Ekonomika
Nauda

Prognozēts, kad Latvijā vidējā darba alga sasniegs 1000 eiro uz rokas22


Ilustratīvs foto.
Ilustratīvs foto.
Foto – LETA/Edijs Pālēns

Latvijā tuvākajos divos līdz trīs gados vidējā neto darba alga varētu sasniegt 1000 eiro, prezentējot jaunāko bankas “Nordic Outlook” apskatu, pirmdien sacīja “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Viņš teica, ka atalgojums Latvijā turpina kāpt, un vidējo bruto darba algu 1000 eiro Latvija varētu sasniegt jau šā gada otrajā vai trešajā ceturksnī. Savukārt divu līdz trīs gadu laikā neto darba alga valstī varētu sasniegt 1000 eiro.

Gašpuitis atzīmēja, lai arī visās nozarēs Latvijā ir algu kāpums, saskaņā arī uzņēmēju aptaujām, darba samaksu plāno palielināt tikai aptuveni 40% Latvijas uzņēmēju.

Pēc viņa teiktā, Latvijā tuvākajos gados ir sagaidāms straujāks algu kāpums nekā abās pārējās Baltijas valstīs, jo Latvijā šogad vidējās bruto algas pieaugums prognozējams 8,3% apmērā, bet 2019.gadā – 7,2% apmērā. Savukārt Igaunijā vidējās bruto algas pieaugums šogad prognozējams 5,8% apmērā, kamēr nākamgad – 5,3% apmērā. Lietuvā vidējās bruto algas pieaugums šogad un nākamgad prognozējams 7% apmērā. Viņš piebilda, ka Igaunijā algu kāpums līdz šim ir bijis tik straujš, ka atsevišķās nozarēs uzņēmēji varētu pamest valsti, lai dotos strādāt tur, kur ir zemākas darbaspēka izmaksas.

Pēc Gašpuita teiktā, Latvijā problēma ir vidējās darba samaksas lielās atšķirības starp reģioniem, piemēram, starp Rīgu un Latgali. Līdz ar to, lai arī 1000 eiro “uz rokas” vidējo darba algu valstī tuvākajos gados Latvija sasniegs, Latgalē tas tā nebūs. Līdz ar to Latgales iedzīvotāji labāka atalgota darba meklējumos varētu doties uz Rīgu. Kopumā atšķirība starp reģioniem vidējās darba algās turpmākajos gados saglabāsies.

Viņš piebilda, ka Latgalē ir augstākais bezdarba līmenis Latvijā un tendences ekonomikā neliecina, ka tuvāko gadu laikā bezdarba līmenis šajā reģionā varētu samaināties līdz līmenim, kāds tas ir Vidzemē un Latgalē.

2017. gadā mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 926 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Salīdzinot ar 2016. gadu, vidējā alga palielinājās par 67 eiro jeb 7,9%, un tā pieauga visās jomās.

Saistītie raksti

Vidējā neto darba samaksa bija 676 eiro jeb 72,9% no bruto algas, un gada laikā tā pieauga lēnāk nekā atalgojums pirms darba nodokļu nomaksas – par 7%.

Neto darba samaksas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu 2017. gadā par 2,9%, bija 4%.

2017. gadā vidējā bruto darba samaksa privātajā sektorā bija 915 eiro, sabiedriskajā sektorā – 951 eiro, savukārt vispārējās valdības sektorā,kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, – 904 eiro.

LA.lv