšu krīzes sliekšņa. Domājot par Latvijas Bankas vadības nomaiņu, jāraugās pēc tādas personības un profesionāļa, kurš spēs stabilizēt situāciju, pieņemt drosmīgus lēmumus un atgūt Latvijas finanšu sistēmas reputāciju starptautiskajā arēnā.

Pievienot komentāru

Komentāri (26)

 1. Attaisnojam Rimu un izliekamies ka nekas nav bijis!

 2. Cien. profesore! Jūsu domāšana ir naiva. Tas ir Sarosītu=== krievu baņķieru == ASV kopīgs plāns( Saross dzīvo ASV). bIZNES IR STARPTAUTISKS UN VIS IR LATVIJĀ APROBĒTS, KĀ SAŅEMT NAUDU PAR NEKO UN NEVIENAM NAV JĀSĒŽ AIZ RESTĒM. Pievērsiet RISKA momentu žīdupārvaldītai Rietumu bankai. Žīdi neinvestēs, neziedos labdarībai, ja atpakaļ nedabūs 25 – 50 % no iedotā!

 3. Iz "Ontūna Mazpusāna© arChīva" Atbildēt

  ;)))))))))

  “Kas arī bija jāpierāda”, kā ir sacīts. Tātad – šajā pašreizējā MUĻĶU zemes SILES “de(R)mokrātiskās valsts” parodijā “eurolatv(ĀN)ijā” un tās pa lēto angažētajos “lojālpatrEJotiskajos” masmēdekļos klaji PRETLIKUMĪGA un nožēlojami prasta C_E_N_Z_Ū_R_A rullē, vēl joprojām?!? ;)))

  “Jo vairāk (lumpen)sabiedrība attālinās no patiesības, jo vairāk (un lopiski trulāk) tā neieredz tos (normālos cilvēkus), kuri to vēsta.”
  / apt.cit.aut. – Džordžs Orvels /

  =======

  Ir sacīts: “Pretinieks (galvenokārt – tikai šķietamais jeb tendenciozi iedomātais “pretinieks”), kurš atklāj mūsu kļūdas, ir pat nesalīdzināmi vērtīgāks nekā šķietamais “draugs”, kurš vēlas tās noslēpt.”

  Un, arī: “Gudrs ir NEVIS tas, kas pa glupo “kaujas uz dzīvību un nāvi” ar stipr(āk)u pretinieku (vai pat iedomātu “ienaidnieku”), BET GAN – tas, kuram pietiek jēgas, vēlmes un varēšanas šādu iedomātu “pretinieku / ienaidnieku” padarīt par savu sabiedroto.” 😉

  =======

  Mediju ziņa (2014. gads): “Kā zināms, pēcpadomju Latvijā sabiedrības uzticēšanās žurnālistiem ir drūma problēma. Laiku pa laikam medijos parādās publikācijas par mūsu atsevišķu žurnālistu negodīgo rīcību gan informācijas iegūšanas laikā, gan informācijas tendenciozajā izmantošanā. Mūsu žurnālistikai nav laba morālā slava. Slikti ir tas, ka mūsu žurnālistikā nav konstatējams profesionālais korporatīvisms, aizsargājot savas profesionāli korporatīvās intereses un tajā skaitā savā kontingentā veicot paškritisku vietējās žurnālistikas analīzi, kā arī vajadzības gadījumā nosodot profesionālo normu pārkāpējus. Bet tagad (…) no tā būtiski cieš ne tikai mūsu žurnālistikas ja tā gaužām necilais profesionālais “mundieris”, bet arī visas valsts reputācija.” … ( cit.vied.aut. – zinātnieks un publicists Arturs Priedītis, publikācija “Vai nelietis var būt parlamenta priekšsēdētājs?” )
  ——-
  .
  “Muļķu Zemē – TĀ vi’š i’!…”
  ( …[p]ar MZ SILES “valsts” angažētajiem ‘masmēdekļiem’ )
  ( ‘tekošā momenta aktualizējums’ – iz “O.M.© arChīva” )
  .
  “Caur to ar’ esam slaveni, ka…”
  Šīs “valsts” ‘masu mēdekļi’,
  Pirms “glupo pūli” NOZOMBĒ ~
  Šos pašCENZŪRA izkastrē:
  .
  Ja Saimnieks pauž, ka “melns ir balts” ~
  Top “žurnālistiem” ‘feiss’ tik “salds”,
  Ka pašiem “dūša apšķiebjas” ~
  Dēļ ANGAŽĒTAS …(mel)šanas:
  .
  “Šai Muļķu Zemes “valstī” VISS,
  Ir tā, kā Saimnieks CENZĒJIS ~
  Ja “melns ir balts”, tad – tā vi’š i’,
  Mums ‘nespīd’ citi “viedokļi”!
  .
  Ja Saimnieks pavēl “nospārdīt” ~
  Pa “masmēdekļiem” iz..(gānīt),
  Jebko, kas “nelojāls” vai “svešs”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – paknaps “kešs”)!
  .
  Ja Saimnieks rukšķ (pēc Orvela),
  Ka “četras kājas” = “vērtība”,
  Bet “divas kājas” = “nerullē”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – kretinē)!
  .
  Ja Saimnieks kviec, ka “Krievi nāk!!!”
  Un gvelž, ka “MZ “valstij” VĀKS,
  Bez rietum-OKUPANTIEM ‘briest’!!!”
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – totāls “sviests”)!
  .
  Ja Sainieks ķērc: “Wooow – “hibrīdkarš”,
  JAU grauj šo “valsti”, gadiem garš!!!”
  Kā maitas putns, ap …(‘jūdzies’),
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “bauri” smies)!
  .
  Ja Saimnieks grib, lai “stukačiem”,
  No “skapja” gļēvi smirdošiem,
  Tiek “cieņa” ZOMBĒTA un “gods”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – pelnīts sods)!
  .
  Ja Saimnieks “prezentē”, ka šis,
  Ir “balts un pūkains” kustonis,
  Ne trekni rijošs SILES lops,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – “profīts” skops)!
  .
  Ja Saimnieks uzdod samelot,
  Un “masmēdekļos” publiskot,
  Par SILES ‘rebēm’ “leģendas”,
  Tad – tā vi’š i’ (kaut – BLEFS ir tas)!
  .
  Ja Saimnieks glaimus pieprasa,
  Iekš ANGAŽĒTA “mēdekļa” ~
  ‘Pūš’ “žurnālists”, lai “pūlis” dzird:
  “Yesss – tā vi’š i’!…” (kaut – šķērmi smird)…”

  Ja ZOMBĒTĀJS šķiet “goda vīrs”,
  Kam medijs der kā “mušpapīrs”,
  Pie kura ‘salīp’ VIENTIEŠI,
  Tad – MUĻĶU Zemē tā ‘vi’š i’!
  .
  Bet – tie, kas “nelien” (…) Saimniekiem,
  Tiek “CENZĒTI” no “mēdekļiem”:
  “Kam riebjas VERGOT “lojāli” ~
  Lai lasās… (dillēs), TĀ vi’š i’!…”

  =====

  Oriģinālversijas = “O.M.© blogā”:
  [ CENZĒTS ]
  u.c.

  MUĻĶU, totāli nozombētu LUMPEŅU, bezcerīgi aprobežotu “lojālpatrEJotu”, patoloģiski defektīvu “SILEI pietuvinātu lielāko kretīnu”, “proāmurikāniski orientētu gejropedālisku deRmolibersatu” rasistiski militārhistēriskās propagandas skarbi traumētu “biogaļas izstrādājumu”, demonstratīvi kriminālrecidīva “ķēķa tiesiskuma” SISTĒMĀ parazitējošu “(ekskre)mentu”, “prok(tologu)”, “(bez)godību” u.c. taml. šinderu, klaji PRETLIKUMĪGAS “revolucionārās pārliecības” lopiski trulu zombijfanu, derdzīgi glumu “(p)(ie)līdēju” un nožēlojami gļēvu “kluso mīzēju” zeme SILES “valsts” parodija “eurolatv(ĀN)ija”, XXI gadsimts.

  P.S. Visi “O.M.© arChīvā” fiksētie notikumi ir ienākušies vienīgi Lielp!sānu Pilsoniski Suverēnajā Republikā (LPSR), Ontūna Mazpusāna jurisdikcijā. Visas tēmas, pieminētie personāži, apstākļi u.t.t. ir visīstākie izdomājumi. Interesentiem ( t.sk. – privāti ) & lietišķai saziņai: ontuns.mazpusans(et)inbox. lv .

 4. Tātad tomēr atklājies, kāpēc tieši šobrīd bija jānomelno un jāizslēdz Rimšēviču no lēmumu pieņemšanas procesa Latvijas Bankā! Lai Latvijas Bankas padome pieņemtu ABLV Bank bankai tīkamu lēmumu, viņu iecerētos aptuveni miljardu 97 miljoni eiro, lai, uzpērkot amatpersonas, liktu šķēršļus Latvijai svarīgu lēmumu pieņemšanā, arī turpmāk varētu finansēt pret Latvijas valsti un amatpersonām vērstus uzbrukumus!! To jau vairs nevarētu pielīdzināt afērai , bet valsts apvērsumam. Un šī kundze profesore domā, ka tas ir ok.

 5. Paldies par izsvērtu profesionālu analīzi un skaidrojumu cilvēkiem, kuru galvās, spriežot pēc komentāriem, ir pamatīga putra. Žēl, ka vairums Latvijas cilvēki ir tik aprobežoti, ka spēj tikai rupji lamāties un pazemot cilvēku, kurš kaut ko saprot.

 6. Pat bail iedomāties!

 7. Nezina, bet ir viedoklis Atbildēt

  Profesores kundze, nav tāda “zemnieku elektrības rēķinu pieaugums”. Un cik zemniekiem rēķini samazinājās?

 8. Klaji redzams, ka pasūtījuma raksts. Bet nekompetents cilvēks galvenās bankas vadībā, ar kuru varēs manipulēt, – tā vien liekas, ka varasvīrus tieši tas apmierinātu visvairāk.

 9. Nesaprotu, ko šī kundze vēlējās pateikt???

 10. Tos “likvīdu vērtspapīrus” ieķīlāšanai LB viņi jau sadrukās neierobežotā vairumā !

 11. Einārs atkal būs zirgā !

 12. Un te jau Repše – kā saukts !

 13. pasūtījuma raksts – diplomu pirkšanas iestādē un arī viedoklis ir nopirkts

 14. Kā mēs bez tā Rimšiņa izdzīvosim !

 15. Tātad novērš uzmanību no OIK sadārdzinājuma,es tam piekrītu.

 16. Andris Piebalgs varbūt varētu ieņemt šo amatu.

 17. Izskatās pēc februāra PUČA, un nu līdz VĒLĒŠANĀM ir JĀPIEPRASA rezultāts, KURŠ vainīgs, Rimšēvičs vai politiķi!!!!?

 18. “Nešaubos, ka banka to arī spēs pierādīt un pamatot.”
  Tikai paŗ šiem saviem vārdiem, ptotams, neatbildu! Par pārējo raxtā arī nē!

 19. Vai tik tantuks nav mazliet par ātru izlecis ar savu penteri? Ka tik vēlāk nav kānožēlo pašas rakstītais? Re, premjeris un šahiste jau savas domas mainījuši, tikai vājonis vēl kasa abus galus un domā, ko nu lai saka.

 20. Kundze Rosita Zvirgzdiņa ABSOLŪTI NEKO NEPASAKA,tikai atstāsta citu teikto,sen jau no manas puses izlasīto-dzirdēto. Kāpēc tāds,kā skolā bija – “ATSTĀSTĪJUMS ” ir jāpublicē kā profesores “SACERĒJUMS”?????

 21. Šitā standarīgā čaukstoņa par bandītu banku, kurai jau iepriekš bija jāmaksā sods par mazgāšanu (viņai tiešām ir doktora grāds????). Tur jābūt ‘ku-kū’, lai sacerētu slavinošu odu, ka viss nomierināsies un ka ABLV vēl galva jāpaglauda. Daudziem Rimšēvičš besī, bet šobrīd izteikties, kas būs pēc viņa – tā runā tirgus bāba, nevis skolots cilvēks.

 22. mazliet pārsteidzīgi
  bet gana garlaicīgi

Draugiem Facebook Twitter Google+