×
Mobilā versija
Brīdinājums +16.2°C
Janīna, Linda
Otrdiena, 21. augusts, 2018
21. maijs, 2018
Drukāt

Prognozēts, kad Latvijā vidējā darba alga sasniegs 1000 eiro uz rokas (22)

Foto - LETA/Edijs PālēnsFoto - LETA/Edijs Pālēns

Ilustratīvs foto.

Latvijā tuvākajos divos līdz trīs gados vidējā neto darba alga varētu sasniegt 1000 eiro, prezentējot jaunāko bankas “Nordic Outlook” apskatu, pirmdien sacīja “SEB bankas” makroekonomikas eksperts Dainis Gašpuitis.

Viņš teica, ka atalgojums Latvijā turpina kāpt, un vidējo bruto darba algu 1000 eiro Latvija varētu sasniegt jau šā gada otrajā vai trešajā ceturksnī. Savukārt divu līdz trīs gadu laikā neto darba alga valstī varētu sasniegt 1000 eiro.

Gašpuitis atzīmēja, lai arī visās nozarēs Latvijā ir algu kāpums, saskaņā arī uzņēmēju aptaujām, darba samaksu plāno palielināt tikai aptuveni 40% Latvijas uzņēmēju.

Pēc viņa teiktā, Latvijā tuvākajos gados ir sagaidāms straujāks algu kāpums nekā abās pārējās Baltijas valstīs, jo Latvijā šogad vidējās bruto algas pieaugums prognozējams 8,3% apmērā, bet 2019.gadā – 7,2% apmērā. Savukārt Igaunijā vidējās bruto algas pieaugums šogad prognozējams 5,8% apmērā, kamēr nākamgad – 5,3% apmērā. Lietuvā vidējās bruto algas pieaugums šogad un nākamgad prognozējams 7% apmērā. Viņš piebilda, ka Igaunijā algu kāpums līdz šim ir bijis tik straujš, ka atsevišķās nozarēs uzņēmēji varētu pamest valsti, lai dotos strādāt tur, kur ir zemākas darbaspēka izmaksas.

Pēc Gašpuita teiktā, Latvijā problēma ir vidējās darba samaksas lielās atšķirības starp reģioniem, piemēram, starp Rīgu un Latgali. Līdz ar to, lai arī 1000 eiro “uz rokas” vidējo darba algu valstī tuvākajos gados Latvija sasniegs, Latgalē tas tā nebūs. Līdz ar to Latgales iedzīvotāji labāka atalgota darba meklējumos varētu doties uz Rīgu. Kopumā atšķirība starp reģioniem vidējās darba algās turpmākajos gados saglabāsies.

Viņš piebilda, ka Latgalē ir augstākais bezdarba līmenis Latvijā un tendences ekonomikā neliecina, ka tuvāko gadu laikā bezdarba līmenis šajā reģionā varētu samaināties līdz līmenim, kāds tas ir Vidzemē un Latgalē.

2017. gadā mēneša vidējā bruto darba samaksa valstī par pilnas slodzes darbu bija 926 eiro, liecina Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) dati. Salīdzinot ar 2016. gadu, vidējā alga palielinājās par 67 eiro jeb 7,9%, un tā pieauga visās jomās.

Vidējā neto darba samaksa bija 676 eiro jeb 72,9% no bruto algas, un gada laikā tā pieauga lēnāk nekā atalgojums pirms darba nodokļu nomaksas – par 7%.

Neto darba samaksas reālais pieaugums, ņemot vērā patēriņa cenu kāpumu 2017. gadā par 2,9%, bija 4%.

2017. gadā vidējā bruto darba samaksa privātajā sektorā bija 915 eiro, sabiedriskajā sektorā – 951 eiro, savukārt vispārējās valdības sektorā,kurā ietilpst valsts un pašvaldību iestādes, kā arī valsts un pašvaldību kontrolētas un finansētas kapitālsabiedrības, – 904 eiro.

Pievienot komentāru

Komentāri (22)

 1. Nu nav tādas algas. Atrēķiniet nost deputātu algas un vidējā alga būs krietni zemāka.

 2. Eeee, laikam tālāk par RĪGU nav bijis,mums vēl mirstīgajiem tālu lidz 1000

 3. Nekādas darba algas neaugs,tas viss ir tautas apmāns.

 4. viens teftelis 28 gadus atpakal ari prognozeja ,pa tabulu braucot ar rādamkociņu -LATVIJAI AUGSUPEJU :)))un kur esam ko ???tagad prognozē,LV vieni prognozeetaaji sasedusi kreeslos :))))

 5. Vid. darba alga augs, bet dzīves līmenis (labklājība) mīņāsies uz vietas. Būs gan jauni nodokļi, gan pakāpeniska cenu celšanās. Krīzes vispār vairs nebūs, kā to pat 2008.g. kladzināja Eiro fondu nskākie apguvēji, kad A.Vanags sāka piesaukt darba ražīgumu. Perspektīvas gaišas…

 6. ja vidējā alga latvijā ir 430eiro, tad cik ātri ir jāaug vidējai algai, lai sasniegtu 1000 eiro. tad jau pa pusgadu ir jāpieliek kādi 300 eiro.

  • 430€ ir minimālā, nevis vidējā alga.

   • kā gribētos aiziet un iedot purnā šitiem prognozētājiem… Aizbrauciet, teiksim, uz Alūksni, un aptaujājiet cilvēkus, CIK tur ir vidējā alga… un tad … Nebūs NEKAD tāda vidējā alga 4.Maija bandītu kliķes Latvijā!!!

 7. pilnīgs klozets! Atbildēt

  bankas prognozē mums vidējo algu!!

 8. Nekas nav tizlāk, kā rēķināt VIDĒJO algu. Vienam 20 000 eiro mēnesī, veselam baram minimālā, un, lūk, kāda labklājība, kāda vidējā alga!

 9. ja piem. visas MAXIMAS un RIMI straadaa par minimaalo, kurtad maksaa tik daudz lai dabuutu taadu videejo?

 10. Tik slinķi un kas nav savas nozares profesionāļi pelna zem 1000 EUR

 11. Kad minimums būs 1000 eiro uz rokas?? Vidējā alga?/ Ko tas nozīmē?? Biedzat tautu tracināt ar to vidējo algu? Anglijā minimālā virs 1000 mārciņas.

Draugiem Facebook Twitter Google+