×
Mobilā versija
Brīdinājums +15.8°C
Leontīne, Lonija, Ligija, Leokādija
Otrdiena, 22. maijs, 2018
17. jūlijs, 2016
Drukāt

Profesors Zubovs: Krievija – latentais agresors (44)

Foto - kadrs no videoFoto - kadrs no video

NATO samita lēmumu izvietot Baltijas valstīs un Polijā četrus starptautiskos bataljonus (katrā no tiem ap 1000 cilvēku) varētu salīdzināt ar ASV prezidenta Džona Kenedija 1961. gada pavēli nosūtīt uz Rietumberlīni 1500 amerikāņu karavīru. Tajā laikā PSRS bija izlēmusi, ka Rietumberlīne jāpievieno Vācijas Demokrātiskajai Republikai, kuru faktiski kontrolēja Maskava. Padomju elite bija noskaņota savu panākt ar varu, domājot, ka Berlīnes dēļ rietumvalstis taču nebūs gatavas sākt kodolkaru, taču Kenedija lēmums parādīja, ka piekāpšanās nebūs. Vienkārši padomju armijas ievešana Rietumberlīnē vēl atstātu atvērtu jautājumu par tālāko scenāriju, toties uzbrukums amerikāņu karavīriem būtu kara pieteikums. NATO tolaik novilka skaidru “sarkano līniju”, kurai PSRS pāri nekāpa. Cita lieta, ka “sarkanās līnijas” austrumu pusē palika Polija, Ungārija, Čehoslovākija, Baltijas valstis, kam Rietumu principialitāte tobrīd bija vājš mierinājums.

Šoreiz lēmums attiecas uz mums, un ir liela iespēja, ka tas starptautiskajā politikā uz laiku ienesīs atslābumu. Par spīti dažiem vaimanātājiem, kas – tieši pretēji – paredz lielāku saspringumu. Te pirmkārt jāmin bijušā PSRS prezidenta Mihaila Gorbačova atziņas, ka “NATO no aukstā kara sākusi gatavoties karstajam karam. Visa Varšavā dzirdētā retorika liecina bezmaz par centieniem pieteikt Krievijai karu”. Bet iepriekš Gorbačovs bija barā, kas bļāva “Krim naš” (“Krima mūsu”), vai tad karstumu vēl nejuta? Var jau būt, ka viņa vecumam tas ir piedodami un viņš ar šiem izteikumiem mēģina izpirkt kaut kādus paša iedomātus parādus Krievijas sabiedrības acīs.

Protams, Krievijas propaganda pēc Varšavas samita ieslēdza histēriskos toņus, un te atkal izcēlās šīs nozares galvenais priekšnieks Dmitrijs Kiseļovs, paziņojot, ka “Krievija NATO vairs nav partneris, bet mērķis” un “nav šaubu, ka Ziemeļatlantijas alianse gatavojas karam”. Savukārt uzplečotie jau izgāž krūtis. Krievijas parlamenta aizsardzības komitejas priekšsēdētājs, atvaļinātais ģenerālis Vladimirs Komojedovs jau paziņojis – agrāk Krievijai būtu vajadzīgas sešdesmit stundas, lai ieņemtu Baltiju, bet tagad vajadzēšot veikt pārrēķinus, ņemot vērā, ka te atrodas NATO bataljoni. “Tagad varētu sanākt sešdesmit ar pusi stundas, ne vairāk,” viņš rēķina.

Taču nevajag domāt, ka Krievijā visi ir tādi cietpauri, kas nesaprot, kāpēc situācija ir tāda. Te gribētu plašāk atsaukties uz dažiem alternatīviem viedokļiem, kurus pēdējās dienās nācies dzirdēt radio “Eho Moskvi”. To paudēji norāda – stāsti par iespējamo karu un uzbrukumu Krievijai ir pilnīgas blēņas, ja zināms, ka otrā pusē stāv desmitiem reižu lielāks spēks. Bet pie šādas notikumu attīstības Krievija var vainot tikai sevi.

Piemēram, fragments no intervijas ar Sanktpēterburgas Eiropas universitātes profesoru Dmitriju Travinu:

“D. Travins: – Es neuzskatu, ka Krievija uzbruks Igaunijai vai Latvijai, bet, ja man tagad pretī sēdētu igauņu vai latviešu politiķis, man īsti nebūtu argumentu, lai viņu pārliecinātu, ka Krievija to nedomā darīt. Vienīgi mūsu propagandistu skaļie bļāvieni, bet tie jau nav normāli argumenti.

Žurnālists: – Pirmais arguments, kas ienāk prātā – Krievija neuzbruks, jo negrib karot ar visu pasauli…

– Uz šo argumentu man igauņu politiķis atbildētu: lūk tieši tāpēc mēs arī prasām, lai Baltijas teritorijā izvieto papildu NATO karaspēku, (..) tas atturēs Krieviju.”

Vēl izvērstāk un tiešāk to mēģina paskaidrot pazīstamais vēsturnieks, profesors Andrejs Zubovs.

“Žurnālists: – Vai jūs kā Krievijas pilsoni nebiedē un neuztrauc NATO samita rezultāti, ņemot vērā to, ka organizācija ir pieņēmusi lēmumu izvietot karaspēku pie robežas ar Krieviju?

A. Zubovs: – Protams, satrauc… Taču es labi saprotu, kāds ir šī lēmuma iemesls. Es iesaku visiem atcerēties, ka pamatā tam nav nekāds zvērīgs Rietumu naids pret Krieviju, kā to mēģina skaidrot oficiālie propagandisti. Muļķības! Tas ir Krievijas agresijas rezultāts. Krievija anektēja Krimu un joprojām atbalsta karu Austrumukrainā… Krievija ir latentais agresors visas Rietumu pasaules acīs, bet jo īpaši tas satrauc Krievijas kaimiņvalstis – Baltijas valstis, kuras PSRS okupēja un piecdesmit gadus turēja okupācijas jūgā, Poliju… Tas ir neprāts, ka mēs esam noveduši Rietumus līdz tam, ka tiek pieņemti šādi lēmumi. Es gribu atgādināt, ka ilgu laiku nekādi NATO spēki tur netika izvietoti, bija tikai Baltijas valstu armijas. Taču tagad situācija ir mainījusies. Krievija ir izdarījusi milzīgu ģeopolitisku kļūdu.

– Cik adekvāta un proporcionāla ir Rietumu atbilde?

– Tā drīzāk ir simboliska. Tā dod mājienu, ka Rietumi ir gatavi pretoties Krievijas agresijai. Ja jūs aizbrauktu uz Tallinu, Rīgu vai Varšavu, jūs tur satiktu daudz cilvēku, kas ir ļoti satraukti par iespējamo Krievijas agresiju. Par to, ka viņu valstī var parādīties kādi “zaļie cilvēciņi”. Daži tūkstoši NATO karavīru drīzāk ir kā apliecinājums, ka NATO neatdos Austrumeiropas valstis Krievijai apēšanai, ja pēkšņi neprātīgās galvas Kremlī gribēs turpināt agresiju.

– Man tomēr šķiet – ja Krievija izdomātu tāpat kā 1940. gadā okupēt Latviju, Lietuvu un Igauniju, NATO neko nedarīs. Tā izvairīsies no nopietna konflikta ar Krieviju, lai kādi paziņojumi tagad skanētu.

– Tas, kas izdarīts, jau ir pietiekami nopietni. Sankcijas ir nodarījušas kaitējumu jau tā vājajai Krievijas ekonomikai. Pat bez kara tas jau ir izdarīts. Šķiet, tagad Kremlī tiešām vairs nedomā par agresiju. Taču tie, kas atceras 2014. gada pavasari, nejūtas droši. Es pats tajā laikā biju Rīgā un atceros, kāda atmosfēra tur valdīja – man pilnīgi visi satiktie cilvēki jautāja – vai Krievija gatavojas uzbrukt? Protams, bija daļa vietējo krievvalodīgo, kas to gaidīja. Berzēja rokas… Bet tā jau vienmēr notiek šādos brīžos. Es gribu atgādināt, ka 2004. gadā ASV valsts sekretārs Varšavā ļoti skaidri pateica – ASV vairs nekad nenodos Poliju, kā tas notika pēc Otrā pasaules kara. Es domāju, ka viņi pildīs šo solījumu.”

Ar vārdu sakot, arī Krievijā ir cilvēki, kas saglabā skaidru galvu. Žēl, ka savā valstī viņi bieži paliek nesaklausīti.

Pievienot komentāru

Komentāri (44)

 1. It kā tā būtu, bet jāņem vērā, ka ES ir ar gangrēnu slims veidojums. Tās perifērijai ir tendence atmirt. Slimos locekļus parasti amputē. Krievijai Latvija ekonomiski nebūtu nekāds ieguvums, izņemot militāru ieguvumu. Latvijas tautai diez vai patreiz vispār ir nākotne jebkurā gadījumā. Pie ES notiks tālāka depopulācija un grimšana nabadzībā, ja vien ES vadošie neapjēgsies un atteiksies no fundamentāli traģiskas ideoloģijas. To gan maz izredžu sagaidīt. Visdrīzāk mēs tuvākā nākotnē pieredzēsim rūgtas politiskās kolīzijas, kas Latviju nostādīs nožēlojamā stāvoklī.

 2. reizēm liekas. ka pareizticīgo baznīca……………staļins taču bija pareizticīgo mūks, arī tagad visādi kirili smako

 3. izcils vēsturnieks, Krievija daudz ĻOTI domājošu zinošu cilvēku, paskatiet YOY TUBE, Dmitrijs Bikovs, Šenderovičs u.t.t.
  Viņos klausoties: mums man profesoru vispār, bet skolotājas……………..kauns domāt

 4. “Ar vārdu sakot, arī Krievijā ir cilvēki, kas saglabā skaidru galvu.” – ha, ha, ha – tie “skaidrie” diezin vai ir skaidrākā prātā par Borisu Jeļcinu, kurš ar plašu cara žestu atdeva visus iekarojumus 2.Pasaules karā – pretī saņemot Rietumu liberālās vērtības un mutiskus solījums par NATO neplašināšanos uz Austrumiem.
  Gorbačovs jau arī ne bez iemesla sašutusi – uzmeta viņu Rietumu draugi, smagi apčakarēja pēc bezierunu kapitālicijas Maltā 1988.g. decembrī.

 5. Latvijas armijas pirmais komandieris un Brīvības cīņu dalībnieks ģenerālis Pēteris Radziņš tieši tāpat brīdina no Padomju Krievijas agresijas jau 1920-tajos gados, kas lasāms grāmatā par viņu ievietotajos Radziņa publicēto analītisko darbu tekstos.

 6. Jāsāk ar to lai ASV valdība ņekavējoties nosūtīta kādu FIB aģentu par VID ģenerāldirektoru un Kādu šerifu vai tā vietnieku par KNAB priekšnieku.

 7. paskatās uz 1. auksto karu,tad redzams,ka būtību izsaka vārds PRETSTĀVE.Tāpat,kā iepriekšejo reizi tā turpināsies bez noteikta termiņa,līdz vājākajai pusei izbeigsies naudas līdzekļi un tā atstās pozīcijas.Pretstāvi nodrošina KODOLATBAIDE.Tiek ražoti ieroči,kuri ir pietiekami atbaidoši līdzsvara uzturēšanai,nevis tradicionālajam karam.

 8. GRAFISTA KOMENTĀRUS VISPĀR NELASU!!! MAN VIŅI NAV SAISTOŠI!!! IEKORTELĒJIES KĀ SAVĀ PRIVĀTMĀJĀ UN NODARBOJAS AR PROVOKATORISKIEM SPRIEDELĒJUMIEM!!! ĻOTI NOŽĒLOJAMI, KA LA TO ATBALSTA!?? LASU NORMĀLI DOMĀJOŠU KRIEVU CILVĒKU DOMAS UN SECINĀJUMUS, JO TIE BIEŽI SAKRĪT AR MANĀM DOMĀM UN NO TIEM VARU KAUT KO ARĪ MĀCĪTIES PRIEKŠ SEVIS!?? PALDIES PAR RAKSTU!!!

  • Вот уж обидели так обидели. Не хочешь, не читай, делов то. Как будто вас много читают, тем более, если вы пишите с включенным Caps Lock! Вообще то это «фи», дурной тон.

  • Es arī šitā krievu nacista komentārus nelasi, jo krieviski vispār neprotu.

   • Вот как значит. Комментарии не читаете, ибо не умеете читать, но в нацисты записали сразу. А что так? По запаху определяете, да?

  • Es ari tos nelasu principa, jo pilnigi skaidrs, ko tads krievnacists var piekezit. Tie ir ka diskusija ieliktas plekas…, pa kuram neviens normals nerakasies…, bet tikai centisies apiet un izvairities..
   Bet LA tas laikam ir savejais, ja citigi sarga, pat neskatoties uz valodu likumu, gan uz to, ka tas ir tipisks hibridkaujinieks, nelietibu un naida propagandists, kadiem nav vietas vispar nekada sabiedriba.

 9. Kremļa smirdīgajiem troļļiem histērija, šie sāk smirdēt komentāros.

  • nekas ievērības cienīgs Atbildēt

   proāmurikāniski orientēto dermoliberastu smirdīgajiem troļļiem kārtējā paranoiskās histērijas lēkme, šie sāk masveidā un arvien kretīniskāk smirdēt komentāros.

 10. atkal un vēl joprojām Atbildēt

  “Maitas putni karu ķērca” ~
  SILES rukšķu varza brēca:
  “Jeņķu “bosi” karot taisās,
  Mums pa “shēmu” jāpamaisās!”

  “Maitas putni karu sauca” ~
  SILES rukšķi ‘gaisu jauca’:
  “Jevro “šefi” karot grasās,
  Mums – kaut “buferzōna” prasās!”

  Maitas putni KARU ķērca,
  Knābjus asinsplūdos mērca,
  Līķus plosot, mošķu barā,
  Aptrakuši, bezsakarā…

  SILES maitas kviec pēc kara ~
  Rukšķiem šļūk no zobiem vara,
  MUĻĶU zemes SILES “valstī”?
  (Diez, cik LUMPEŅU šos balstīs?…)

  (O.M.©)

  • Muļķa Mazpisāns Atbildēt

   Man vienu dienu Pļavniekos no augšējā stāva uzkrita puķu pods uz galvas. Kopš tās dienas domāju, ka esmu dzejnieks.

   • anonīmajam bezdzimuma muļķim Atbildēt

    Nu tad pierādi, ka tas sūdu pods Pļavniekos nev par velti tev uz galvas uzkkritis – sadzejo kaut ko vismaz tik pat jēdzīgu kā Ontūns Mazpusāns, ja esi spējīgs.

    Vai arī, ja tomēr neesi spējīgs pierādīt to, ar ko plāties – izmanto lielisko iespēju paklusēt, nevis kārtējo reizi publiski izgāzies kā veca sēta. Un turpini klusējot lupatiņā apskaust ar melnu skaudību tos, kuri ir spējīgi uz kaut ko apskaužamu, atšķirībā no tevis, nožēlojamais bedzimuma muļķi.

    • Muļķi, muļķi …
     Tevi laikam jau bērnībā tā mājā saukāja, ka tik ļoti aizķēries tas vārds ?

     • anonīmajam bezdzimuma muļķim

      tu to vervelē par sevi, kā noprotams?
      Nu ja, par savām bērnības traumām vislabāk zini tu pats, neapšaubāmi.

     • Ak tev traumas arī bija ?
      Sita pa galviņu ?
      Jā, liktenis abižoja !

     • anonīmajam bezdzimuma muļķim

      ;)))

      “Kas arī bija jāpierāda”, kā saka – par savām bērnības traumām vislabāk zini tu pats, neapšaubāmi.

 11. Labs, analītisks un objektīvs raksts. Bet tas kremļa trollis, kurš te komentāros raksta savus idiotiskos murgus un cer, ka par tiem kāds diskutēs, var iet ieskrieties. Ar jukušiem neviens nediskutēs, jukušus plānprātiņus, ja viņi sāk uzbāzties, padzen no savas kompānijas un nezutver par diskusijas dalībniekiem.

  • Вы называете этот стандартный пропагандисткий набор аналитикой?! Сильно. Да ради бога, не дискутируйте со мной. Вы попробуйте опровергнуть доводы Адамсона в NRA, он же из ваших, не троль так сказать. Вот у ваших единомышленников не получается почему то. Вы вместе с Марисом можете жизнерадостно ждать, когда же вам на голову атомную бомбу сбросят.

   • Šarikov, paliec atpakaļ par suni, cilvēku sabiedrībā tu neiederies.

    • dermolobersatu trollim ar palamu "se!" Atbildēt

     tava paškritika ir visnotaļ objektīva, proāmurikāniski orientētās dermoliberastu militārhistēriskās propagandas totāli nozombētais hibrīdvaukšķi šarikov.

   • Nu neuztraucies, Grafist, krievu atombumba Latvijas krievus nenogalinās, cietīs tikai latvieši. Tev taču būs labāk, ja visi latvieši tiks nogalināti, tev paliks visa Latvija, būs īsta krievu pasaule.

    • Так я и не волнуюсь. Это же будет американская атомная бомба, так сказать, дружественная, от союзничка. Так что больно нам не будет, умрём все – дружно и весело.

     • Bet Tev taču ir iespēja aizbraukt pie sava prezidenta uz KF, kāpēc Tav jāmirst Latvijā, tur tacu kara nebūs KF ir pati miermīlīgākā valsts pasaulē.

 12. И это всё? Как то жиденько, без обычного задора и огонька, не убедительно. Радио «Эхо Москвы», два отлибираленных по самое не могу интеллигента, это вовсе не срез общественного мнения. Вот в NRA есть интервью с господином Адамсоном, в котором затронут и этот вопрос тоже. Господин Адамсон, как бывший военный, со знанием дела объясняет почему Россия не будет этого делать, почему НАТО не сможет нас защитить от гипотетического нападения, и т.д. и т.п. Вот бы Марису с ним подискутировать, аргументированно и с примерами.
  Кстати, на недавно прошедших в Латвии учениях НАТО, самолёты США В-52 имитировали сброс на Латвию (точнее, на вражеские войска захватившие её) атомной бомбы! Как вам такая «защита» Марис?!

  • Nu pasaki, Grafist, kāds iemesls bija NATO papildspēku izvietošanai Baltijā? Vai tiešām nav nekāda iemesla? Cik ASV tanku bija Eiropā 2014. gadā? Cik ārvalstu karavīri atradās Latvijā 2014 gada februārī? Kas gan tāds notika, ka radās vajadzība pēc papildspēkiem?Kā ar draudiem iznīcināt Baltijas valstu galvaspilsētas? Kā ar draudiem pārvērst pelnos Vašingtonu?

   • Я что, по вашему, сотрудник генштаба латвийской армии что ли?! Извините, и не разведчик – шпион, по лесам не бегаю, танки не считаю. Вам надо, вы и выясняйте.
    Но если что, «Карфаген», и не только он один, будет разрушен со 100% вероятностью! Ваше НАТО должно это знать и помнить всегда!

    • to man dižais vojennijs Ādamsons samācīja !
     Viņš jau profesors bija pa līniju: “slušaju – vipolņaju ! “

     • variet man ticēt – mēs no vienas palatas…

     • Уймись недотраханный! Тебе ночные кошмары спать не дают или тебя на волю выпускают только по ночам? Ты вор! А вор должен сидеть в тюрьме!

    • ticiet man – mēs no vienas palātas !

  • Krievijā jāveic d e k o l o n i z ā c i j u. Tad krievi paši beidzot būs brīvi.

  • – Дедушка, дедушка, а что ты делал, когда служил в ФСБ? Ловил шпионов и ходил в разведку в тыл врага?
   – Нет, внучек. Я служил в самом главном, самом секретном подразделении. Я, внучёк, спортсменам в пробирки ссал!
   Словом, мы догадывались, что России ударила в голову моча, но не хватало фантазии предположить, что она из хранилищ ФСБ.

Lasītāju aptauja
Ērika Oša zīmējums
Ēriks Ošs. Eiroparlamentārieša krēslu uzreiz neatstās

Nacionālās apvienības valde izlēmusi 13. Saeimas vēlēšanās par Ministru prezidenta amata kandidātu izvirzīt Eiropas Parlamenta (EP) deputātu Robertu Zīli. Viņš esot gatavs nolikt EP deputāta mandātu, ja pēc 13. Saeimas vēlēšanām Nacionālajai apvienībai uzticēs veidot valdību, pausts politiskā spēka paziņojumā.

Jāatgādina, ka pirms mēneša “Vienotība” un reģionālās sadarbības partijas par jaunveidojamās apvienības premjera amata kandidātu vienojās izvirzīt Eiropas Parlamenta deputātu Krišjāni Kariņu. Viņš pats gan nepiedalīsies Saeimas vēlēšanās, taču toreiz uzsvēra, ka ir gatavs vadīt Latvijas valdību, bet pagaidām turpināšot darbu EP.

Izvēloties atpūtai peldvietu, galvenokārt domāju
Draugiem Facebook Twitter Google+